Budujemy Dom - Wnętrza 2009

Stworzone przez nas wnętrze powinno spełniać wiele naszych oczekiwań - jednego dnia pozwolić nam poczuć romantyczną atmosferę wieczoru we dwoje, zaś drugiego łatwo pomieścić licznie przybyłą rodzinę lub przyjaciół. Przed rozpoczęciem projektowania warto obejrzeć jednak Wnętrza 2009 - numer specjalny Budujemy Dom.

Magazyn pomoże nam wybrać właściwy styl - ten, który najbardziej nam "leży" i nie zmęczy lub nie znudzi nas zbyt szybko.

W numerze opisujemy bowiem zasady projektowania wnętrz, przedstawiamy różne rozwiązania aranżacyjne, prezentujemy dostępne na rynku produkty i oczywiście najpiękniejsze wnętrza inspirowane wieloma stylami.

Łazienka

Urządzamy łazienkę

Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.

Łazienkowe ściany i podłoga

Są jak podstawa profesjonalnego makijażu – ochronna baza podkładowa i ozdobny make-up w jednym. Makijaż ma jednak przetrwać tylko do wieczora, a w razie niepowodzenia łatwo go zmyć i wykonać od nowa; ściany i podłoga w łazience muszą wykazać się trwałością i ponadczasową urodą przez lata.

Umywalka, sedes, bidet

Urządzenia o czytelnej, prostej funkcji, ale jakże rozmaitych formach. Dobieranie ich, łączenie w pary i tercety może być dziś wielką frajdą; sanitariaty walczą o naszą sympatię formą, kolorem, deseniem, materiałem... I nieznaną dawniej ergonomią.

Wanny i kabiny natryskowe

Jedni wolą długą kąpiel, inni szybki tusz. Jednym i drugim polecamy... jedno i drugie. Bo choć prysznic jest w domu oczywistością (choćby jako gościnna rezerwa), a wanna w proekologicznych czasach może wydawać się zbytkiem, potrzebujemy obydwu: dopiero możliwość wyboru da nam poczucie luksusu. A oszczędzanie wody? Cóż, będziemy napełniać wannę rzadziej. Za to kąpiel stanie się prawdziwym rytuałem.

Wybieramy baterie do łazienki

Dożyliśmy czasów, w których wylot rurki instalacyjnej, opatrzony regulującym strumień wody zaworem, nabrał rangi finezyjnej ozdoby. Dawne krany – jak ubogie to określenie! – dziś bywają małymi dziełami sztuki hydrauliczno-jubilerskiej. Płyną z nich strumyki lub kaskady, perlą się krople, biją silne strugi... Wybór nie jest prosty.

Meble i akcesoria łazienkowe

Ostatnie przymiarki, subtelny stylistyczny makijaż – i łazienka gotowa. Końcówka prac jest jednak równie ważna, jak poprzednie etapy. Doborem mebli i dodatków możemy wiele w łazienkowym wnętrzu zmienić. Ważne, by były to zmiany na lepsze.

Światło w łazience

Kinkiety, plafoniery, dyskretne listwy świetlne, punktowe oprawy sufitowe, świecące lustra i przedmioty użytkowe – wszystko to warto wykorzystać dla własnego komfortu. A także dla urody – swojej i łazienkowego wnętrza.

Hydromasaż - wanny i panele

My trwamy w błogim bezruchu – na stojąco, siedząco lub leżąco – a ona pracuje. Odrabia za nas zadania domowe z kilku przedmiotów jednocześnie: z higieny, dbałości o kondycję, z relaksu i ze zdrowia. Woda – niby codzienna i wszechobecna, a przecież niezbędna i wyjątkowa.

Grzejniki łazienkowe

Nowoczesne grzejniki zachwycają urodą, ale potrafią też zadziwić funkcją. Projektanci bardzo się starają, byśmy zauroczeni „podłogówką”, nie zapomnieli o starych poczciwych drabinkach. Chwileczkę, czy na pewno starych i poczciwych... ? Chyba jednak nie – wystarczy na nie spojrzeć!

W saunie, w łaźni, w kabinie ciepła

Na zdrowie, na kondycję i samopoczucie, na odporność i na cellulitis... Długo można by wyliczać korzyści, jakie niesie ciepło. Jego zbawienne działanie znane jest ludziom od tysiącleci; nowość polega na tym, że dziś możemy korzystać z uroków gorących kąpieli – na mokro lub na sucho – we własnym domu. A jeśli chcemy, niemal wszystkie rodzaje regenerujących seansów zapewni nam jedna kabina.

Kuchnia

Planujemy kuchnię

Przede wszystkim wygodna. Przestronna, jasna, multifunkcjonalna. Pełna nastroju... nawet jeśli jest to nastrój techno-klubu. Nierzadko także – reprezentacyjna. Jednym słowem kuchnia musi mieć charakter!

Kuchenne ściany i podłoga

Odkąd kuchnia stała się wnętrzem reprezentacyjnym, ściany i podłoga awansowały do roli dekoracyjnego tła dla modnych mebli i efektownych dodatków. Jednak muszą przy tym, jak dawniej, pozostać praktyczne – odporne i wytrzymałe

Meble kuchenne

W kuchni, jak na polu bitwy – ważne jest, co dzieje się na froncie, ale również na tyłach, czyli w bogatym kuchennym zapleczu. Podczas gdy tam o wszystkim decyduje logistyka i doskonała organizacja, meblowe fronty ruszają do szturmu, posługując się swym najsilniejszym orężem – urodą.

