Drewno, kamień, ceramika - jakie okładziny elewacyjne wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Drewno, kamień, ceramika - jakie okładziny elewacyjne wybrać?

Okładziny elewacyjne to prawdziwy game changer w świecie budownictwa, oferując nie tylko ochronę, ale również niezrównaną estetykę dla każdego typu ścian zewnętrznych. Zróżnicowanie materiałów otwiera przed inwestorami drzwi do niemal nieograniczonych możliwości dopasowania wyglądu budynku do indywidualnych preferencji oraz wymagań budżetowych. Przyjrzyjmy się bliżej, jak różnorodne techniki aplikacji i wyjątkowe właściwości tych materiałów współgrają z praktycznymi aspektami ochrony budynku, by zapewnić trwałość, funkcjonalność i estetyczny urok na lata.

aktualizacja: 2024-02-21 07:34:46

Okładziny elewacyjne to dobra osłona każdego rodzajów ścian zewnętrznych. Wykonuje się je z drewna, kamienia, ceramiki, betonu, blachy, tworzyw sztucznych, zatem inwestor bez trudu dobierze produkt odpowiedni do architektury budynku i zasobności portfela. Okładziny łatwo się montuje. Można nimi wykończyć wszystkie elewacje (na przykład domów szkieletowych), albo tylko wybrane fragmenty ścian (szczyty, lukarny, loggie).

Z drewna. Do wyrobu oblicówki z krajowych gatunków drzew używa się najczęściej świerku, sosny, modrzewia, dębu. Wyższą trwałość wykazuje drewno egzotyczne, ale jest droższe od krajowego. Ostatnio modne jest drewno palone. Tego rodzaju wykończenie elewacji od wieków stosuje się w architekturze Japonii. Elementy, przygotowane według metody Shou Sugi Ban, cechuje nie tylko oryginalny wygląd. W trakcie obróbki ogniowej, znacząco redukuje się obecność składników łatwopalnych w strukturze drewna, dzięki czemu uzyskuje się deski odporniejsze na ogień, szkodliwe organizmy, jak pleśnie i inne grzyby (w porównaniu ze zwykłymi), mniej chłonące wilgoć. Nie muszą być poddawane zabiegom impregnacji. Ich trwałość szacuje się na około 60 lat.

Układanie. Deski elewacyjne przykraca się do rusztu z łat drewnianych (elementy należy zaimpregnować) poziomo, pionowo, niekiedy nawet ukośnie, łączy metodą pióro-wpust, na zakład, bądź przylgi. Korzysta się z wkrętów do drewna lub ocynkowanych gwoździ. Pomiędzy ścianą a okładziną - koniecznie trzeba zachować szczelinę wentylacyjną. Pod taką oblicówką stosuje się folię wiatroizolacyjną jako osłonę wełny mineralnej.

Z kamienia. Takie wyroby zazwyczaj wycina się z piaskowca, granitu, marmuru, sjenitu. Ze względu na duży ciężar płyt, przytwierdza się je do części nośnych przegrody. Do ścian jedno- i trójwarstwowych przykleja się je, a na tych ocieplonych powinno się zastosować dodatkowo stalowe uchwyty montażowe, mocując je w częściach nośnych przegrody.

Z klinkieru, blachy, betonu, tworzyw sztucznych. Niska nasiąkliwość i mrozoodporność to najważniejsze cechy okładzin tego rodzaju. Kolejna zaleta - można je przytwierdzać do każdego typu ścian.

Sposób montażu. Płytki fasadowe na ogół przyczepia się elastycznym klejem do muru lub ocieplenia, a między elementami formuje fugi o szerokości 6-10 mm, które mają za zadanie kompensować rozszerzalność elementów pod wpływem zmian temperatury oraz ich drobne ruchy. Natomiast okładzinę z listew, paneli, kasetonów mocuje się do stelaża.

W przypadku elewacji ceglanych, konieczne jest wykonanie przerwy wentylacyjnej (3-4 cm) między ociepleniem z wełny mineralnej a oblicówką. W spoinach pionowych dolnej warstwy ściany elewacyjnej trzeba uformować otwory, w celu zapewnienia swobodnego przepływu powietrza.

Szczelina musi być także otwarta u góry. Mur z cegieł, kurczący się i rozszerzający na skutek różnicy temperatury, należy podzielić dylatacjami (w odległości nie większej niż 12 m). Oblicówkę ceglaną łączy się z warstwą nośną kotwami stalowymi. Do elewacji z klinkieru zaleca się użycie gotowych zapraw.

Dowiedz się więcej na temat okładzin fasadowych ➡️ Jak montować elewacyjne okładziny ścienne i detale architektoniczne z Verolithu?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Izoflex

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!