Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Sauna, łaźnie, kabiny ciepła

Dla Finów sauna to miejsce szczególne, niemal święte. Wpływa korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną. Uspokaja, relaksuje, wprowadza w dobry nastrój. Sauna jest idealna do miłych rozmów, porozumienia i negocjacji – niezależnie od tego, czy jest ona sucha, mokra, czy na podczerwień.

U SIEBIE W DOMU

 

Czy można mieć własną saunę? Jak najbardziej – gotowe zabudowy i wyposażenie sprzedają już nawet niektóre hipermarkety budowlane. Warunkiem jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni i chęć do zmagań z wysoką temperaturą. Na samą saunę wcale nie trzeba dużo miejsca.

 

Na rynku są kabiny małe, jednoosobowe, które zajmują powierzchnię ok. 1,5–2 m2 (ale jeśli w domu jest więcej przestrzeni, można pokusić się o kupno sauny 3- lub 4-osobowej). Bardzo istotna jest wysokość – ze względów bezpieczeństwa, kabina nie może być niższa niż 1,9 m, a więc i pomieszczenie powinno mieć co najmniej 2 m wysokości. Kabina to jednak nie wszystko – wokół niej powinna być też tzw. strefa sucha, czyli miejsce, w którym można się rozebrać, wytrzeć ciało po kąpieli pod prysznicem i wypocząć na leżance.

 

Warunkiem koniecznym jest dobra wentylacja oraz doprowadzenie zasilania do pieca. Jeśli kabina sauny jest połączona z kabiną prysznicową, musi być również ujęcie ciepłej i zimnej wody oraz odpływ. Istotna jest także bliskość łazienki lub samej kabiny prysznicowej, by można było umyć się przed i po pobycie w saunie i, co bardzo ważne, schładzać co jakiś czas ciało w trakcie seansu.

fot. HARVIALAND

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!