Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Jak wiadomo, żyjemy w ciekawych czasach. Galopujące tempo życia, dostarcza nam bogactwa emocji i wrażeń – dlatego tym bardziej ważne jest, by nasz dom był przyjazną i bezpieczną przystanią. Byśmy tu mogli wygodnie funkcjonować i prawdziwie odpoczywać. Byśmy lubili tu wracać…

Dlatego planując urządzanie domu, powinniśmy najpierw dobrze określić swoje potrzeby, upodobania i przyzwyczajenia. To pozwoli nam odpowiedzieć na zasadnicze pytania. Czy wolimy kuchnię zamkniętą czy otwartą na salon? Ile osób chcemy wygodnie zmieścić przy stole? Jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu telewizor, a jaką muzyka? Czy chcemy znaleźć miejsce na kominek lub saunę? Czy lubimy kąpiel z bąbelkami? I wiele, wiele innych.

Dorota Chrząszcz
redaktor naczelna

Numer specjalny Wnętrza 2014 można zamówić na stronie http://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/18-wnetrza

Łazienka

Planujemy łazienkę

O komforcie korzystania z łazienki decyduje zarówno odpowiednio dobrane wyposażenie, jak i sposób jego rozlokowania. Zwłaszcza urządzanie małego pomieszczenia wymaga rozwagi. Szersze pole do popisu mamy w przypadku większej łazienki – może ona stać się wnętrzem nie tylko na miarę naszych potrzeb, ale i marzeń.

Ściany i podłogi w łazience

Wybierających posadzkę i okładzinę ścienną do łazienki czeka nie lada zadanie. Nie ma idealnej ceramiki? Wręcz przeciwnie – jest jej zbyt wiele. Na dodatek kuszą też inne rozwiązania: szkło, kamień naturalny, piękne drewno, a nawet metal…

Wanny i natryski

Zastanawianie się, co jest lepsze – wanna czy kabina – może zaprowadzić jedynie w ślepy zaułek. Wszak obie mają swoje wady i zalety, a wybór trzeba uzależnić od wielkości łazienki, a także potrzeb i stylu życia jej użytkowników.

Umywalka, sedes, bidet

Ceramika sanitarna to dziś określenie dość nieprecyzyjne, umywalki coraz częściej powstają bowiem z kompozytów. Ceramika jest jednak najbardziej wszechstronna, bo do wykonania miski w.c. nadaje się, jak mało co. Jest też wciąż udoskonalana przez technologów, a dla projektantów stanowi wdzięczny obiekt, z łatwością poddający się kreacji.

Baterie łazienkowe

Piękne i oryginalne baterie mogą budzić prawdziwe pożądanie. Mają zadziwiające formy i niezwykłe kolory. Bywają dekorowane kryształami i kolorową ceramiką. Często projektują je znani designerzy. Jednocześnie producenci zgodnie z ekomodą, stosują w bateriach rozwiązania oszczędzające wodę.

Meble i akcesoria łazienkowe

Meble łazienkowe mogą zaskakiwać interesującym wzornictwem i ułatwiającymi życie rozwiązaniami. Trzeba tylko wiedzieć, czego można od nich oczekiwać.

Oświetlenie łazienki

Dzięki nowoczesnym oprawom i systemom oświetleniowym, światło dociera do najciemniejszych zakamarków pomieszczenia. Możemy je montować na wszystkich poziomach – w suficie, ścianie, podłodze. Łazienka okazuje się szczególnie atrakcyjnym miejscem do świetlnych eksperymentów, bowiem rozjaśnić kolorowym blaskiem można również meble, wannę czy armaturę.

Grzejniki łazienkowe

Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe to drabinki, czyli dwa pionowe kolektory i rzędy poprzecznych rurek. Na rynku istnieje jednak wiele innych ciekawych propozycji, bowiem formy grzejników to dziś już niemal wyłącznie sprawa wyobraźni projektantów. Technologia jest na tyle zaawansowana, że praktycznie nie narzuca ograniczeń.

