Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Oświetlenie kuchni

Wielofunkcyjne AGD, pojemne meble, piękny i trwały blat… Coś jeszcze? Ależ tak, oświetlenie! Każdy z elementów aranżacji jest w kuchni ważny, ale dopiero gdy pomnożymy kalorie przez waty, możemy mówić o komforcie absolutnym.

Wygodna i piękna

Kuchnia energetyczna - Oświetlenie kuchni
(fot. Studio Estima)
… ale również bezpieczna – taka powinna być idealna kuchnia. Dobre oświetlenie jest tu warunkiem koniecznym, dlatego tak ważny jest przemyślany projekt instalacji. Jeśli wydaje nam się, że zaplanowaliśmy dwa razy za dużo punktów elektrycznych, to znaczy, że mamy ich w sam raz! Pamiętajmy o tym, że w kuchni z reguły większość gniazdek jest zajęta stale lub czasowo przez urządzenia AGD, zasilanie lamp musimy więc trwale zintegrować z instalacją wewnętrzną mieszkania.

 

Światło w kuchni ma wiele ważnych zadań. Górna lampa równomiernie rozjaśnia całe pomieszczenie, ale w tradycyjnie urządzonych wnętrzach jej przydatność przy pracach kulinarnych jest znikoma – oświetla jedynie plecy kucharza. Do przygotowywania posiłków niezbędne jest dobre oświetlenie blatu roboczego. Zadania tego nie spełnią oprawy montowane na krawędzi górnych szafek, ponieważ oświetlają tylko zewnętrzny pas blatu. Ich rolą jest umożliwić nam szperanie w szafkach, a także dodać powabu całej aranżacji.

 

Podobne zadanie mają wewnętrzne oprawy meblowe montowane zwykle w szafkach o szklanych frontach: doświetlenie podnosi wartość funkcjonalną zabudowy, a przy okazji tworzy we wnętrzu kuchennym ciekawą iluminację. Warto pamiętać o możliwości zastosowania światła kolorowego i niebanalnego układu przeszkleń – można w ten sposób wykreować fascynującą scenografię wieczornego posiłku.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły