Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Dekoracja stołu

To wydaje się proste. Ustawiamy kilka talerzy, kładziemy sztućce i stół nakryty. Jednak efekt nie zawsze nas zadowala. Czasem talerze nie pasują do obrusa, a innym razem po prostu czegoś brakuje – małej kropki nad "i". Nie bez powodu o dekoracji stołu mówimy, że to sztuka.

  Dekoracja stołu

OD CZEGO ZACZĄĆ

W czasie wspólnych posiłków ważną rolę odgrywa nie tylko smaczna kuchnia i dobrane towarzystwo. Wiele zależy również od estetyki wnętrza i nakrycia stołu. Znaczenie ma nawet kształt blatu – okrągły sprzyja swobodnej atmosferze, zaś prostokątny sprawdzi się podczas oficjalnych spotkań. Istotne jest również zachowanie odległości między gośćmi, a także między nakryciami – optymalna wynosi 80 cm i liczy się od środka jednego do środka drugiego, sąsiadującego talerza. Większa odległość może utrudnić komunikację, a stół może wyglądać zbyt ubogo. Mniejsza z kolei, stwarza dyskomfort podczas jedzenia i może sprawiać wrażenie ciasnoty i natłoku.

 

Do rodzaju spotkania dobieramy naczynia stołowe. Białe, o klasycznej formie i delikatnych zdobieniach zwykle rezerwuje się dla większych uroczystości takich, jak np. kolacja wigilijna. Z kolei kolorowa prosta ceramika idealnie pasuje do śniadania w gronie najbliższych. Dla elementów pojawiających się na stole bazę i punkt odniesienia stanowi obrus. Obrusy tkane, wyszywane, atłasowe sprawiają, że stół nabiera eleganckiego charakteru, podczas gdy tkaniny bawełniane wprowadzają bardziej swojski, domowy klimat.

fot. ROSSI

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!