Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Urządzanie domu to proces magiczny. W granicach tych samych surowych na początku ścian, możemy przecież wyczarować zupełnie różne wnętrza. Mamy szansę wykreować własny, niepowtarzalny kawałek przestrzeni, wyrazić swój charakter i zamanifestować indywidualność.

Mamy nadzieję, że nasz magazyn pomoże uporządkować stojące przed Wami zadania, podpowie, zainspiruje, pokaże najnowsze propozycje projektantów i producentów.

Łazienka

Planujemy łazienkę

Minęły czasy wstydliwie ukrywanego „zaplecza sanitarnego”, pełnego spranych ręczników, wieńców papieru toaletowego i suszącej się na kaloryferze bielizny. Dziś łazienka nie ma prawa nas zawstydzać; ma być strefą pielęgnacji i relaksu – komfortową, ergonomiczną i niezawodną. I jeszcze przyczynek dla ambitnych: może być projekcją naszych wyobrażeń o pięknie.

Ściany i podłoga

Tworzą tło, czasem dyskretne, kiedy indziej zdecydowane i wyraziste. Za każdym razem – ważne. Ściany i podłoga naszej łazienki są kanwą aranżacji, która określa klimat i nastrój wnętrza. Na szczęście mamy w czym wybierać…

Umywalki, sedesy, bidety

Ceramiczne trojaczki. Lub tylko bliźnięta: sedes z bidetem, a obok nich nawet nie daleka krewna, ale całkiem obca – umywalka ze stali, kamienia czy szkła. Wszystkie warianty dozwolone. Najważniejsze, by ten zestaw się dogadał i… polubił.

Wybór wanny i kabiny

Wanna czy kabina natryskowa? Jak widać na sąsiedniej stronie, dziś nawet właściciele niewielkich łazienek mogą wybrnąć z tego dylematu obronną ręką. Jeśli tylko metraż pozwala, nie skazujmy się na monotonię: oba warianty kąpieli dostarczą nam równej, choć zupełnie odmiennej przyjemności.

Sanitarna biżuteria

Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.

Strugi, bicze i bąbelki

Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.

Sauny, łaźnie, kabiny ciepła

Garniemy się do ciepła, instynktownie wyczuwając jego zbawienne działanie na nasz organizm. I rzeczywiście, gorące powietrze – suche czy wilgotne – potrafi zdziałać cuda dla kondycji i samopoczucia. Dlatego warto mieć w domu cieplny azyl: saunę, łaźnię lub kabinę podczerwieni.

Meble i dodatki

Jeśli dobieramy meble, półki, uchwyty czy wieszaki, oznacza to, że prace aranżacyjne w naszej łazience dobiegają końca. Ale uważajmy – nic jeszcze nie jest przesądzone. Nierozwaga i nadmierna oszczędność mogą zniweczyć najlepsze założenia projektowe. I odwrotnie – właśnie teraz możemy obdarzyć łazienkowe wnętrze szczególnym charakterem.

Grzejniki łazienkowe

Choć łazienka w sposób doskonały wykorzystuje zalety ogrzewania podłogowego, tradycyjne grzejniki nadal stoją w niej – lub wiszą – na niezachwianej pozycji. Dlaczego? Bo są uniwersalne: ogrzeją wnętrze, osuszą ręczniki, jeśli trzeba podzielą przestrzeń, a do tego… niebanalnie ją ozdobią.

Oświetlenie

Światło w łazience ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym – stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?

Salon

Urządzamy pokój dzienny

Coraz bardziej powszechna moda na otwarte przestrzenie powoduje, że nowocześnie zaaranżowany salon to układ przenikających się stref, które wydzielone są wyrafinowanymi metodami aranżacyjnymi: sposobem wykończenia ścian i podłóg, lekkimi przegrodami, meblami i oświetleniem.

Kolor a przestrzeń

Często, myśląc o kolorach w naszych domach, koncentrujemy się jedynie na ścianach. Tymczasem ważna jest umiejętnie stworzona kompozycja kolorystyczna, na którą składają się, oprócz ścian, podłoga, meble i tkaninowe dodatki – zasłony, dywany czy obicia zestawów wypoczynkowych.

Ściany i podłogi

Spróbujmy przez chwilę wyobrazić sobie, nasz salon zupełnie pusty. Pozbawmy go mebli, zasłon, dywanów, obrazów i wszelkich dodatków. Następnie, przyglądając się temu „surowemu wnętrzu”  zastanówmy się, czy widok naszych ścian i podłóg zasługuje na uznanie, czy krytykę. Jeżeli test wypadł negatywnie, to znak, że czas na zmiany.

Świet(l)ne nastroje

Światło jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze. Aby odpowiednio je dobrać, należy podejść do tego zadania z wyobraźnią, ale i z pewną wiedzą dotyczącą zasadwpływu światła na odbiór przestrzeni i koloru.

Drzwi wewnętrzne

Mimo mody na łączenie pomieszczeń i otwarte przestrzenie, bez nich dom nie byłby domem. Drzwi zewnętrzne odgradzają nasze domowe zacisze od świata, a wewnętrzne pozwalają odpocząć, popracować w ciszy, znaleźć spokój i intymność. I na dodatek mogą być przepiękną ozdobą.

Schody, schodki, schodeczki

W nowych domach coraz rzadziej schody umieszcza się w klatce schodowej. Najczęściej stanowią ważny element aranżacyjny wnętrza – salonu bądź holu – a przy tym powinny pozostać wygodne i bezpieczne.

