Aspekt prozdrowotny jednym z argumentów za wyborem pustaków ceramicznych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Aspekt prozdrowotny jednym z argumentów za wyborem pustaków ceramicznych

Najistotniejsze było zastosowanie najnowocześniejszych materiałów i staranne wykonawstwo. A jednym z ważnych argumentów "za" był aspekt prozdrowotny pustaków (mamy czworo dzieci) - mówią Maria i Artur, którzy ściany stawiali w 2019 r.

Dom:

  • Parterowy z użytkowym poddaszem 254 m2 i garażem 32,5 m2.

Ściany zewnętrzne:

  • Murowane, dwuwarstwowe ze szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych 380 × 248 × 249 cm.
  • Ocieplenie ze styropianu (grafitowego) o grubości 12-20 cm.
  • Wykończenie: na zewnątrz tynk silikonowy, wewnątrz tynk cementowo-wapienny z piaskiem kwarcowym i farba krzemianowa.

Decyzja: Artur - Dla mnie i żony, najistotniejsze było zastosowanie najnowocześniejszych materiałów i staranne wykonawstwo. Budowę organizowałem samodzielnie, zatrudniałem kolejne ekipy.

Murarze zrealizowali ławy fundamentowe według metody szalunku traconego, z bloczków szalunkowych, dostosowali je do większej (niż standardowa) szerokości muru. Grubość jego nośnej części z pustaków ceramicznych, wynosi bowiem 38 cm, natomiast części termoizolacyjnej, z grafitowego styropianu, od 12 do 20 cm. Wykorzystałem grubsze pustaki (zamiast wskazanych w projekcie 25 cm), bo zależało mi na bardzo "ciepłych" ścianach - dom jest rozłożysty, jego kubatura wynosi 1600 m3, traktujemy go jako docelowy.

Wybrałem materiał ceramiczny o znakomitych właściwościach termoizolacyjnych i wytrzymałościowych, przeznaczony do łączenia cieniutką systemową zaprawą klejową w formie piany. Nie żałuję decyzji, chociaż słono kosztował.

Dwuwarstwowy mur przykryto silikonowym tynkiem w odcieniu kremowym i szarym
Dwuwarstwowy mur przykryto silikonowym tynkiem w odcieniu kremowym i szarym.

Budowa ścian ze szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych - rady i przestrogi:

  • Artur: Wybrałem ten materiał ponieważ ściany z niego wykonane są ciepłe, równe, szczelne, bez pęknięć. Doskonale tłumią dźwięki z zewnątrz oraz akumulują ciepło. Pustaki są szlifowane maszynowo z dokładnością do 0,3 mm, co przekłada się na wyjątkową gładkość i trwałość powierzchni, a to zmniejsza zużycie zaprawy, grubość spoiny (z kleju w formie piany) nie przekracza 1 mm. Wypalanie w temperaturze około 900°C sprawia, że pustaki są pozbawione wilgoci technologicznej, taką samą właściwość ma piana do ich łączenia. Standaryzacja wymiarów elementów - w tym możliwość wykorzystania wariantów połówkowych, narożnikowych itp. - zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia błędów przez murarzy, ułatwia i przyspiesza pracę. Stosując produkt o grubości 38 cm, zużywa się więcej elementów w porównaniu z tymi o grubości 25 cm, ponieważ układa się je wąskim bokiem na zewnątrz muru, zamiast szerokim. Radzę sprawdzić, czy wybrana ekipa miała do czynienia z tego typu systemowymi wyrobami (pustakami i pianą) i odradzam stosowanie tańszej spoiny.

  • Zamiast gotowych nadproży, murarze wylali odpowiednie na miejscu, z żelbetu. Mają one grubość 25 cm, bo np. okna i drzwi są cofnięte względem czoła ściany (od zewnętrznej strony zostały ocieplone styrodurem o grubości 13 cm). Później zastosowałem grafitowy styropian (12-20 cm, mocowany zaprawą klejową, naniesioną dookoła krawędzi każdej płyty metodą "na wieniec" i kołkami z talerzykami) i cienkowarstwowy tynk silikonowy. Przy wieszaniu na twardym kruchym pustaku, np. obrazów, szafek, używam wierteł do szkła i kotew chemicznych.

  • Maria: Dla mnie najistotniejszym argumentem "za" był aspekt prozdrowotny pustaków (mamy czworo dzieci). Od lat buduje się domy z ceramiki, my skorzystaliśmy ze innowacyjnej technologii ich produkcji, efektem której jest istotna dla nas wysoka energooszczędność. Chociaż ponieśliśmy wyższe koszty inwestycyjne (w porównaniu ze standardowymi wyrobami ceramicznymi), to teraz szybko się one zwracają - rocznie za gaz (ogrzewanie, c.w.u., gotowanie) płacimy 5000 zł.

Koszty wykonania ścian ze szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych:

  • W 2019 r. - pustaki i piana do ich łączenia 39 800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Część nośną muru wzniesiono ze szlifowanych poryzowanych pustaków ceramicznych o grubości 38 cm.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!