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.

Hydromasaż

Marzysz o czymś więcej niż słuchawka prysznicowa na drążku? W dziedzinie hydromasażu najbardziej niezwykłe marzenia się spełniają, bo nowoczesne urządzenia kopiują naturę – a ściślej mówiąc – jej efekty specjalne. Zanim jednak zafundujemy sobie mżawkę, kaskadę wodną lub gorące źródła, warto poznać zalety i wady popularnych paneli prysznicowych, zestawów podtynkowych i wanien z hydromasażem.

Kuchnia

Planowanie kuchni

Codzienne czynności, takie jak gotowanie czy zmywanie, mogą być lżejsze, a nawet przyjemne, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana. Zanim zdecydujemy więc, jak będą ustawione szafki i jakie sprzęty AGD będą zainstalowane, poznajmy sprawdzone zasady projektowania kuchni.

Ściany i podłogi w kuchni

Kuchenne ściany i podłogę z jednej strony traktujemy jako tło dla mebli i sprzętu AGD, a z drugiej chcemy przydzielić im rolę dekoracyjną. Ale musimy myśleć o czymś jeszcze – o funkcjonalności i trwałości zastosowanych materiałów. To dlatego wybór jest taki trudny, ale na szczęście nie niemożliwy.

Meble kuchenne

Wybór i dopasowanie zabudowy do konkretnego wnętrza to dość trudne zadanie. Na dodatek oferta rynku jest ogromna, wciąż pojawiają się nowe udogodnienia techniczne, zmienia się też moda na kolory i materiały. Gdybyśmy chcieli nadążyć za zmianami, utknęlibyśmy na etapie urządzania, dlatego warto zaufać projektantom ze studia kuchennego i być… zdecydowanym!

Dekoracja stołu

Kiedy ludzie żyją wygodnie i w miarę dostatnio, poświęcają czas przyjemnościom oraz sztuce. W tym również sztuce gotowania i serwowania posiłków. Nic dziwnego więc, że temat gotowania jest dziś modny i coraz częściej pojawia się w mediach. Do szerokiej publiczności docierają najwięksi szefowie kuchni, a my chcemy się od nich uczyć i jeść coraz lepiej i coraz piękniej.

Zlewozmywaki i baterie

Zlewozmywak i bateria mogą tworzyć parę doskonałą. Zarówno pod względem estetyki, jak i ergonomii. Dzięki nim kuchenna „mokra robota” ma szansę stać się pracą dla przyjemności, a sama kuchnia miejscem godnym otwarcia na salon.

Kuchenne AGD

Bez piekarnika czy lodówki nie sposób dziś funkcjonować. Urządzenia te pomagają w codziennym życiu i oszczędzają nasz cenny czas. Wymagają też sporo miejsca, które trzeba wygospodarować w kuchni. Na szczęście dzisiejsze urządzenia AGD są też estetycznie i pomysłowo wykonane, dlatego z każdym wnętrzem mogą stworzyć zgrabną całość.

Oświetlenie kuchni

Światło w kuchni musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Potrzebne jest nad blatem, przy którym pracujemy, nad płytą grzewczą i nad zlewozmywakiem. Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność, powinno poprawiać atmosferę we wnętrzu i podkreślać jego elementy dekoracyjne.

Salon

Planujemy przestrzeń dzienną

Salon to jedna z ważniejszych części domu. Miejsce wypoczynku, relaksu i zabawy, w którym koncentruje się nasze życie rodzinne i towarzyskie. Czy można zaaranżować go tak, by pełnił wszystkie te funkcje i na dodatek był naprawdę reprezentacyjny?

Kolory w strefie dziennej

Posługując się kolorami, możemy kształtować optycznie proporcje pomieszczenia i kreować jego klimat. Sprawić, by sprzyjało relaksowi lub odwrotnie – aktywności. Do tych sztuczek potrzebne będą farby, tkaniny i nieco wyobraźni.

