Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne

Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.

Atutem tych pierwszych jest większa odporność na zawilgocenie oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Tynki gipsowe zaś łatwiej jest wygładzić i wysychają w ciągu kilku dni, a nie kilku tygodni. Niektóre ich rodzaje mają zaś wytrzymałość zbliżoną do tynków cementowo–wapiennych. Trzeba jednak zastrzec, że dla uzyskania idealnie równej powierzchni nawet tynki gipsowe wymagają w praktyce nałożenia gładzi.

Ceny tynku cementowo-wapienniego i gipsowego będą najczęściej takie same (gipsowy może być minimalnie tańszy). Materiał i robocizna to zwykle koszt ok. 25 zł/m2.

TYNKI MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Tynki 4000 3500 7500
Farby, grunty 6000 4000 10 000

Warto polecić wykorzystanie gotowych zapraw tynkarskich zamiast przygotowywania ich na budowie. Mamy wówczas gwarancję ich właściwego składu, co jest praktycznie niemożliwe do uzyskania w warunkach placu budowy. Oszczędność kilkuset złotych nie jest warta ryzyka. Przed nałożeniem właściwego tynku na ścianach z pustaków ceramicznych (przewidzianych w naszym projekcie) trzeba wykonać jeszcze obrzutkę z mocnej zaprawy cementowej. W przypadku zaś ścian o gładkiej powierzchni (beton komórkowy, bloczki silikatowe) niezbędne będzie ich zagruntowanie preparatem zalecanym przez producenta tynku.

Tynki, o ile nie będą pokryte płytkami ceramicznymi, boazerią lub tapetami, wymagają zagruntowania i pomalowania. Gruntowanie jest bardzo ważne, bo w ten sposób zostają związane pyliste cząstki podłoża i wyrównuje się jego chłonność. Rezygnacja z gruntowania to pozorna oszczędność, bo zwiększa się wówczas zużycie farby, a w skrajnych przypadkach powłoka malarska może się odspajać. W nowym domu niezbędne będzie nałożenie 2–3 warstw farby. Koszt gruntu i farby można oszacować na 8000–10 000 zł.

Pełny kosztorys dla projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Baumit

aktualizacja: 2016-10-04

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Koszt budowy domu 2017 Kosztorysy domów
Według kosztorysu redakcyjnego koszt budowy domu w 2017 roku, do stanu surowego zamkniętego, wyniesie 215000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 370000 zł.
Kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny Kosztorysy domów
Przykładowy kosztorys budowy domu dla czteroosobowej rodziny wg projektu Sztokholm DCP 60 z pracowni Lipińscy Domy.
Koszty budowy domu - schody Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 przewidziano schody w całości drewniane. Pracownia architektoniczna wyceniła ich koszt wysoko, na około 12 000 zł.
Koszty budowy domu - podłogi Kosztorysy domów
Podłoga to wielowarstwowa struktura, chociaż większość amatorów rozumie pod tą nazwą tylko ostatnią, wierzchnią warstwę, czyli posadzkę. Jednak to właśnie to ...
Koszty budowy domu - tynki wewnętrzne Kosztorysy domów
W domach jednorodzinnych stosuje się obecnie dwa rodzaje tynków: cementowo-wapienne (tradycyjne) oraz gipsowe.
Koszty budowy domu - ścianki działowe Kosztorysy domów
W projekcie Sztokholm DCP 60 ścianek działowych jest niewiele – około 60 m2. Koszt ich wzniesienia nie będzie zbyt istotny dla całości wydatków. Są za to raczej ...