Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje

Artykuł na: 4-5 minut
Schody wykończone jesionem - nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje
Drewnu jesionowemu na schodach niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały - mówią Ania i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy schody remontowali w 2002 r.

Parametry domu: murowany, 270 m2, 4 półpiętra, wysokość kondygnacji ze strefą dzienną 2,80 m.

Schody:

  • Czterobiegowe między półpiętrami, szer. 110 cm (szer. dolnego stopnia w holu głównym 1,65 cm); 
  • Stopnice i podstopnice obłożone drewnem jesionowym, pomalowanym dwuskładnikowym matowym lakierem, w piwnicy wykończone gresem.
  • Konstrukcja - wylana z żelbetu. 
  • Stopnie - wys. 18 cm, gł. 31 cm. 
  • Balustrada - wys. 100 cm, z drewna jesionowego. 
  • Oświetlenie - lampy w suficie. 
  • Lokalizacja - w centralnie położonym holu.
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody
W głównym holu wyburzono ściany i poszerzono schody.

Zakres remontu: poszerzenie schodów na kondygnacji ze strefą dzienną, dobudowanie schodów na zaadaptowany strych (z prywatną przestrzenią dla rodziców), wymiana wykończenia schodów, założenie balustrady.

Decyzja: kiedy rodzice i siostra zbudowali po sąsiedzku wspólny dom i przeprowadzili się do niego, w starym rodzinnym zostaliśmy z dziećmi i rozpoczęliśmy generalny remont. Dotyczył między innymi kilkupoziomowej klatki schodowej. W holu za wiatrołapem, wyburzyliśmy ścianki działowe obejmujące szafę wnękową. Wskutek tego mogliśmy poszerzyć dolne stopnie i zbudować dekoracyjną, wygiętą w łuk, ściankę, a na niej balustradę z drewna.

Zaadaptowaliśmy strych, mieszczący się nad ostatnim piętrem mieszkalnym, na strefę wyłącznie małżeńską. Oczywiście, adaptując strych, dodatkowo zwiększyliśmy liczbę schodów i półpięter, ale w przyszłości liczymy się z ewentualnością zamieszkania gdzie indziej.

Właśnie z tego powodu rodzice opuścili ten dom i zamieszali w parterowym. My pewnie też przekażemy go młodszemu pokoleniu. Podczas renowacji zdemontowaliśmy stare wykończenie schodów, bo uległo zniszczeniu.

Balustradę wykonano z drewna jesionu
Balustradę wykonano z drewna jesionu

Czterobiegowe schody - rady i przestrogi:

Rodzice wykończyli stopnice i podstopnice parkietem bukowym, my wybraliśmy drewno jesionowe. Miało idealnie pasować do nowego parkietu z klepek jesionowych. Poprosiliśmy też o pomalowanie drewna wytrzymałym lakierem, ale wybraliśmy matowy - nie lubimy błyszczących powierzchni. Lakier okazał się supertrwały! Chodzimy po nim już 16 lat, a wygląda jak nowy, nigdzie się nie łuszczy i nie wyciera. Myjemy go ciepłą wodą. Tylko na początku stosowaliśmy środki myjące do drewna, lecz teraz wolimy to robić bez użycia chemii. Czysta woda wystarcza!

Drewnu jesionowemu też niczego złego nie możemy zarzucić. Nie skrzypi, nie trzeszczy, nie ciemnieje. W części roboczej, czyli na schodach do piwnicy, zleciliśmy przytwierdzenie antypoślizgowych płytek gresu. Dobrze się tu sprawdzają, nie odpadły, nie popękały. Ułożono je na solidnej zaprawie klejowej i prawidłowo zafugowano. Wcześniej klatka schodowa na każdym półpiętrze była obudowana ścianami i nie potrzebowała balustrad.

Po otworzeniu jej w głównym holu, poprosiliśmy stolarza o zamontowanie ładnej wygiętej balustrady z tralkami w kształcie smukłej łezki i prostym pochwytem. Jest funkcjonalna, ma idealną wysokość. W trakcie renowacji nie "bawiliśmy się" z poprawieniem wysokości jednego szczytowego stopnia w danym biegu - jest odrobinę niższy od pozostałych. Zbyt dużo byłoby z tym kłopotu. Rada - rozmiarów stopni należy koniecznie dopilnować na etapie wylewania konstrukcji z betonu. Nie zmienialiśmy oświetlenia na klatce, istniejące górne jest OK.

Czterobiegowe schody - koszty:

  • remont około 10 000 zł
Klatka schodowa na parterze
Klatka schodowa na parterze ma elegancki charakter.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-11-16

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę dwa razy w tygodniu!

Pozostałe artykuły z kategorii
Remont schodów i balustrad za 10 000 zł Schody
W 2013 r. kupiliśmy górną część segmentu z lat 90. XX w. Klatka schodowa wyglądała dla nas zbyt staromodnie i przytłaczająco, dlatego poczyniliśmy kilka prostych ...
Przerabialiśmy schody zaraz po wylaniu konstrukcji żelbetowej! Schody
Kupując gotowy projekt nie zwróciliśmy specjalnej uwagi na klatkę schodową. Wydała się nam na oko wygodna, ale kiedy murarze wylali z żelbetu konstrukcję, zobaczyliśmy, ...
Znalezienie wykonawcy do remontu schodów szło nam opornie Schody
Szukanie wykonawcy szło nam opornie. Wszyscy narzekali, że pewnie lakier wsiąkł zbyt głęboko i będą musieli zeszlifować grubą warstwę drewna. Uznawali takie prace ...
Schody z drewna dębowego: realizację awangardowego projektu zweryfikowało życie Schody
Wymyśliliśmy minimalistyczne schody wspornikowe bez balustrady. Na ścianie miały wisieć tylko drewniane stopnice. Realizację awangardowego projektu zweryfikowało jednak ...
Za schody, balustrady i poręcze zapłaciliśmy ponad 45 000 zł Schody
Schody są u nas częścią reprezentacyjnej strefy dziennej, dlatego starałam się wykończyć je solidnie i materiałami pasującymi do wystroju parteru. Podłogi wykończyłam ...
Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł Schody
Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom