Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Artykuł na: 6-9 minut
Funkcje i możliwości nowoczesnych systemów alarmowych
We własnym domu powinniśmy czuć się przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie. Nowoczesna instalacja alarmowa potrafi zadbać o jedno i drugie. Warto skorzystać z możliwości jakie daje połączenie systemu alarmowego oraz funkcji tzw. inteligentnego domu - tym bardziej, że wystarczy do tego jeden zestaw urządzeń.

Instalacje alarmowe XXI wieku to już znacznie więcej, niż proste systemy składające się z podstawowych urządzeń - takich, jak m.in. centrala, sygnalizator, czy czujki ruchu. Użytkownicy przywiązują coraz większą wagę do zabezpieczenia wszystkich obszarów - zarówno wewnątrz, jak i dookoła budynku. Ponadto system może nie tylko chronić przed intruzami, lecz również ostrzegać przed niebezpieczeństwem związanym z rozmaitymi awariami, np. wyciekiem wody z pękniętej rury lub ulatnianiem się gazu.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem nowoczesnych systemów alarmowych jest wykorzystanie czujek do sterowania innymi urządzeniami i instalacjami, które nie funkcjonują w ramach alarmu - np. oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, czy roletami okiennymi. Im więcej nowoczesnych urządzeń posiadamy, tym więcej funkcji możemy kontrolować przy pomocy centrali alarmowej.

Schemat: Działanie systemu alarmowego

Jest to niezwykle łatwe i wygodne, ponieważ system może nas w tym wyręczać - uruchamianie, wyłączanie czy zmiana ustawień może odbywać się automatycznie, w zależności od aktualnych warunków atmosferycznych (temperatury, nasłonecznienia itd.).

Możesz więcej, niż Ci się wydaje!

Granicę możliwości inteligentnych systemów alarmowych wyznacza... nasza wyobraźnia. I - wbrew pozorom - posiadanie nawet tych instalacji o bardziej rozbudowanych funkcjach, nie musi oznaczać dużych wydatków. System bazujący na nowoczesnej centrali alarmowej wprowadzi do naszego życia wiele codziennych ułatwień.

Jak to może wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie chociażby moment powrotu z pracy do domu. Wjeżdżamy na posesję - i natychmiast włączają się światła na podjeździe, a następnie w garażu. Gdy z niego przechodzimy do domu, czeka już na nas bezpiecznie oświetlony przedpokój, komfortowe ustawienie temperatury, uruchomiony kocioł grzewczy lub bojler (dzięki czemu umyjemy ręce w przyjemnie ciepłej wodzie), a nawet włączona muzyka, która koi nasze nerwy po intensywnym dniu.

Analogicznie - jeżeli wracamy do domu pieszo, system włączy światło w pobliżu furtki, a także uruchomi oświetlenie ogrodowe, aby pomóc nam bezpiecznie dotrzeć do drzwi wejściowych. W podobny sposób światło może nam towarzyszyć również w czasie relaksującej, wieczornej przechadzki po ogrodzie. Jeśli przywiązujemy wagę do oszczędzania energii elektrycznej, warto podkreślić, że system nie uruchamia wszystkich źródeł światła jednocześnie - a jedynie te, które w danej chwili znajdują się najbliżej nas.

Czujki alarmowe: SILVER, GRAPHITE, OPAL, AGATE, TOPAZ

Jak to działa? Centrala odbiera sygnały z czujek ruchu działających w ramach instalacji alarmowej. Reszta to już kwestia odpowiedniego zaprogramowania centrali i wykonania połączeń z urządzeniami, którymi system ma sterować.

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie takiej instalacji nie generuje dużych kosztów. Wręcz przeciwnie - zastosowanie jednego systemu zintegrowanych urządzeń zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa, jak i do sterowania automatyką budynkową, jest niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem!

Warto podkreślić, że wszystkimi funkcjami inteligentnego systemu alarmowego możemy sterować nie tylko lokalnie - za pomocą wygodnych manipulatorów dotykowych ,lecz również... zdalnie! Wystarczy urządzenie mobilne, takie jak smartfon czy tablet z zainstalowaną odpowiednią aplikacją, by zarządzać pracą systemu z dowolnego miejsca, w którym właśnie się znajdujesz. Wówczas, jeżeli np. okaże się, że tego dnia dłużej zostajemy w pracy, wystarczy połączyć się z centralą, aby zdalnie zmienić w ustawieniach godzinę przełączenia ogrzewania z oszczędnego trybu ekonomicznego na bardziej komfortowy poziom.

Sterowanie systemem alarmowym za pomocą smartfonów

Wiesz co dzieje się w Twoim domu!

Interakcja z naszym systemem jest możliwa również w drugą stronę - bowiem on również może się z nami kontaktować w sytuacjach, które wymagają naszej interwencji. Nawet gdy jesteśmy poza domem, możemy otrzymywać powiadomienia - w formie wiadomości SMS lub połączeń - o każdej nietypowej sytuacji. Nie chodzi tylko o włamanie. Zostaniemy również uprzedzeni o pierwszych znamionach pożaru, awarii instalacji wodnej, czy niekontrolowanym ulatnianiu się gazu. Pomoże nam to uniknąć wielu niebezpieczeństw szkód, kłopotów i nerwów.

Nowoczesny system alarmowy - zawsze możesz sprawdzić, co się dzieje w Twoim domu

Wie o tym każdy, kto ma za sobą choćby zalanie i zniszczone przez nie podłogi. W takiej sytuacji szybka interwencja ma kluczowe znaczenie. Jednak system można skonfigurować tak, aby reagował sam. Centrala może współpracować przecież z elektrozaworem, który w razie potrzeby odetnie dopływ wody tuż za wodomierzem. Analogicznie można sterować głównym zaworem gazowym.

Czujki alarmowe: ASD-150, FD-1, DG-1 CO, TD-1

Centrala może też współpracować z czujnikiem tlenku węgla. Ta bezwonna, a śmiertelnie niebezpieczna substancja, może powstawać jako skutek uboczny ogrzewania budynku przy pomocy np. kominka. Najprostszym wariantem reakcji, jest uruchomienie sygnału dźwiękowego w odpowiedzi na wykrycie nadmiernego stężenia czadu w powietrzu. Jednak bardziej zaawansowany system może również wykonać szereg innych działań - takich, jak np. zwiększenie intensywności wymiany powietrza (jeżeli dysponujemy wentylacją mechaniczną), albo otworzyć okna (jeżeli są one wyposażone w siłowniki).

Z pomocą instalatora

Podstawą odpowiedniego działania każdego - nie tylko inteligentnego - systemu alarmowego, jest przede wszystkim właściwa jego instalacja. Niedoświadczony wykonawca mógłby nie tylko narazić nas na niebezpieczeństwo wynikające z nieprawidłowo działających, źle zamontowanych urządzeń, lecz także zmarnować potencjał systemu. Dlatego to niezwykle ważne, aby korzystać z usług sprawdzonych firm - np. takich, które zostały nam polecone przez znajomych czy rodzinę. Jeżeli takiej możliwości nie mamy, warto poszukać w internecie polecanych, profesjonalnych instalatorów lub poradzić się w punktach sprzedających urządzenia alarmowe.

Profesjonalny instalator pomaga dobrać instalację alarmową

Część z nich zajmuje się m.in. montażem - a jeżeli tego nie robią - współpracują z doświadczonymi wykonawcami. Co więcej, firmy stale współpracujące z dystrybutorami danej marki, dbają o odpowiednią renomę, zapewniając swoim pracownikom szkolenia oraz dbając o ich wiedzę na temat instalowanych produktów.

Gdy już znajdziemy wykonawcę godnego zaufania, pierwszym etapem powinno być spotkanie z nim i przedstawienie, jakich funkcji oczekujemy od instalacji. Najlepiej zrobić to w domu lub na budowie (gdy ten dopiero powstaje), albo przynajmniej zabrać ze sobą jego plany. Przy tym powinno się na rzutach kondygnacji zaznaczyć, gdzie ma stać jaki mebel - ich ustawienie jest bowiem ważne dla rozmieszczenia czujek.

