Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2012

Kuchenne ściany i podłoga

Silnie wpływają na odbiór przestrzeni. Mogą zamaskować kuchnię, dyskretnie integrując ją z salonem, lub przeciwnie – wydobyć aneks kuchenny na pierwszy plan, czyniąc z niego największą atrakcję strefy dziennej domu. Ale wygląd to nie wszystko; od kuchennych ścian i podłogi wymagamy szczególnych właściwości użytkowych.

Odporny drugi plan

Kuchenne ściany i podłoga
(fot. HTH)
Kuchnia to pole aktywnych działań. „Zadeptana” jak mało które miejsce w domu, bywa areną kulinarnych wpadek: czasem pryska tu rozgrzany olej, innym razem spada na podłogę nóż lub rozlewa się barszcz… To oczywiste, że kuchenną podłogę, ale także ściany powinna cechować szczególna odporność i trwałość. A ponieważ brudzą się znacznie częściej, niż ich salonowe odpowiedniki, muszą też zapewniać możliwość łatwego, skutecznego wyczyszczenia.

 

Ściany kuchni oddalone od jej stref roboczych wystarczy pomalować odporną zmywalną farbą, najlepiej polikrzemianową, która jest pochodną farby silikatowej o ulepszonych właściwościach. Taką powłokę można wielokrotnie zmywać, a nawet szorować; jest także niepodatna na zawilgocenie i zagrzybienie. Do wykończenia bardziej narażonych na zabrudzenie fragmentów ścian oraz podłogi warto jednak użyć materiałów o najwyższych parametrach technicznych.

 

Istnieje po temu jeszcze jeden ważny powód: w kuchni warto zabłysnąć! Kamień, ceramika, mozaiki, przezroczyste i barwione szkło, a nawet stal, drewno i tapety dają nam na tym polu niemal nieograniczone możliwości.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym "Wnętrza 2012"

Pozostałe artykuły