Jakie filtry stosuje się w domowych rekuperatorach?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jakie filtry stosuje się w domowych rekuperatorach?

Każdy rekuperator wyposażony jest w komplet - czyli dwa filtry. Jeden z nich umieszczony jest od strony powietrza świeżego, zewnętrznego, drugi od strony powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W domowych rekuperatorach, stosuje się włókniny filtracyjne o różnej budowie, skuteczności oraz zalecanym czasie eksploatacji.

aktualizacja: 2023-11-14 07:51:37

Standardowo są to filtry klasy ISO Coarse, które wyłapują między innymi drobny kurz, grubszy pył, pyłki traw i drzew. Do większości urządzeń dostępne są również filtry dokładne PM1 55%. Mają one wyższą skuteczność i mogą zatrzymywać dodatkowo roztocza, pył węglowy, częściowo smog i bakterie oraz do 65% drobnego pyłu, spalin.

Filtry w rekuperatorze należy wymieniać cyklicznie, co około 3 miesiące, czyli 4 razy w roku. Natomiast filtry dokładne trzeba wymieniać częściej, nawet raz w miesiącu, w okresach silnego zapylenia powietrza zewnętrznego.

Aby oczyścić powietrze zewnętrzne bardzo dokładnie, w systemach wentylacji mechanicznej można stosować dodatkowe urządzenie - filtr antysmogowy. Skuteczne modele filtrów antysmogowych mogą wyłapać i neutralizować związki chemiczne, pyły, bakterie, wirusy i alergeny.

Magdalena Skórska
Projektant Instalacji Sanitarnych PRO-VENT
Na zdjęciu otwierającym: Wymiana filtra w rekuperatorze. Urządzenie powinno być zamontowane w taki sposób, aby możliwy był łatwy dostęp do filtrów. (fot. Pro-Vent)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!