Jakie są zalety kotłów zgazowujących drewno? Kiedy warto je stosować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety kotłów zgazowujących drewno? Kiedy warto je stosować?

Proces zgazowania biomasy i drewna jest szeroko stosowany w kotłach grzewczych w całej Europie, jest do praktycznie jedyna technologia opanowana w 100%, która daje czyste spalanie i niską emisję spalin. Dlatego kotły c.o. na drewno zgazowane są powszechnie dotowane nie tylko w Polsce ale i całej Unii Europejskiej.

aktualizacja: 2023-08-21 06:20:48

Technologia zgazowania drewna w Polsce jednak nadal dopiero się rozwija, mimo że umożliwia pozyskiwanie taniej i ekologicznej energii z drewna i to przy dofinansowaniu do zakupu i montażu kotła zgazowującego drewno w programie "Czyste Powietrze".

Proces zgazowania drewna polega na jego konwersji do paliwa gazowego poprzez ogrzewanie w obecności tlenu. W skrócie wygląda to tak, że spalamy gaz drzewny, który zapewnia niskoemisyjne i wysokosprawne spalanie drewna. W procesie zgazowania energia chemiczna węgla uwalniania jest w postaci energii palnego gazu składającego się głównie z tlenku węgla, dwutlenku węgla, wodoru, metanu, wody i azotu. Ten gaz palny spalany jest w ceramicznej komorze w wysokiej temperaturze, dzięki czemu kocioł grzewczy na zgazowane drewno jest niezwykle wydajny i niskoemisyjny.

Zalety kotłów zgazowujących drewno:

  • Spalamy ekologicznie najtańsze i szeroko dostępne paliwo odnawialne.
  • Mamy niską emisją.
  • Jesteśmy niezależni energetycznie.
  • Mamy niskie zużycie drewna i naprawdę super wydajność pieca.
  • W przypadku serii kotłów hybrydowych np. Sigma dual możemy spalać i drewno i pellet w jednym urządzeniu.

Robert Cichewicz
Ekspert CICHEWICZ KOTŁY C.O.
www.cichewicz.pl
fot. otwierająca: Cichewicz

Może cię zainteresować
Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak działa sterowanie EOS 6? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Czym można palić w kotle 5. klasy? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image