Budujemy Dom - Wnętrza 2015

Urządzając nasz nowy dom, stajemy przed arcytrudnym zadaniem. Mamy nadmiar opcji do wyboru… Czeka nas określenie funkcji i sposobu podziału przestrzeni, dobór stylu i kolorystyki, zaplanowanie sposobu oświetlenia…

Potem zakup kafelków, mebli, zasłon, co przy nieprzebranej ofercie rynkowej stanowi prawdziwe wyzwanie. I jeśli dodamy do tego potrzebę pogodzenia gustów i różnych oczekiwań domowników oraz trudne kwestie finansowe - zadanie zaczyna się wydawać prawie niewykonalne.

A błędów nie uda się tak łatwo naprawić – nie będziemy przecież po roku ruszać z remontem. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, który wspomoże nas swoim doświadczeniem oraz znajomością potencjalnych rozwiązań i oferty producentów. Jeśli jednak zdecydujemy się zmierzyć z przedsięwzięciem sami, co może być fascynujące i satysfakcjonujące, musimy podejść do zadania metodycznie. 

Mam nadzieję, że nasz magazyn pomoże Państwu w podjęciu tych wszystkich decyzji, podsunie pomysły, pokaże nieoczywiste rozwiązania i ciekawe propozycje projektantów i producentów, które zechcecie wykorzystać w swoich domach. Zapraszając do lektury, życzę Państwu dobrej zabawy i wspaniałych efektów.

Dorota Chrząszcz
redaktor naczelna

Łazienka

Planujemy łazienkę

W stwierdzeniu, że spośród domowych pomieszczeń łazienka stanowi najtrudniejsze zagadnienie projektowe, nie ma przesady. Jej koncepcja wymaga czasu i zaangażowania, a realizacja zamierzeń – konsekwencji i niemałych nakładów finansowych. Ale nagroda jest tego warta; będzie nią poczucie oczyszczenia i odprężenia w niezwykłych warunkach!

Ściany i podłogi

Tworzą ochronny pancerz przeciwko wilgoci i pomagają zachować nieskazitelną higienę. Ale wymagamy od nich znacznie więcej: oczekujemy, że wykreują nastrój daleki od skojarzeń sanitarnych. Ściany i podłoga to zwykle te elementy, od których zaczynają się marzenia o wyjątkowej łazience.

Wanny i natryski

Pobudzające ożywienie czy bajeczny relaks? Niezależnie od tego, który sposób na kąpiel jest nam bliższy, warto zapewnić sobie możliwość wyboru. A receptą na brak miejsca mogą być rozwiązania zastępcze – parawan nawannowy lub głęboki brodzik.

Umywalki, sedesy, bidety

Choć umywalka, sedes, a od pewnego czasu także i bidet, należą do podstawowego łazienkowego standardu, ich formy wciąż potrafią nas zadziwić. Okazuje się, że nasza fantazja może znaleźć wyraz w tych właśnie najbardziej zasadniczych urządzeniach!

Baterie łazienkowe

Działają gładko i bezszelestnie, bywa że liczą za nas litry i mierzą temperaturę. W dodatku obleczone są w wymyślne, pełne finezji kształty i szlachetne powłoki. Baterie łazienkowe sprawiają nam same przyjemności i tylko jeden kłopot: jakie wybrać?

Meble i akcesoria łazienkowe

Ukryją wszystko, czego nie chcemy pokazywać. Dodadzą łazience urody i szyku. W zależności od naszej decyzji, podkreślą albo ostatecznie określą styl aranżacji. Meble i akcesoria to końcowy etap wnętrzarskiej kreacji, ale ich wpływ na ostateczny efekt i na nasz komfort jest nie do przecenienia.

Grzejniki łazienkowe

Nawet ogrzewanie podłogowe, bez którego trudno wyobrazić sobie komfortową łazienkę, nie wyprze z rynku zwykłych, ale znacznie bardziej wszechstronnych grzejników. Tylko czy „zwykłe” jest w ich przypadku właściwym określeniem?

Oświetlenie łazienki

Światło – nieodzowny asystent zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych – w łazience ma szczególne znaczenie. Zanim zamontujemy na suficie plafonierę, a po bokach lustra dwa kinkiety, pomyślmy o świetle inaczej. Przecież to doskonały kreator przestrzeni i niezrównany reżyser nastroju.

Hydromasaż

To prawda, dziś we własnym domu możemy poczuć się jak w SPA, czyli – wspaniale. Wystarczy wybrać z oferty producentów wanien i paneli do hydromasażu… oba rozwiązania. Seans w pozycji horyzontalnej to bowiem zupełnie co innego, niż sesja w kabinie, a jedno i drugie ma dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie.

Kuchnia

Planujemy kuchnię

Piękna, pachnąca i dobrze zorganizowana. Najlepiej – reprezentacyjna. Ale najważniejsze, żeby tworzyła miłą atmosferę i... wydawała regularne posiłki. Czy to opis ideału kobiecości z czasów patriarchatu? Ależ nie. Chodzi o zestaw wymogów, jakim powinna sprostać nowoczesna kuchnia.

