Wybierz idealną jednostkę centralną - poznaj najważniejsze parametry!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wybierz idealną jednostkę centralną - poznaj najważniejsze parametry!

Serce każdego systemu centralnego odkurzania - jednostka centralna - stanowi fundament efektywnego i higienicznego sprzątania w nowoczesnym domu. Dzisiejsze modele odkurzaczy centralnych redefiniują pojęcie czystości, łącząc w sobie wydajność, zaawansowaną filtrację oraz komfort użytkowania.

aktualizacja: 2024-03-14 09:02:25

Aby wykorzystać ich potencjał w pełni, kluczowe jest odpowiednie dopasowanie parametrów urządzenia do specyfiki i rozmiarów sprzątanej przestrzeni. Od mocy pojemności zbiornika na śmieci, przez poziom hałasu, aż po metody filtracji - każdy detal ma znaczenie.

W naszym artykule eksplorujemy złożoność wyboru idealnej jednostki centralnej, omawiając różnorodność dostępnych modeli - od kompaktowych po modułowe, z uwzględnieniem ich zalet i możliwości adaptacji do indywidualnych potrzeb użytkowników. To nie tylko przewodnik po technologii, ale również zaproszenie do świata, w którym sprzątanie staje się mniej uciążliwe, a domy są czystsze i zdrowsze.

Serce układu - jednostka centralna

Współczesne modele odkurzaczy centralnych są bardziej wydajne, lepiej filtrują zanieczyszczenia, ich obsługa jest wygodniejsza od dawniejszych. Żeby funkcjonowały w taki sposób, powinno się odpowiednio dobrać rozmaite parametry.

Moc urządzenia oraz wielkość zbiornika na śmieci dopasowuje się do sprzątanej powierzchni i wielkości rurociągu (pod uwagę bierze się odległość jednostki do najbardziej oddalonego gniazda ssawnego). Jeśli dom ma więcej niż 150 m2, rurociąg jest dłuższy niż 30 m, należy zastosować model o mocy 1500-3000 W. Hałas można wygłuszyć poprzez montaż tłumika w przewodzie wylotowym. Inne ważne parametry techniczne to podciśnienie określane w kPa, intensywność przepływu powietrza w m3/h oraz sposób separowania zanieczyszczeń.

Jednostki kompaktowe mają we wspólnej obudowie wszystkie elementy, czyli silnik, filtry, pojemnik na śmieci. Należy tak dobrać model i metodę filtracji zanieczyszczeń, żeby jak najbardziej ułatwić sobie obsługę urządzenia i usuwanie odpadków.

Wersje modułowe typu split zawierają w jednej obudowie silnik i wentylator, a w drugiej układ filtrujący i zbiornik na zanieczyszczenia. Takie urządzenie zajmuje więcej miejsca, ale zbiornik jest często większy, zaś filtry dokładniejsze.

Tanie produkty wyposaża się w workowy układ filtrujący (z papierowym workiem jednorazowym lub materiałowym, do wielokrotnego użytku). Niestety, mają one wadę podobną do tej wykazywanej przez tradycyjne odkurzacze - w miarę zapełniania się worka, moc ssąca urządzenia maleje.

Tego mankamentu uniknięto w droższych wersjach, z separacją cykloniczną, które charakteryzują się stałą dużą wydajnością. Wytworzony w jednostce centralnej wir (cyklon), za pomocą siły odśrodkowej, oczyszcza zassane powietrze ze śmieci i pyłów, które potem opadają do zbiornika na resztki. Wstępnie oczyszczone powietrze wylatuje na zewnątrz budynku przez przewód wyrzutni.

Coraz większej rzeszy użytkowników zależy na całkowitym oczyszczeniu powietrza, kupują zatem modele z tzw. podwójnym filtrowaniem, w postaci separacji cyklonicznej i filtra. Nie utrudnia to obsługi, ponieważ filtr wykonuje się zazwyczaj ze zmywalnego poliestru, albo z samoczyszczącej się tkaniny, uformowanej w tzw. worek odwrócony.

Dowiedz się więcej o jednostkach centralnych ➡️ Jak wybierać jednostkę centralną?

Redakcja BD
fot. otwierająca: Ecomax

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!