Jaki beton komórkowy wybrać do budowy domu?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki beton komórkowy wybrać do budowy domu?

Beton komórkowy jest najpopularniejszym i najchętniej stosowanym materiałem murowym, a jego udział w rynku stale się powiększa. Patrząc na szeroki wachlarz oferowanych produktów, zastanawiamy się które bloczki kupić, ale wybór jest dosyć prosty. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni rodzaj bloczków z betonu komórkowego na ściany domu krok po kroku.

aktualizacja: 2024-03-29 06:37:43

Odpowiednio dobrane wymiary bloczków

Bloczki z betonu komórkowego są dosyć duże, w przypadku systemu SOLBET ich długość wynosi 59 cm, a wysokość 24 cm (tylko bloczek Solbet One ma wysokość 48 cm). Pomimo sporych rozmiarów bloczki są dosyć lekkie, co ułatwia transport, przenoszenie i murowanie.

Od rodzaju ściany, którą chcemy wykonać zależy szerokość wybranego bloczka. Jeśli budynek będzie miał ściany zewnętrzne jednowarstwowe, bez jakiegokolwiek ocieplenia, ściany należy wykonać z bloczków o szerokości 42 cm. W przypadku wykonywania ścian z ociepleniem najczęściej stosowaną szerokością jest 24 cm. Dlaczego akurat ściana 24 cm, a nie cieńsza? Po pierwsze pocieniając mury obniżamy ich nośność, ponieważ stają się one smuklejsze, mają mniejszy przekrój poprzeczny, a tym samym mniejszą wytrzymałość na ściskanie i zginanie. Po drugie przy mniejszej grubości jest mniej miejsca na oparcie stropów, które muszą mieć odpowiednią długość oparcia. Po trzecie pocieniając ściany zewnętrzne pogarszamy ich współczynnik przenikania ciepła U. Może okazać się, że trzeba będzie pogrubić warstwę ocieplenia.

Z bloczków o szerokości 24 cm możemy również wykonać ściany wewnętrzne nośne. W przypadku ścian działowych optymalnym wyborem są bloczki o szerokości 12 lub 10 cm. Zgodnie z aktualnymi normami (Eurokod 6) nie powinno się stosować na ściany działowe cieńszych elementów murowych, gdyż takie ściany nie będą odpowiednio sztywne. Jeśli mamy do wymurowania dużo ścian działowych o mało skomplikowanych kształtach możemy zastosować bloczki Solbet One, które mają wysokość 48 cm, czyli o podwojonej wysokości "normalnych" bloczków.

Dobierz klasę gęstości bloczków

Jeśli już wiemy jakiej grubości chcemy wykonać mury, a więc szerokość bloczków jest już dobrana, to kolejnym krokiem jest wybór klasy gęstości betonu komórkowego. W przypadku ścian jednowarstwowych wybór jest tylko jeden - należy zastosować bloczki o klasie gęstości 350, co przy szerokości 42 cm daje nam gwarancję spełnienia wymagań współczynnika przenikania ciepła U = 0,20 W/m²K. Przy szerokości bloczków 42 cm mury są krępe, mają duży przekrój poprzeczny, a więc ich wytrzymałość na ściskanie 1,7 N/mm² jest wystarczająca do wykonania ścian zewnętrznych w domu jednorodzinnym. Gdy w grę wchodzą ściany warstwowe (z ociepleniem) najczęściej stosowane klasy gęstości bloczków to 500 lub 600 przy grubości muru 24 cm.

