Przekształcenie garderoby w łazienkę z WC - podłączenie do kanalizacji

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Przekształcenie garderoby w łazienkę z WC - podłączenie do kanalizacji

Zamierzam przerobić garderobę na piętrze na łazienkę z WC i szukam sposobu na podłączenie jej do istniejącej instalacji kanalizacyjnej. Za ścianą znajduje się pion kanalizacyjny (z odpowietrzeniem) biegnący z dolnej kuchni i łazienki, ale jest on całkowicie zamurowany w kominie. Rury kanalizacyjne są plastikowe, a wylot znajduje się ponad dachem. Jak podłączyć się do takiego pionu?

aktualizacja: 2024-05-16 13:25:58

Możliwość podłączenia do istniejącej instalacji kanalizacyjnej i zapewnienia grawitacyjnego odprowadzania ścieków zależy od konfiguracji kanałów w kominie oraz odległości przyborów sanitarnych - w szczególności sedesu - od pionu.

Istnieją dwa scenariusze:

1. Komin dwurzędowy z czynnym kanałem wentylacyjnym:

W takiej sytuacji bezpośrednie podłączenie do kanalizacji jest praktycznie niewykonalne. Jedynym rozwiązaniem jest montaż pompy do ścieków i doprowadzenie ich odpływu rurą o średnicy 40 mm (np. przez strop) do dostępnego podejścia kanalizacyjnego.

2. Możliwość bezpośredniego podłączenia:

Jeśli pion umożliwia bezpośrednie podłączenie, należy wziąć pod uwagę minimalną wysokość nad stropem, gwarantującą odpowiednie nachylenie odprowadzania ścieków z sedesu.

Montaż trójnika przyłączeniowego:

  1. Wyciąć około 1 metra długości pionu (po rozkuciu obudowy) na wysokości około 10 cm nad stropem.
  2. Wyrównać i zlicować krawędzie obciętych rur.
  3. Nakałożyć mufkę, trójnik 110/110 mm, drugą mufkę na górny odcinek pionu i łącznik (prosty odcinek rury) w kielich trójnika.
  4. Zsunąć górną mufkę, aby uzyskać szczelne podłączenie do pionu.

Uwaga: Bez rozkuwania stropu wlot podłączenia do pionu znajdzie się nieco nad podłogą, co wymaga ustawienia sedesu tuż przy podłączeniu. W przypadku innej lokalizacji sedesu konieczne będzie zainstalowanie pompy do ścieków, a przyłącze można wykonać z trójnika 110/50 mm.

Na zdjęciu otwierającym: Bardzo często najprostszym rozwiązaniem przy adaptacji pomieszczenia na łazienkę jest zastosowanie zestawu rozdrabniająco-przepompowującego. (fot. SFA)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image