Mamy problem z ciśnieniem wody z deszczownicy. Co jest tego przyczyną i jak można to poprawić?

Mamy problem z ciśnieniem wody z deszczownicy. Co jest tego przyczyną i jak można to poprawić?
W kabinie prysznicowej zamontowaliśmy deszczownicę, ale nie jesteśmy zadowoleni z jej działania. W porównaniu z podobnym wyposażeniem w domu rodziców, strumień wody jest zbyt słaby, a woda nie uzyskuje pożądanej temperatury. Jakie są przyczyny takich problemów i jak można to poprawić?

Odpowiedź eksperta: Do satysfakcjonującego korzystania z deszczownicy konieczne jest zapewnienie wydatku wody na poziomie 15–18 litrów na minutę przy ciśnieniu 3 barów, czyli około dwukrotnie większego, niż przy używaniu zwykłego natrysku. Dlatego wstępnie należy sprawdzić intensywność strumienia i ciśnienie dynamiczne na doprowadzeniu wody z instalacji.

Pomiar wydajności jest łatwy – wystarczy zmierzyć czas napełniania naczynia o znanej pojemności. Np. jeśli kubełek o pojemności 5 l napełni się w 20 s, to wypływ wynosi 15 l/min (5 l : 20 s × 60 s). Do zmierzenia ciśnienia dynamicznego potrzebny będzie manometr z trójnikiem, co umożliwi pomiar podczas przepływu wody. Jeżeli wskazania znacznie odbiegają od wymaganych wartości, to problem tkwi w instalacji wewnętrznej. Może być wywołany np. zbyt małą wydajnością hydroforu, za niskim ciśnieniem zasilania z sieci bądź przez pompę, dławieniem przepływu przez za cienkie rury, filtry, zawory i zanieczyszczenia.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej wydajności zasilania deszczownicy, konieczne jest również dysponowanie dostateczną mocą grzewczą, potrzebną do podgrzania wody. Przy nominalnym strumieniu rzędu 15 l/min, moc urządzenia podgrzewającego w sposób przepływowy powinna wynosić nie mniej niż 35 kW, czyli znacznie więcej, niż w typowym kotle dwufunkcyjnym. W przypadku zasilania z podgrzewaczy zasobnikowych, ich pojemność musi być dostatecznie duża (powyżej 100 l) przy odpowiedniej mocy zasilania, aby przy dużym poborze nie nastąpiło nadmierne schłodzenie zmagazynowanej wody.

Cezary Jankowski
fot. Bossini

aktualizacja: 2017-08-21

Zdaniem naszych Czytelników

Należałoby zadać pytanie czy cały czas słabo leci z deszczownicy i jak długo jest ona użytkowana. Być może że sitko się przytkało, być może spadło ciśnienie w sieci, być może coś w junkersie sie przytkało lub sama deszczownica (dysze) zaszła kamieniem.

mhtyl

19 Sie 2017, 16:38

Odkręć baterię , być morze masz wstawione uszczelki z sitkiem które to sitka mogły się zasyfić , wyczyść je jakby co albo daj normalne bez sitka..

joks

19 Sie 2017, 14:56

Zakleić połowę dziurek w deszczownicy, albo wymienić "talerz" na mniejszy - przy tej wydajności "talerza" jest za mały przepływ wody przez "junkersa" i ciśnienie wody nie zdąży wzrosnąć przy tych warunkach zasilania "talerza". Dopływająca woda  do słuchawki - przez mniejszy ...

uroboros

19 Sie 2017, 13:30

Mam ten sam problem woda jest z junkersa odpowiedz eksperta nie dała jasnej porady co zrobić .

Gość Iza

19 Sie 2017, 13:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Pozostałe artykuły z kategorii
Wymieniamy sedes na model wiszący - krok po kroku Łazienka
W 11 krokach opisujemy, jak samodzielnie wymienić stojący sedes na model wiszący na stelażu. Od czego zacząć i na co zwracać uwagę?
Remont łazienki o powierzchni 4 m2 - krok po kroku Łazienka
Płytki sprzed lat ani wzornictwem ani jakością nie dorównują współczesnym. Dlatego odnowienie łazienki to jedna z najczęściej wskazywanych przez właścicieli starszych ...
Jakie są rodzaje kabin prysznicowych? Łazienka
Urządzenie łazienki w głównej mierze wiąże się z metrażem, jaki mamy do dyspozycji. Obecnie najpopularniejszym wyborem inwestorów jest prysznic. Jego ogromną zaletą ...
Kabina prysznicowa bez brodzika Łazienka
Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podejmij jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie ...
Obudowa wanny prostokątnej i narożnej - krok po kroku Łazienka
W 12 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej. Od czego zacząć? Jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne?
Łazienkowy odpływ liniowy - najczęściej zadawane pytania Łazienka
Montaż odpływu liniowego, zamiast tradycyjnego brodzika, nadaje łazienkom nowoczesny charakter. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy instalacja takiego odwodnienia ...

Topowe produkty