Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Murowane ściany dwuwarstwowe małego domu za 82 000 zł

Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany stawiali w 2011 r.

Dom:

  • Parterowy z użytkowym poddaszem; powierzchnia 115,4 m2. 
  • Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o gr. 45 cm. 
  • Część konstrukcyjna nośna z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 24 cm, łączonych na zaprawę cementowo-wapienną. 
  • Warstwa ocieplenia ze styropianu o gr. 15 cm, układanego na styk. 
  • Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej - tynk akrylowy (z preparatem przeciwglonowym); od strony wnętrz - tynk cementowo-wapienny.
Dom podczas budowy
Dom podczas budowy

Decyzja: Ania - rozważałam budowę tzw. kanadyjczyka, lecz przeraziły mnie ceny wysezonowanego i zaimpregnowanego drewna oraz konieczność konserwowania go. Wspólnie z mężem doszliśmy do wniosku, że dla nas lepszy będzie budynek murowany, z dwuwarstwowymi ścianami - po lekturze poradników i rozmowach z fachowcami utwierdziliśmy się w przekonaniu, że takie są tańsze i szybsze do postawienia, od trójwarstwowych.

Kruczek tkwi w tym, żeby część konstrukcyjną dobrze zaizolować termicznie i uniknąć mostków termicznych. Z tego względu ułożyliśmy grubszą warstwę styropianu, ma 15 cm, zamiast wskazywanych w projekcie 12 cm. Mąż skrupulatnie porównał parametry materiałów i wypadło mu, że powinniśmy zastosować poryzowane pustaki ceramiczne, bo dają ścianie odpowiednią wytrzymałość, ciepło, zdolność do tłumienia dźwięków, a przede wszystkim - trwałość, długowieczność. Budując kolejny raz, zdecydowałabym się na takie same ściany i materiały.

Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły
Murarze w większości zastosowali gotowe nadproża, a łukowate nad oknem tarasowym wyprofilowali z cegły.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu - rady i przestrogi:

Krzysiek: Wybranie pustaków z ceramiki było jeszcze dobre z innego powodu - każdy murarz potrafi z nimi pracować. Czteroosobowa brygada zaproponowała układanie elementów na zaprawę tradycyjną, z betoniarki. Ukończyła ściany i stropy w 4 tygodnie. Dla usprawnienia robót kupiłem gotowe nadproża okien i drzwi, lecz to łukowate nad oknem tarasowym musiała utworzyć z cegieł. Nie chcieliśmy zmieniać jej kształtu, bo dom ma proste ściany i łuk je ozdabia. Później ekipa wylała również wieńce. Ceramiczne przegrody zostawiliśmy na zimę bez ocieplenia.

Oszczędności nie objęły termoizolacji budynku, bo zależało nam na spełnieniu z okładem wszelkich norm dotyczących ścian murowanych i dwuwarstwowych. Autor projektu wyliczył 12 cm ocieplenia zgodnie z ówczesnymi normami, lecz niebawem się przecież zmieniły i dodanie przez nas 3 centymetrów wyszło na dobre. Grubszy styropian był niewiele droższy. Dopilnowałem, żeby płyty zostały dobrze umocowane na zaprawie klejowej i długie kołki z talerzykami, po 5 sztuk na każdą płytę.

Z powodu grubej i miękkiej warstwy termoizolacji, wieszanie na murze zewnętrznych kinkietów wymaga stosowania długich kołków. Potrzebne są również do wieszania szafek w pomieszczeniach. Posługuję się wtedy wkrętarką z nasadką widiową. Nieraz trafiam na pustkę w pustaku, lecz gdy wkręty są odpowiednio długie, wszystko się trzyma.

Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują termicznie i akustycznie, akumulują ciepło
Ściany z poryzowanej ceramiki i styropianu dobrze izolują termicznie i akustycznie, akumulują ciepło.

Koszty budowy ścian z poryzowanej ceramiki i styropianu:

  • warstwa konstrukcyjna nośna ścian około 40 000 zł; 
  • ocieplenie i tynkowanie 24 600 zł;
  • tynki wewnętrzne 17 500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

Gość szikata

29 Dec 2018, 14:04

Cóż to za technologia jeśli chodzi o ściany nośne? Pustak ceramiczny 45 cm grubości? Rozumiem, że to liczone już dla dwóch warstw (nośna + styropian)? W moim przypadku ściana konstrukcyjna to porotherm 30 cm i do tego jest 12 cm wełny. Termicznie zdecydowanie to wystarcza. Pustak ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!