Ściany i podłogi

Choć traktowane drugoplanowo, mają do spełnienia wiele ważnych ról. Kuchenne ściany i podłoga muszą być przede wszystkim trwałe, odporne i łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą także narzucić wnętrzu styl i nadać charakter.

Meble kuchenne

Dzięki technologii możemy mieć dziś nie tylko kuchnię, jakiej pragniemy, ale także taką, jakiej najbardziej potrzebujemy. Jej wygląd zewnętrzny planuje się niezależnie od zawartości szafek, a możliwości w obu tych dziedzinach potrafią zadziwić.

Zlewozmywaki i baterie

W kuchni sięgamy do nich częściej, niż nam się wydaje. Jak często – dowiadujemy się podczas awarii wodociągu. Zlewozmywak i bateria to zwykle pierwszy i ostatni przystanek wieloetapowego procesu kulinarnego. Korzystając z nich, możemy się dziś cieszyć pełnią komfortu.

Kuchenne AGD

Bez nich kuchnia nie istnieje. Zautomatyzowane urządzenia kuchenne, dziś wydatnie wspomagane przez elektronikę w postaci najnowszych technologii cyfrowych, pozwalają nam czerpać z przygotowywania posiłków wyłącznie przyjemność.

Oświetlenie kuchni

Dobre oświetlenie jest dla kuchni tym, czym zestaw przypraw dla dania: bez niego nic się nie uda. Podczas przygotowywania posiłków światło sprzyja naszej precyzji i stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Po pracy staje się jednym ze składników przepisu na niebanalne wnętrze.

Dekoracja stołu

Wspólne posiłki to coraz częściej jedne z nielicznych chwil, które spędzamy naprawdę razem. Warto zadbać o ich estetyczną oprawę, by nawet w zwykły dzień móc odczuwać ich wyjątkowość.

Salon

Planujemy przestrzeń dzienną

Miejsce, w którym się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, przyjmuje gości. Salon to serce każdego domu. Pytanie tylko, jak go zaprojektować, by dobrze pełnił te wszystkie funkcje.

Kolory

Odgrywają kluczową rolę we wnętrzu. Odpowiednio dobrane mogą optycznie powiększyć pomieszczenie, ukryć jego mankamenty i… wprawić nas w dobry nastrój. Mowa oczywiście o kolorach.

Ściany i podłogi

Wykańczanie ścian i podłóg coraz częściej przypomina podróż w krainę wyobraźni. Do dyspozycji mamy bowiem nie tylko tradycyjne materiały, ale także wariacje na ich temat oraz nowoczesne tworzywa dające niezwykłe możliwości.

Oświetlenie salonu

Dziś oświetlenie pełni w domu nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Źródłem doznań estetycznych mogą być nie tylko formy opraw, ale również powstające dzięki nim efekty świetlne.

Wybieramy drzwi

Drzwi to zakup na lata. Ich wymiana jest kosztowna i kłopotliwa, dlatego musimy wiedzieć, jakie są możliwości wykończenia skrzydeł, a także poznać wady i zalety różnych systemów otwierania.

Schody we wnętrzu

Schody wewnętrzne to nie tylko istotna część konstrukcji budynku, ale również element dekoracyjny. Ich rodzaj i wykończenie decydują o funkcjonalności i estetyce wnętrza.

Planujemy garderobę

Osobna garderoba w domu jest nie do przecenienia, bo rozwiązuje większość problemów z przechowywaniem ubrań. W mieszkaniu, gdzie mamy ograniczoną powierzchnię, jej rolę powinna przejąć pojemna i dobrze wyposażona szafa

Urządzamy sypialnię

Jak urządzić sypialnię? Przede wszystkim kierując się własnymi upodobaniami, a nie modą. Tu przecież wypoczywamy i nabieramy sił.

Pokój dla dzieci

Pokój dziecięcy spełnia wiele funkcji. Jest jednocześnie sypialnią, pokojem do nauki, miejscem do zabawy i przyjmowania gości. Jego urządzanie to wielka przyjemność, ale też nie lada wyzwanie.

Sztuka dekoracji okna

Świeżo urządzone, ale pozbawione zasłon wnętrze zawsze wydaje się niedokończone. By satysfakcja była pełna, a odpoczynek zasłużony, warto jak najszybciej wybrać swój sposób na dekorację okien.

Domowe urządzenia techniczne

Dbają o porządek, nasz komfort i bezpieczeństwo. Coraz bardziej inteligentne, energooszczędne i funkcjonalne urządzenia elektryczne to prawdziwi bohaterowie naszych domów.

Kominki i piece

Kominek to atrakcyjny element wnętrza, tworzący wspaniały nastrój, ale także źródło taniego ciepła. Jeśli odpowiemy sobie na pytanie, po co nam kominek, lepiej wybierzemy jego rodzaj.

Salon w ogrodzie

Zadbany i dobrze urządzony taras to spełnienie marzeń o udanym wypoczynku na świeżym powietrzu. Warto więc zainwestować w nowoczesną nawierzchnię i wygodne, funkcjonalne meble.