Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Wanny i natryski

W salonie kąpielowym – wyeksponowane na środku, w małej łazience – kompaktowe, o kształcie, który umożliwia idealnie wpasowanie ich w narożnik. Warto wybierać rozwiązania modne, nowoczesne i stylowe, ale przede wszystkim te odpowiadające naszym potrzebom.

Piana, bąbelki i świece...

Kąpiele z fantazja - Wanny i natryski
(fot. Deante)
Łazienka to coraz częściej pokój kąpielowy. Aż się prosi, by pośrodku takiego salonu ustawić piękną wannę. Oprócz tego, że będziemy mieli do niej doskonały dostęp, z całą pewnością zyskamy spektakularny efekt wizualny oraz poczucie luksusu. Wszak wanny wolno stojące są najbardziej reprezentacyjne, szczególnie gdy łączą romantyzm ze współczesnością. Wszystko to doskonale uzupełnią stojące obok baterie.

 

Oryginalnie wygląda też wanna wpuszczona w podłogę (choć trzeba ją zaplanować na etapie projektu domu). Podobny efekt osiągniemy, obudowując wannę stojącą na posadzce szerokim podestem. Jednak aby to zrealizować, łazienka musi być na tyle wysoka, by po podeście można było swobodnie chodzić.

 

Wybór wanien jest ogromny, znajdziemy niecki klasyczne o prostej formie, nowoczesne o oryginalnym wyglądzie, historyzujące, nawiązujące do różnych okresów i drewniane balie. Oprócz jednobarwnych są modele w fantazyjne, jaskrawe wzory.

 

Różnorodność kształtów wanien pobudza wyobraźnię – znajdziemy modele trójkątne, owalne, okrągłe, pięcio-, sześcio-, ośmiokątne, a nawet o kształcie nieregularnym, np. w formie łzy, wykonane z różnych materiałów. Kształt trójkąta lub pięciokąta mają modele narożne, które mogą być symetryczne lub asymetryczne, a te ostatnie – prawe lub lewe. Jeśli to nam nie wystarcza i w tak szerokiej ofercie nie znajdujemy wymarzonego modelu, możemy zamówić nieckę na wymiar, praktycznie o dowolnym kształcie, choć zamówienie takie na pewno będzie słono kosztować. Najczęściej wybieramy wanny prostokątne o długości 100–200 cm i szerokości 70–100 cm. Aby niecka sprzyjała długim kąpielom, musi być wygodna, czyli wyprofilowana, o długości min. 140 cm i szerokości min. 100 cm.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły