Budujemy Dom 7-8/2016

Wszystkich tych, którzy jeszcze się wahają, czy budować dom czy kupić mieszkanie, zapraszam do lektury case study, zamieszczonego w wakacyjnym numerze miesięcznika Budujemy Dom.

To znakomite opracowanie pomagające podjąć tę właściwą decyzję. Poza wyspecyfikowaniu wad i zalet obu wyborów, pokazujemy jaka jest różnica w kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych w przypadku kupna i urządzenia mieszkania i budowy domu. Mam nadzieję, że jego lektura rozwieje resztki wątpliwości...

Ponadto zapraszam do lektury pasjonujących doświadczeń i porad udzielanych przez naszych czytelników w popularnej rubryce Praktyka Eksploatacyjna - w tym miesiącu o centralnym odkurzaniu i ogrodzeniach.

Z poważaniem
Ernest Jagodziński
ernest.jagodzinski@budujemydom.pl

 

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Zgodnie z listą życzeń

Martyna i Jakub nawiązali świetny kontakt z architektem, którego styl projektowania upodobali sobie, oglądając gotowe projekty. Szybko rozpoczęła się owocna współpraca, która poszła nawet dalej, niż obie strony pierwotnie zakładały – Radek Wisiecki jest bowiem autorem ogólnego projektu budynku, a ponadto wystroju większości wnętrz, wreszcie – po prostu zaprzyjaźnił się ze swoimi klientami.

Połowa bliźniaka od dewelopera

Joanna i Krystian kupili połowę bliźniaka w stanie deweloperskim, więc brali czynny udział jedynie w wykańczaniu i urządzaniu wnętrz. Omijając etap budowania oraz wyposażania domu w media i instalacje, do kilku miesięcy skrócili czas potrzebny do znalezienia i przygotowania nieruchomości do zamieszkania.

Odkurzacze centralne

Obecnie wielu właścicieli nowych domów traktuje instalację centralnego odkurzania jako standardowe wyposażenie. Duża moc ssąca nowoczesnych jednostek centralnych dogłębnie usuwa kurz i inne zanieczyszczenia ze wszystkich domowych powierzchni, w tym dywanów i tapicerek, a co ważniejsze – dopracowany system separacji śmieci nie zanieczyszcza wtórnie kurzem budynku. Kilku naszych Czytelników opowiedziało nam, dlaczego są z centralnego odkurzania szczególnie zadowoleni.

Ogrodzenia

Klasyczne materiały do grodzenia posesji, tj. drewno, kamień, kuta stal, powoli ustępują miejsca wyrobom prefabrykowanym z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nowe produkty są bardzo trwałe i mają nowocześniejszy wygląd, nie wymagają konserwacji, a na dodatek są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu. Większość naszych Rozmówców chętnie skorzystało z szerokiej oferty produktów przeznaczonych na fundamenty, podmurówki, ogrodzenia i jest z takiego wyboru zadowolona.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne

Wykorzystanie promieniowania słonecznego to jeden z najpopularniejszych sposobów zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Kolektory słoneczne na dachu to już widok powszechny, po trochu zdobywają rynek również produkujące prąd panele fotowoltaiczne. Sztuka polega jednak na optymalnym dobraniu rodzaju i wielkości instalacji.

Instalacja elektryczna

Przystępując do budowy domu, powinniśmy określić, do czego będzie nam potrzebna energia elektryczna. Typowe zastosowania, czyli oświetlenie i zasilanie urządzeń o małej mocy nie jest problemem. Jeżeli jednak myślimy o przepływowych ogrzewaczach wody, kotle elektrycznym czy choćby kuchence na prąd, trzeba o tym uprzedzić projektanta i instalatora.

Najpopularniejsze systemy stropowe

Wybór stropu należy do projektanta, który – w zależności od kształtu rzutu budynku, jego rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia – dobiera odpowiedni system. Ponadto, podczas analizy projektowej uwzględnia wymagania techniczne wykonania danego stropu, specyfikę montażu, dostępność materiałów, możliwości transportowe oraz koszty optymalnego rozwiązania. Ważne są bowiem zarówno względy techniczne, jak i finansowe.

Wentylacja i klimatyzacja

Wydajna wentylacja jest niezbędna w każdym domu, wymienia bowiem zużyte powietrze na świeże zewnętrzne. Dawniej królowała wentylacja grawitacyjna, obecnie coraz więcej właścicieli nowych domów decyduje się na wentylację mechaniczną, działającą niezależnie od warunków pogodowych. Najbardziej wymagający inwestorzy wyposażają swoje domy również w klimatyzację, która odpowiednio zaprojektowana i wykonana – wcale nie musi generować dużych kosztów.

Ściany zewnętrzne

Technologii budowy domu jest co najmniej kilka. Najpopularniejsze, bo znane od lat, są systemy murowane, w których zastosować można też wiele różnych materiałów, odpowiadających obowiązującym normom i wymaganiom dotyczącym głównie ciepłochronności. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są przeważnie przez amatorów drewna we wnętrzach, a także inwestorów, którym przede wszystkim zależy na szybkim tempie prac.

Docieplenie budynku

Do docieplania starych domów nikogo nie trzeba przekonywać. Wszyscy chcą przecież mieszkać bardziej komfortowo – mieć ciepło zimą, chłodniej latem i w dodatku mniej płacić za ogrzewanie. Ocieplenie i nowa elewacja mogą też sprawić, że nasz dom będzie ładniejszy.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Obecnie, gdy za oknami mocno świeci słońce, najbardziej docenimy to, że zapewniają we wnętrzach przyjemny chłód. Z kolei zimą pozwalają ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ponadto stanowią ochronę przed hałasem i utrudniają włamywaczom wtargnięcie do domu. Jeżeli o ich zainstalowaniu nie pomyśleliśmy na etapie budowy – nic straconego. Takie osłony można montować również w istniejących budynkach.

Wymiana pokrycia dachu

Gdy kilkudziesięcioletni dach przecieka, a drobne naprawy nic nie dają, nie ma wyjścia – pokrycie trzeba wymienić. To operacja kosztowna, ale przy okazji można poprawić wygląd budynku czy zagospodarować poddasze. Czasami dach wymieniamy wcześniej – bo uszkodziła go wichura, albo zaatakowana przez szkodniki więźba jest tak słaba, że dach ugina się i zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

Dobudowa zadaszenia tarasu

Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy – wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Dom czy mieszkanie

Są wśród naszych Czytelników tacy, którzy od zawsze marzyli o domu z ogródkiem. I ci, którzy za nic nie opuszczą mieszkania blisko centrum. Niektórzy latami zmagają się z dylematem: co wybrać, gdzie będzie nam lepiej? Jeszcze inni już zdecydowali i pytają tylko: czy stać mnie na dom?

Okna i osłony przeciwsłoneczne

Wybór okien to niełatwe zadanie, tym bardziej, że w obecnie budowanych domach przeszklonych powierzchni jest coraz więcej. Dają dużo światła, ale są przyczyną przegrzewania się wnętrz latem. Dlatego zdecydowanie warto, kupując okna, od razu dobrać rodzaj osłon zewnętrznych.

Drzwi zewnętrzne

Fakt, że w projekcie domu określony jest wymiar i typ drzwi, może stanowić pewne ułatwienie w ich doborze. Podejmując decyzję, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kwestii. Jedno jest pewne – kierowanie się niską ceną może wyprowadzić nas na manowce.

Bramy garażowe

Właściciele domów, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zwykle od razu zaopatrują go w solidną bramę z napędem. Zapewnia ona wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie, bez wysiadania z samochodu. Wielu dystrybutorów proponuje kompleksową usługę – dobranie odpowiedniej bramy i napędu wraz z montażem.

Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe są tak zróżnicowane jak żadne inne. Bo i pod tym pojęciem kryją się zupełnie odmienne urządzenia – od supernowoczesnych i niemal bezobsługowych, po najprostsze, ale za to solidne, trwałe i tanie.

Nawierzchnie ogrodowe

Nawierzchnię w ogrodzie można utwardzić na wiele sposobów, jednak poszczególne materiały wykończeniowe różnią się wyglądem, wytrzymałością, komfortem użytkowania i ceną. W poniższym artykule radzimy, czym kierować się przy ich doborze.

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Niemal w każdym domu z kominkiem jest też kocioł. Nic więc dziwnego w tym, że myślimy, jak zapewnić ich zgodną współpracę. Na szczęście – da się to zrobić, o ile tylko uwzględnimy odmienne wymagania tych urządzeń.

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym

Zanim wybierzemy kominek do naszego domu, powinniśmy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić. Inne są bowiem wymagania w sytuacji, gdy chcemy korzystać z niego okazjonalnie i ma on stanowić przede wszystkim dekorację salonu, a inne wtedy, gdy będzie pełnił rolę podstawowego źródła ogrzewania całego budynku.

Farby do wnętrz

Mnogość producentów, rodzajów powłok i kolorów sprawia, że niełatwo jest zorientować się w ofercie rynkowej farb do wnętrz. Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupów i jak dopasować je do pomieszczeń.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Dawniej osprzęt elektroinstalacyjny miał pełnić przede wszystkim funkcje użytkowe. Dziś musi także dobrze wyglądać, ponieważ jest ważnym elementem wystroju wnętrza. Na szczęście producenci doskonale zdają sobie z tego sprawę, oferując swoim klientom ogromną różnorodność modeli, zarówno pod względem wzornictwa jak i możliwych zastosowań.

URZĄDZAMY PODWÓRKO I OGRÓD

Narzędzia ogrodowe

Choć w ogrodzie najprzyjemniej jest wypoczywać, sporo czasu trzeba poświęcać na jego pielęgnację – strzyżenie trawnika, przycinanie gałęzi, sprzątanie liści, mycie kostki itd. Prace te można jednak znacznie przyspieszyć, używając narzędzi właściwie dobranych do wielkości i charakteru terenu oraz własnych możliwości fizycznych.

Wśród 400 drzewek bonsai

Od dwudziestu lat pasją Mirka jest tworzenie i pielęgnowanie drzewek bonsai. Kiedy jest pochłonięty swoją ogromną kolekcją, którą eksponuje w ogrodzie, jego żona Beata wkłada dużo radosnej energii w resztę ich wspólnego „zielonego piekiełka”. Dla obojga to odprężający relaks po napiętej pracy w specjalnym ośrodku wychowawczym.

ROBIMY KURS

OZE - odnawialne źródła energii

Czerpanie ciepła z gruntu to bardzo popularne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej. Przede wszystkim ze względu na jego dość stabilną temperaturę przez cały rok. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi kilka wariantów, któryś z nich z pewnością będzie odpowiedni dla naszej działki.