Sztuka zdobienia okna

Dekoracja okna to nie tylko karnisz i kilka metrów tkaniny, ale również pomysł na zaaranżowanie przestrzeni wokół. Planując wystrój okna trzeba wziąć pod uwagę styl oraz kolorystykę pokoju i do nich dopasować kształt karnisza, rodzaj i sposób upięcia zasłon i firan, kolor modnych ostatnio rolet rzymskich czy drewnianych żaluzji.

Szafy i garderoby

Domowa przestrzeń magazynowa niezbędna jest w każdym domu. Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy gdzieś je przechowywać. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest obszerna garderoba. Jak więc ją zorganizować, by każda rzecz miała w niej swoje miejsce, a korzystanie z garderoby było wygodne?

Pomysł na sypialnię

Wieczorem sypialnia musi dawać nam ukojenie po całym dniu, pozwalać na prawdziwy odpoczynek, usypiać, a rano– obudzić, dać energię i dobrze nastawić do otoczenia.

Audiowizualne kuszenie

Współczesny rynek sprzętu audiowizualnego jest niezwykle zróżnicowany. Bogactwo wyboru ma przede wszystkim służyć klientom, jednak wprowadza też wśród nich coraz większą dezorientację. Nakłada się na to coraz większe tempo zmian, dyktowane przez konkurencję między producentami, a wspierane przez możliwości techniczne.

Sztuka dekoracji stołu

Jedzenie, szczególnie w dobrym towarzystwie, to prawdziwa przyjemność. Ale nie tylko organizowanie przyjęć dla gości warte jest wysiłku i fantazji. Również codzienne posiłki smakują dużo lepiej, jeśli są podane na ładnej stołowej zastawie.

Kominki, piece i kozy

Kominek, nawet ten najskromniejszy, na pewno zostanie zauważony. Nie trzeba więc starać się go na siłę pokazać, ponieważ może to prowadzić to zachwiania równowagi w pomieszczeniu. Należy raczej podkreślić jego atuty – ciepło, naturalność, energię.

Technika na salony

Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, pralki – kiedyś, ze względu na gabaryty i mało atrakcyjny wygląd były pieczołowicie ukrywane, dziś nowoczesne, kolorowe, designerskie stały się przedmiotami sztuki użytkowej. Projektanci prześcigają się w coraz to nowszych koncepcjach, futurystycznych kształtach i metalicznej kolorystyce rodem z kosmosu.

Urządzamy pokój dziecka

Pokój dziecka to jego azyl, wyspa marzeń i schronienie przed czasami przykrym światem przedszkola czy szkoły. Dlatego musi być wesoły i kolorowy oraz pobudzać wyobraźnię dziecka. Jednak ciekawość świata małych domowników i zwariowane zabawy trochę starszych mogą się źle skończyć. Dlatego równie ważne jest, by pokój naszego dziecka był bezpieczny.

Pokój nie tylko komputerowy

Chyba każdy z nas korzysta w domu z komputera i Internetu. I nie tylko służy on nam jako narzędzie pracy, ale przede wszystkim źródło informacji. Warto więc, nawet jeśli zawodowo nie pracujemy w domu, przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na kącik komputerowy. Przyda się nie tylko jako miejsce do buszowania po Internecie, ale również jako domowa biblioteczka i czytelnia.

Kuchnia

Dobry projekt kuchni

Nowoczesna kuchnia bywa miejscem celebrowania posiłków, ale jednocześnie powinna oszczędzać nasz cenny czas. W dodatku coraz częściej staje się ważną i widoczną częścią strefy dziennej domu – wtedy oczekujemy od niej, że zintegruje członków rodziny, a także… zachwyci gości.

Ściany i podłoga

Prestiżowy awans kuchni w ostatnich latach nie podlega dyskusji. Przy okazji rośnie też ranga kuchennych materiałów wykończeniowych. Dziś okładziny ścienne i podłogowe dobieramy kierując się nie tylko ich odpornością na brud i wilgoć, ale także – a raczej przede wszystkim – walorami estetycznymi.

Meble kuchenne

Kuchnia funkcjonalna czy piękna? Dziś nie mamy tego dylematu. Nowoczesne rozwiązania techniczne ułatwiają nam życie, a są przy tym na tyle uniwersalne, że można je ubrać w dowolną formę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i… rachunku bankowego.

Oświetlenie

Światło w kuchni to wygoda i bezpieczeństwo prac kulinarnych. To także nastrój wnętrza, w którym wielu z nas lubi przebywać, ale i wdzięk eksponowanych mebli czy drobiazgów; wszak współczesne kuchenne aranżacje urodą nie ustępują salonom. Od razu widać, że tak złożonych funkcji nie pogodzi jedna lampa.

Baterie i zlewozmywaki

Nie zastąpi ich zmywarka. Zlewozmywak i bateria to kuchenna oaza, punkt wyjścia niemal wszystkich – nawet tych najprostszych – działań kulinarnych. A ponieważ obyć się bez nich nie sposób, wybierzmy najlepsze: praktyczne, wielofunkcyjne, dekoracyjne…

AGD

Gdy w codziennej bieganinie brakuje nam czasu na chwilę dla siebie, coraz więcej zależy od naszych zautomatyzowanych pomocników – domowych sprzętów AGD. Te najnowocześniejsze wyręczają nas nie tylko w prostych pracach; podejmują w naszym imieniu także bardziej skomplikowane wyzwania, a nawet... decyzje! Co to będzie za 20 lat?