Z klasą gęstości związane są właściwości murów takie jak m. in. izolacyjność cieplna oraz wytrzymałość na ściskanie. Bloczki SOLBET o klasie gęstości 500 mają wytrzymałość na ściskanie 2,5 N/mm², a 600 - 3,0 N/mm². Obie klasy są stosowane do budowy nawet wyższych budynków niż budynki mieszkalne jednorodzinne. W przypadku izolacyjności cieplnej - im mniejsza gęstość bloczka, tym lepsze właściwości termoizolacyjne, stąd najprawdopodobniej wynika większa popularność bloczka 500. Dla porównania, w dużym uproszczeniu, aby uzyskać podobny współczynnik U, ścianę klasy gęstości 600 musielibyśmy ocieplić warstwą termoizolacji grubszą o 2 cm niż w przypadku ściany wykonanej z odmiany 500 (UWAGA: wartość ta zależy od całkowitej grubości ocieplenia i jej współczynnika przewodzenia ciepła). Jak widać różnice pomiędzy 500 a 600 są nieznaczne, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się skontaktować z projektantem, który ma pełną wiedzę nt. obiektu.

Ściany wewnętrzne nośne (np. 24 cm) oraz działowe (12 i 10 cm) wykonuje się z tych samych klas gęstości co ściany zewnętrzne: 500 oraz 600.

Dobór zaprawy

Dokładność bloczków z betonu komórkowego umożliwia precyzyjne wykonanie ścian na cienkie spoiny. Wykonuje się je o wiele łatwiej i szybciej niż w przypadku murowania na zaprawę tradycyjną. Podstawą jest zastosowanie bloczków o dokładnych wymiarach oznaczonych jako TLMA lub TLMB, które umożliwiają wykonanie spoiny o grubości od 0,5 do 3 mm.

Dlaczego zaleca się murowanie na zaprawie murarskiej do cienkich spoin? Dzięki cienkiej spoinie mur jest jednorodny pod względem termicznym. Grubość spoiny nie przekracza 3 mm, a więc jej wpływ na parametry cieplne muru jest pomijalny, również w przypadku wykonywania ściany jednowarstwowej bez ocieplenia. Zużycie zaprawy murarskiej cienkowarstwowej, w stosunku do tradycyjnej jest prawie sześciokrotnie mniejsze, a przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi łatwiejsze i szybsze niż w przypadku stosowania zaprawy murarskiej tradycyjnej. Po zakończeniu pracy, budynek szybciej schnie. UWAGA: ważne jest, aby stosować zaprawy systemowe do betonu komórkowego, daje nam to gwarancję jej dopasowania do elementów murowych. Wszystkie bloczki firmy SOLBET można stosować do wykonywania ścian na zaprawę murarską do cienkich spoin.

Profilowanie bloczków, czy ma znaczenie?

Murując ściany nośne możemy zastosować bloczki zarówno profilowane na pióra i wpusty oraz gładkie. Przy zastosowaniu bloczków profilowanych przy ich połączeniu, nie musimy wypełniać spoiny pionowej zaprawą. UWAGA: Należy pamiętać, aby zawsze stosować zaprawę w spoinach pionowych (czołowych) w miejscach, gdzie bloczki były docięte i mają gładką powierzchnię.

Natomiast przy murowaniu z bloczków bez profilowania (gładkich i wpust - wpust) trzeba pamiętać, aby spoina pionowa zawsze była wypełniona zaprawą. Spoina pozioma (wsporna) zawsze powinna być wypełniona, na całej szerokości muru.

Buduj systemowo

Budowanie systemowe to budowanie z betonu komórkowego (bloczków, płytek, kształtek U, nadproży zbrojonych z betonu komórkowego) oraz odpowiednio dobranej chemii budowlanej, nie tylko zapraw murarskich, ale także systemów ociepleń, tynków przy zastosowaniu elementów uzupełniających takich jak łączniki do ścian działowych, zbrojenia do murów. System to także odpowiednie narzędzia umożliwiające prawidłowe wykonanie. Zastosowanie systemowych rozwiązań zmniejsza ryzyko popełnienia błędów wykonawczych i przyspiesza prace na budowie. To przepis na energooszczędny i trwały dom z betonu komórkowego.

Zobacz, dlaczego warto zbudować dom z betonu komórkowego

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły