Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2014

Oświetlenie kuchni

Światło w kuchni musi być funkcjonalne i ergonomiczne. Potrzebne jest nad blatem, przy którym pracujemy, nad płytą grzewczą i nad zlewozmywakiem. Ponieważ ma ono ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność, powinno poprawiać atmosferę we wnętrzu i podkreślać jego elementy dekoracyjne.

PRZY PRACY

 

Światło ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i aktywność. Może nie tylko poprawić atmosferę i warunki pracy we wnętrzu, ale również podkreślić elementy dekoracyjne pomieszczenia. Wybierając oświetlenie do kuchni, trzeba zwrócić uwagę zarówno na barwę światła, jak i na sposób rozmieszczenia punktów świetlnych. Całkowity komfort zapewni nam użycie wielu źródeł światła, z których będziemy korzystać, w zależności od zapotrzebowania.

 

Światło w kuchni powinno być skierowane przede wszystkim na blat roboczy, zlewozmywak i płytę grzewczą. Jeśli we wnętrzu będzie tylko jedna, centralnie umieszczona lampa sufitowa, wówczas pracując przy blacie pod ścianą, będziemy sobie zasłaniać światło. Źródła światła nie mogą też oślepiać pracującej osoby. Rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia ukierunkowanego na określone punkty lub delikatne rozproszone, ale to drugie może okazać się niewystarczająco silne. Oprawy oświetleniowe umieszcza się na ścianie nad blatem lub montuje pod górnym szeregiem szafek; można też zastosować zestawy opraw na szynie – mogą one mieć regulowany kąt nachylenia i być przesuwane wzdłuż szyny.

 

Oświetlenie (zwykle halogenowe) stanowi też najczęściej integralną częścią wyciągów kuchennych. Jest ono bardzo przydatne podczas gotowania. Kupując okap warto sprawdzić, czy oświetlenie może działać również wówczas, gdy nie włączamy wyciągu.

fot. BULTHAUP

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!