Oświetlenie kuchni

Jak ważne jest światło w kuchni, wie każdy kucharz. W dodatku tu szczegóły liczą się bardziej niż gdzie indziej – wszak nie wolno przeoczyć żadnego ziarnka pieprzu! Dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja: światło celowe i dokładne, bezlitośnie demaskatorskie. Świetlne „punkty kontrolne” i „linie graniczne”. Wtedy – sprawa jasna!

Kuchenne urządzenia AGD

Jesteśmy od nich uzależnieni. Decydują o naszym komforcie, a także – coraz częściej – o wyglądzie naszej kuchni. Na szczęście ich wybór jest obecnie ogromny. Oto „kuchenna maszynownia” do każdego wnętrza.

Zlewozmywaki i baterie

Od nich tak naprawdę zaczyna się kuchnia. Choć kuchenka i piekarnik mają wielki udział w przyrządzaniu posiłków, wszelkie zabiegi kulinarne bez dostępu do bieżącej wody nie są możliwe – wie o tym każdy, komu choć na chwilę zabrakło jej w kuchennym kranie.

Salon

Planujemy przestrzeń dzienną

Salon jest zwierciadłem naszego stylu życia. Tu krzyżują się wszystkie drogi i spotykają potrzeby wszystkich domowników. Ale także różne upodobania; wystrój salonu powinien być ich wypadkową. Do tego – połączenie funkcji reprezentacyjnych i rekreacyjnych... Postarajmy się, by ten funkcjonalno-estetyczny kalejdoskop poskromiła przemyślana idea aranżacyjna; oddajmy salonowi cząstkę swej osobowości.

Kolory w salonie

Kolory są dla naszej duszy tym, czym witaminy dla ciała. Ożywiają, pobudzają, leczą smutki, ale też działają relaksująco, kojąc zmęczenie. Dzięki nim możemy wyczarować wokół siebie świat magiczny i bardzo osobisty. Trzeba tylko znaleźć do niego ten jedyny klucz.

Ściany i podłogi w strefie dziennej

Wybieramy je na długo. Trudno je wymienić. Będą tworzyć scenerię dla mebli, tkanin, dekoracji – być może przez lata. Dlatego zdecydujmy się na rozwiązania najlepsze jakościowo i funkcjonalnie. Stylistyka – albo klasycznie neutralna, która pozwoli zabłysnąć rozmaitym aranżacjom, albo też wyjątkowa, ujmująca oryginalnością. Za to doskonale przemyślana.

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.

Dobieramy drzwi

Otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie.

Schody we wnętrzu

Stopniowo – stopień po stopniu – schody wkraczają na salony. Może jeszcze nie całkiem, może nie wszędzie. Ale śmiało można stwierdzić, że wydostały się z klatki... schodowej. Dlatego ich zalety praktyczne liczą się jak zawsze, a uroda – jak nigdy dotąd.

Dekoracja okna

Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.

Garderoby, składy, schowki

Garderoby i schowki pozwalają zacząć dzień w poczuciu komfortu, bez gorączkowych poszukiwań skarpetek czy apaszki. Dają nam też możliwość zachowania „czystej formy” w innych wnętrzach – można wszak przecho­wywać w nich znacznie więcej, niż tylko ubrania...

Urządzamy sypialnię

Sypialnia to nasze schronienie. Najbardziej prywatne i osobiste. Tu nie obowiązuje nas gorset reprezentacyjności, gdyż rzadko kogo do niej zapraszamy. Możemy działać egoistycznie – wyłącznie we własnym interesie i dla własnej wygody. Pełen relaks!

Pokój do pracy

Nazywamy go gabinetem, pracownią, warsztatem... To on odróżnia dom i wygodny apartament od zwykłego przyciasnego mieszkania. Zapewnia nam luksus samotności i świętego spokoju. A do jakich celów go wykorzystamy? To już nasza prywatna sprawa.

Pokój dziecięcy

Tu nie możemy pójść na skróty. Pokój dziecka – choć nie należy do nas – wymaga naszego szczególnego zaangażowania. Kreujemy przecież czyjś świat: budzący obawy lub przyjazny, pobudzający melancholię albo przeciwnie, kojący wszystkie smutki. Wreszcie kształtujący niedojrzały jeszcze gust – a przecież chcemy nauczyć nasze dziecko piękna.

Domowe zaplecze techniczne

Dom to nie tylko gustowny wystrój i familijny klimat – to także cała złożona maszyneria techniczna, której zadaniem jest zapewnić gładkie, niemal bezobsługowe funkcjonowanie domowego organizmu. Wytwarzanie i dystrybucja ciepła, chłodzenie, a także oczyszczanie, począwszy od powietrza, poprzez wodę, aż po powierzchnie, meble i odzież – wszystkie te procesy wymagają odpowiednich urządzeń.

Kominki, piece, kozy

Kameralne światło, kieliszek wytrawnego wina, towarzystwo bliskiej osoby lub dobra książka w ręku, a w tle – trzaskający ogień... Oto dla wielu z nas idealny obraz wypoczynku w domowych pieleszach. Dlatego rozjarzony płomieniami kominek lub promieniujący ciepłem piec to często pierwszoplanowi bohaterowie naszych marzeń o domu.

Audio

Kino i muzyka w domu

Wielu klientom rynek Audio-Video kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z płaskimi telewizorami, wysoką rozdzielczością i kinem domowym. Te trzy hasła udało się wypromować i wprowadzić do świadomości mas; są one świetną motywacją, aby pomyśleć o zakupie nowego sprzętu, zwłaszcza gdy z animuszem urządzamy nowy dom.