Jakie są różnice pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są różnice pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi?

Odpowiedź eksperta: Wybór pomiędzy dachówkami ceramicznymi a cementowymi nie jest łatwy. Produkty te na pierwszy rzut oka wyglądają niemalże identycznie. Trzeba mieć naprawdę wprawne oko i duże doświadczenie, by odróżnić je z daleka. Mają zbliżone kształty, ciężar, a sposób ich montażu jest praktycznie taki sam.

aktualizacja: 2019-07-16 05:46:41

Dla każdego inwestora poszczególne walory będą miały większe lub mniejsze znaczenie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia gustu. W przypadku dachówek ceramicznych do wyboru mamy większą, w porównaniu do cementowych, paletę barw oraz powierzchni - naturalną, angobowaną lub glazurowaną. Cementowe oferowane są w wersji matowej lub błyszczącej. Równie ważna jest cena. Produkty cementowe są tańsze od ceramicznych. Mają one jednak krótszy okres gwarancji. W zależności od marki, w przypadku dachówek cementowych jest to około 20-30 lat, dla ceramicznych - sięga nawet 50 lat.

Decydując się na dany rodzaj dachówki, pod uwagę należy wziąć także jej masę. Ciężkie pokrycie dachowe jest odporniejsze na warunki zewnętrzne, chociażby silny wiatr. Duża waga oznacza jednak konieczność zapewnienia solidnej konstrukcji dachowej. Różnica masy między dachówką ceramiczną i cementową jest niewielka. W zależności od modelu i sposobu ułożenia, jeden metr kwadratowy dachówki ceramicznej waży około 50-75 kg, a cementowej 40-50 kg.

Najlepszy dach to taki, który nie wymaga częstej konserwacji. Im rzadziej trzeba wykonywać przy nim zabiegi pielęgnacyjne, tym lepiej. Zaoszczędzamy bowiem nie tylko cenne godziny, ale i pieniądze. Dachówki ceramiczne potrzebują jedynie okresowego mycia wodą pod dużym ciśnieniem. Nieco więcej zaangażowania wymagają dachówki cementowe, których powłoka może ulegać większemu zabrudzeniu. Częstotliwość wykonywania tych prac uzależniona jest od położenia dachu i panujących na danym obszarze warunków klimatycznych.

Jarosław Kostrzewa
Trener w Akademii CREATON

Może cię zainteresować
Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Zasady poprawnego montażu okna dachowego Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Co to jest drewno klejone? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Renowacja różnych powierzchni za pomocą papy w płynie Jurga Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jaka papa na deskowanie? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image