Jak połączyć rury stalowe i plastikowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak połączyć rury stalowe i plastikowe?

Muszę podłączyć się do stalowych rur z zimną i ciepłą wodą przebiegających po drugiej stronie ścianki działowej. Słyszałem, że takie podłączenie można zrobić z tzw. opaski po wywierceniu otworu w rurze stalowej i założeniu obejmy. Czy takie rozwiązanie jest dobre i jakie materiały należy zastosować?

aktualizacja: 2021-10-11 06:59:32
Streszczenie artykułu
Podłączanie rur stalowych do plastikowych to zadanie, które może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednimi narzędziami i wiedzą jest całkiem proste. Przede wszystkim istotne jest dobranie odpowiednich złączek, które zapewniają szczelność i trwałość połączenia. Do połączenia rur stalowych i plastikowych najczęściej używane są złączki gwintowane, złączki zaciskowe oraz złączki klejone. Wybór zależy od rodzaju rur i ich przeznaczenia. Złączki gwintowane są najbardziej uniwersalne i łatwe w montażu, ale wymagają dodatkowego uszczelnienia. Złączki zaciskowe są szybkie w montażu i nie wymagają dodatkowego uszczelnienia, ale są droższe. Z kolei złączki klejone są najtrwalsze, ale wymagają precyzyjnego przygotowania powierzchni i czasu na utwardzenie kleju. Przed rozpoczęciem prac warto również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu rur do połączenia - powinny być czyste i suche. Po zakończeniu montażu, konieczne jest przetestowanie połączenia pod ciśnieniem, aby upewnić się, że jest szczelne.

Odpowiedź eksperta: Opisana technologia wykorzystywana jest wyłącznie przy podłączeniach do zewnętrznej sieci za pomocą tzw. nawiertki pozwalającej na wykonanie przyłącza bez konieczności zakręcania przepływu wody w rurociągu. W instalacjach wewnętrznych takie rozwiązanie nie jest stosowane, choćby ze względu na brak gotowych elementów pozwalających na zamontowanie siodła trójnika na rurze o średnicy zaledwie ½-¾ cala. Stosowane niekiedy amatorskie rozwiązania pozwalają na prowizoryczne podłączenie i nie powinny być montowane w instalacjach mieszkaniowych.

Prawidłowe rozbudowanie instalacji polega na wstawieniu trójnika na połączenie gwintowe lub wymiany odcinka instalacji np. na zgrzewaną bądź ze złączami zaciskowymi. Wykonanie wcinki w rurę stalową wymaga uzyskania dostępu do przynajmniej dwóch złączy gwintowych na końcach modernizowanego odcinka. Praktycznie nie można bowiem naciąć gwintu na zamontowanej rurze i trzeba ją usunąć poprzez przecięcie (szlifierką kątową, piłka do metalu) i wykręcenie z obu złączy gwintowanych.

Przecinanie rury nie będzie konieczne jeśli na tym odcinku zamontowany jest śrubunek, który po rozkręceniu pozwoli na rozłączenie części orurowania. Wstawienie nowej rury z trójnikiem do rozbudowania instalacji wymaga zamontowania śrubunku łączącego dwa odcinki nagwintowanych rur. Oczywiście wymieniany odcinek możemy zrobić z innego rodzaju rur (polipropylenowych PP, warstwowych PEX) wykorzystując do połączenia odpowiednie złączki zaciskowe lub zgrzewane zakończone gwintem o dobranej średnicy. 

Może cię zainteresować
Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak działa pompa abisynka? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Wszystko o rurach spustowych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić?
Zobacz więcej Zwiń

Redakcja BD
Na zdjęciu: Rury z różnych materiałów można bez problemu łączyć, używając złączek-przejściówek. (fot. Praktiker)

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są dwa główne typy rur stosowane w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych?

    Dwa główne typy rur stosowane w instalacjach wodnych i kanalizacyjnych to rury stalowe i plastikowe.
  • Jakie są zalety stosowania rur stalowych i plastikowych?

    Rury stalowe są odporne na wysokie temperatury i ciśnienie, natomiast rury plastikowe są lżejsze, łatwiejsze w montażu i mniej podatne na korozję.
  • Jak można połączyć rury stalowe i plastikowe?

    Rury stalowe i plastikowe można połączyć za pomocą specjalnych złączek, które są wyposażone w gwinty do przykręcenia do rury stalowej i zaciski do zabezpieczenia rury plastikowej.
  • Co jest potrzebne do prawidłowego połączenia rur stalowych i plastikowych?

    Do prawidłowego połączenia rur stalowych i plastikowych potrzebne są odpowiednie złączki, a także narzędzia do ich montażu, takie jak klucz do rur i środek do uszczelniania gwintów.
  • Czy połączenie rur stalowych i plastikowych jest trwałe i bezpieczne?

    Tak, połączenie rur stalowych i plastikowych jest trwałe i bezpieczne, pod warunkiem prawidłowego montażu i zastosowania odpowiednich złączek.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej

Zdaniem naszych Czytelników

Gość technik

17 Mar 2021, 16:03

Bosa rure stalowa - bez gwintu mozna polaczyc bez gwintowania. Sa fabryczne zlaczki zaciskowe do rur stalowych, ktore z jednej strony sa laczone do bosej rury stalowej, a z drugiej maja gwint.   Do wykonania wcinki w rure stalowa (tylko na wodzie) nie trzeba wstawiac trojnika. Sa ...

Gość Andrzej

01 Apr 2020, 13:42

W pionie w wieżowcu na 8 pietrze wstawiono w miejsce zgniłej rury ciepłej wody odcinek 1,5 m rury z tworzywa. Po około 10 latach rora pękła w miejscu łączenia. Po pęknięciu odległość Czesi dolnej od części górnej w/w rury wynosi ponad 5 mm. Jakie naprężenie doprowadziło do ...

Gość oki

18 Sep 2019, 11:36

Co ma piernik do wiatraka? Temat jasny. Opis bez związku z tematem!

Gość helmut

07 Dec 2018, 23:15

Pytanie było-''Jak połączyć rury stalowe i plastikowe?'' .A ''ekspert'' pisze o jakichś głupotach. Ogólna odpowiedź -'' Rury z różnych materiałów można bez problemu łączyć używając złączek-przejściówek. (fot. Praktiker)''.Jak to zrobić powie wykonawca, koniec i kropka.Po ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!