Jak połączyć grzejniki aluminiowe w większe zestawy?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak połączyć grzejniki aluminiowe w większe zestawy?

Wymieniam stare grzejniki blaszane na aluminiowe i mam pytanie - jak połączyć je w większe zestawy? Przykładowo, w dużym pokoju potrzebuję 15 żeberek, a w sypialniach po 12 żeberek, gdy w sprzedaży są zestawy po 10 elementów. Czy samodzielnie można odkręcić pojedyncze żeberka i ponownie skręcić? Przy użyciu jakich narzędzi?

aktualizacja: 2024-05-22 06:17:35

Grzejniki aluminiowe zbudowane są z pojedynczych, odlewanych ciśnieniowo żeber, łączonych złączkami gwintowanymi w zestawy handlowe, najczęściej 5-10-elementowe. Niektórzy producenci oferują również zestawy skręcane na zamówienie, co eliminuje problem dopasowania wielkości grzejnika do konkretnych potrzeb.

Istnieje jednak możliwość samodzielnego montażu grzejnika, przy użyciu odpowiednich narzędzi i elementów. Do tego celu potrzebny będzie specjalny klucz, złączki z gwintem lewym i prawym oraz uszczelki.

Odłącz żebra od zestawu, naprzemiennie odkręcając złączki o ½ obrotu w obu kanałach. Pamiętaj o właściwym kierunku obrotów: wkładając klucz od strony gwintu prawego, rozkręcaj złączki, obracając go w lewo. Po rozłączeniu żeberek wymień uszczelki.

Wkręć równomiernie złączki z uszczelkami w żebra, początkowo ręcznie, a następnie kluczem, wkładanym naprzemiennie w kanały montażowe. Przed podłączeniem grzejnika do instalacji sprawdź szczelność połączeń, używając sprężonego powietrza lub wody pod ciśnieniem.

Do połączenia grzejnika z instalacją potrzebne będą również 4 korki zamykające kanały (dwa z lewym i dwa z prawym gwintem), z otworami na odpowietrznik, zaślepkę i armaturę przyłączeniową.

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Solar

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!