Ściany i podłogi w salonie

Dekorowanie ścian i układanie posadzki coraz częściej staje się zabawą polegającą na wykorzystywaniu ciekawych faktur i wzorów. Lubicie klimat rustykalny? Połóżcie na podłodze deski jak ze starej stodoły. Chcecie mieszkać w lofcie? Wybierzcie tapetę wyglądającą jak surowa ściana z cegieł. Wszelkie chwyty dozwolone!

Wybieramy drzwi

Stanowią nieodłączny element wyposażenia domu. Muszą współgrać nie tylko z aranżacją i charakterem wnętrza, a także, a może nawet przede wszystkim, powinny właściwie spełniać swoją funkcję. Drzwi są inwestycją na lata wartą gruntownego przemyślenia.

Sztuka dekoracji okna

Dekorowanie okna to jak szycie ubrania na miarę – wymaga dopasowania do wymiarów, a także charakteru i stylu wnętrza. To trudne zadanie, tym bardziej że okienne szaty powinny być nie tylko ładne, ale także wygodne w użytkowaniu.

Schody we wnętrzu

Niezależnie od tego, czy odizolujemy je w klatce schodowej, czy też wyeksponujemy w eleganckiej przestrzeni dziennej, muszą być solidne, wygodne i dopracowane w każdym detalu. Jak więc zabrać się za wykonanie schodów?

Oświetlenie salonu

Dobranie sztucznego oświetlenia do salonu może wydawać się samą przyjemnością – na rynku jest przecież tak dużo ciekawych lamp. W rzeczywistości to prawdziwe wyzwanie, bo salon musi być jasny, ale czasem też przytulny i nastrojowy. Reprezentacyjny, ale też wygodny i funkcjonalny.

Planujemy garderobę

W domu potrzeba dużo miejsca na ubrania i buty. Najlepiej, jeśli leżą lub wiszą bez ścisku, a także są łatwo dostępne. Słowem – zawsze gotowe do założenia. Dlatego najbardziej odpowiednim dla nich miejscem jest garderoba, wyposażona w najróżniejsze wieszaki, półki i schowki.

Urządzamy sypialnię

Komfortowe łóżko, z dopasowanym do naszych potrzeb stelażem i materacem, to sprawa priorytetowa. Wszak w sypialni spędzamy ponad jedną trzecią życia. Jeśli jeszcze dobrze dobierzemy dodatki, doskonały wypoczynek będzie gwarantowany.

Urządzamy pokój dziecka

Pokój dziecka to miejsce zabawy i wypoczynku. Przestrzeń odzwierciedlająca osobowość i zainteresowania małego lokatora. Warto dobrze przemyśleć wybór mebli i dodatków, a przy okazji podpowiadać, proponować i kształtować wyczucie dobrego smaku od najmłodszych lat.

Domowe urządzenia techniczne

Domowe urządzenia elektryczne. Czasem podchodzimy do nich jak do jeża, ale wystarczy się lepiej poznać, by zakwitła przyjaźń. Grzejniki, klimatyzatory, inteligentne systemy sterujące, odkurzacze dbają o dobry klimat, porządek i samopoczucie domowników. Bez nich runąłby nasz poukładany świat.

Kominki i piece

Kominek skupia wokół siebie domowników, tworzy atmosferę i bywa prawdziwą ozdobą wnętrza. Może też pełnić funkcję ogrzewania domu. Wszystko zależy od tego, jaki model wybierzemy.

Salon w ogrodzie

Meble to ważny element ogrodu, w dużym stopniu to od nich zależy, czy chętnie będziemy spędzali czas przed domem, i jak będą nas postrzegali sąsiedzi. Podobnie rzecz się ma z tarasem – zaniedbany wystawi nam raczej złe świadectwo.