Trzcina zamiast szamba - poznaj zalety oczyszczalni gruntowo-korzeniowej.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Trzcina zamiast szamba - poznaj zalety oczyszczalni gruntowo-korzeniowej.

Oczyszczalnia gruntowo-korzeniowa (roślinna) stanowi fascynujące połączenie inżynierii środowiskowej z naturą, oferując ekologiczną i estetycznie atrakcyjną metodę oczyszczania ścieków.

aktualizacja: 2024-03-20 07:57:44

W artykule zgłębiamy tajniki tej innowacyjnej technologii, która wykorzystuje naturalne procesy zachodzące w ekosystemie roślinno-mikrobiologicznym do efektywnego usuwania zanieczyszczeń z wód odpadowych.

Przedstawiając szczegółowy opis procesu, od wstępnego oczyszczania w osadniku gnilnym, poprzez filtrację i absorpcję przez specjalnie dobrane rośliny, aż po naturalne odparowanie wody, artykuł podkreśla zarówno ekologiczne, jak i estetyczne korzyści płynące z zastosowania oczyszczalni gruntowo-korzeniowych. Zwraca także uwagę na wymagania dotyczące przestrzeni, czasu dojrzałości systemu oraz ograniczenia efektywności w okresie zimowym, dostarczając kompleksowego przeglądu zalet i wyzwań związanych z tą technologią.

Jak działa oczyszczania roślinna?

W takim systemie, ścieki oczyszczane są przez bakterie i inne mikroorganizmy żyjące w korzeniach roślin. Wcześniej trafiają do osadnika gnilnego, gdzie są usuwane tłuszcze i duże zanieczyszczenia. Złoże, oddzielone folią od macierzystego podłoża, zbudowane jest z warstwy filtracyjnej z piasku, żwiru i urodzajnego gruntu (o grubości ok. 70 cm), na którym sadzi się trzcinę pospolitą, wierzbę krzewiastą, pałkę wodną lub sitowie.

Rośliny odżywiają się składnikami zawartymi w ściekach, dzięki czemu te ulegają rozkładowi. W okresie letnim, duża część wody z oczyszczonych ścieków jest pobierana przez korzenie roślin, po czym trafia do atmosfery w postaci pary wodnej. Wówczas odpływ ścieków do gruntu jest śladowy. W zależności od ilości produkowanych ścieków, na taką inwestycję trzeba przeznaczyć 20-40 m2 powierzchni ogrodu i odsunąć ją 25 m od budynków mieszkalnych.

Wykonanie jej jest więc możliwe tylko na sporych posesjach. Zaletą tego systemu jest bujna roślinność, która może stanowić efektowną dekorację ogrodu. Natomiast wadą jest to, że pożądaną efektywność osiąga dopiero po 2-3 latach, gdy nasadzenia urosną. W zimie efektywność spada o ok. 20%, a podczas dłuższej przerwy w dopływie ścieków spowodowanej wyjazdem, złoże może zamarznąć.

Dowiedz się więcej o oczyszczaniu ścieków ➡️ Oczyszczalnie gruntowo-korzeniowe

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!