Koniecznie trzeba uprzedzić instalatora również o tym, jakie dokładnie instalacje planujemy posiadać w domu - i które miejsce przeznaczymy np. na kotłownię. Dobrym przykładem są źródła ogrzewania (np. piece) oraz klimatyzatory, których umiejscowienie może wpłynąć na decyzję o doborze odpowiedniego rodzaju czujek ruchu. Dlaczego? Powodowane przez te urządzenia różnice temperatury mogą zaburzać działanie pasywnych czujek podczerwieni PIR, co może przyczynić się do wzbudzania fałszywych alarmów. W takich miejscach zaleca się montaż tzw. czujek dualnych które reagują na obiekty, które - oprócz tego, że emitują ciepło - również się przemieszczają.

Ponadto, w trakcie spotkania z instalatorem musimy wspólnie z nim ustalić, jaki jest realny poziom zagrożenia włamaniem, a także które miejsca w domu są najbardziej narażone na atak intruza. Warto także zastanowić się, jakich funkcji dodatkowych oczekujemy. Tym bardziej, że automatyka domowa może być realizowana w bardzo różnym stopniu. Ważne, żebyśmy przy tym myśleli przyszłościowo. Nawet jeżeli nie decydujemy się na pewne funkcje w tym momencie - zostawmy sobie możliwość rozbudowania o nie systemu w przyszłości. Z tego samego powodu warto wybrać centralę z większą ilością złączy.

Jak sterować naszym systemem?

Satel: panele sterowania systemem alarmowym

Na zakończenie warto wspomnieć o możliwościach w zakresie sterowania naszym systemem. Przede wszystkim, powinno być ono wystarczająco wygodne oraz intuicyjnie dla wszystkich użytkowników. W przeciwnym razie może się okazać, że z np. połowy funkcji i możliwości w ogóle nie korzystamy.

Jakie urządzenie wybrać? W tej kwestii należy dostosować się do oczekiwań domowników. Dla wielu osób najwygodniejszą opcją może być ekran smartfona lub manipulator dotykowy, ale osoby starsze często preferują manipulatory z fizyczną klawiaturą lub wygodnego pilota.

Satel - logotyp
SATEL sp. z o.o.
ul. Budowlanych 66, 80-298 Gdańsk
tel. 58 320 94 00
e-mail: satel@satel.pl
www.satel.pl
www.mieszkajbezpiecznie.pl
aktualizacja: 2019-01-16
Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Domofony i wideofony - w czym możemy wybierać? Dom bezpieczny i inteligentny
Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Montaż domofonu i instalacji alarmowej w istniejącym budynku Dom bezpieczny i inteligentny
Montaż zabezpieczeń elektronicznych - domofonu czy instalacji alarmowej - w istniejącym budynku zawsze jest możliwy, jednak zakres i stopień skomplikowania związanych ...
Jakie możliwości daje system inteligentny? Dom bezpieczny i inteligentny
Remont to świetna okazja, żeby unowocześnić dom. Tym bardziej, że standardy wyposażenia bardzo się podniosły. A zamiast biegać po budynku i zmieniać ustawienia rozmaitych ...
Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów Dom bezpieczny i inteligentny
Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia ...
Okna, okucia, rolety i drzwi antywłamaniowe, czyli zabezpieczamy dom przed włamaniem Dom bezpieczny i inteligentny
Do każdego domu da się włamać - kwestią jest tylko, ile złodziej będzie potrzebował na to czasu. Aby maksymalnie go wydłużyć, warto zabezpieczyć obwód budynku, ...
Jakie wybrać okna i drzwi, by zabezpieczyć dom przed włamaniem? Dom bezpieczny i inteligentny
W artykule odpowiadamy na pytania, jakie wybrać drzwi wejściowe i okna, by zminimalizować ryzyko włamania. Podpowiadamy także, czy lepiej zamontować antywłamaniowe ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom