Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008

Pomysł na sypialnię

Wieczorem sypialnia musi dawać nam ukojenie po całym dniu, pozwalać na prawdziwy odpoczynek, usypiać, a rano– obudzić, dać energię i dobrze nastawić do otoczenia.


(fot. Dulux)

Odpowiednie miejsce dla sypialni to tak zwana strefa prywatna. Do strefy tej należą pomieszczenia, do których zazwyczaj nie zaprasza się gości. Dlatego sypialnię zwykle projektuje się na piętrze. Jeśli dom jest parterowy, umieszczana jest najczęściej w głębi domu. Jeśli to możliwe – daleko od kuchni i salonu.

 

Jeśli dom stoi przy ruchliwej ulicy, okna sypialni powinny wychodzić na tył. Dobrze też tak zaplanować jej położenie, aby przez okna nie wpadało zbyt jasne światło na przykład latarni.

 

Ustawienie sypialni względem stron świata zależy w pewnym stopniu od upodobań i trybu życia. Najlepiej jeśli okno będzie wychodziło na północny wschód, rano do sypialni będą wpadały promienie słoneczne, ale nie będą zbyt dokuczliwe. Taka sypialnia, która ma spełniać też niektóre funkcje pokoju dziennego, może znajdować się od strony południowej lub zachodniej.

 

Sypialnia powinna być tak urządzona i wyposażona, by dobrze tłumić hałasy. Aby to osiągnąć na podłodze można położyć wykładzinę dywanową, a na oknach powiesić grube zasłony. Przed hałasami będą też chronić pełne drzwi. Sypialnia powinna znajdować się jak najbliżej wspólnej łazienki lub mieć własną z bezpośrednim wejściem.

Łóżka i łoża

Wygląd i charakter łóżka – najważniejszego mebla w tym pomieszczeniu – narzuci styl całemu wnętrzu. Dlatego są dwa sposoby na urządzenie sypialni – można najpierw wybrać łóżko i do niego projektować całe pomieszczenie albo dokładnie określić, jak będzie wyglądała sypialnia i pod tym kątem szukać odpowiedniego łóżka.

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest rama z materacem, jeśli oczywiście jest na nie dość miejsca. Łóżko nie może być za małe. Szerokość łóżka dwuosobowego wynosi zazwyczaj od 140 cm do 200 cm, a jednoosobowego – od 80 cm do 120 cm. Standardowa długość to 2 m.

Najlepiej gdy do łóżka dwuosobowego jest dostęp z obydwu stron o szer. co najmniej 80 cm. Łóżko stawia się często zagłówkiem do ściany, jednak warto poeksperymentować i postawić je na przykład na środku pokoju.

W ramach łóżka


(fot. Finezja Studio)

To, czy łóżko jest wygodne zależy przede wszystkim od materaca. Dlatego wybierając ramę łóżka, można pozwolić sobie na pewną swobodę. Można zdecydować się na ramę drewnianą, metalową – na przykład kutą, z obiciem, a nawet z tworzywa sztucznego. Jeśli do sypialni zostanie wstawiona rama bez szczytów, formę nadaje mu narzuta i poduszki.

Sporo ekstrawagancji wprowadza do sypialni okrągłe łóżko – może to być okrągła rama z tradycyjnym prostokątnym materacem lub z wykonanym specjalnie również okrągłym. Równie ciekawe są łóżka podwieszane na linach lub łańcuchach!

Ciekawym rozwiązaniem jest też powieszenie moskitiery – latem pozwoli na swobodny sen przy otwartych oknach, a poza tym nada wnętrzu lekkość i południowy charakter.

Pełny artykuł w PDF: Pomysł na sypialnię

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!