Wykończenie tarasu - okapnik, rynny, balustrada

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykończenie tarasu - okapnik, rynny, balustrada

Choć staranne wykonanie wszystkich warstw tarasu jest kluczowe, nie zapewnia ono jego bezawaryjnego funkcjonowania w perspektywie czasu. Nieodpowiednie wykończenie krawędzi i nieszczelność przestrzeni wzdłuż ścian domu mogą prowadzić do przecieków i stopniowej degradacji konstrukcji.

aktualizacja: 2024-05-16 09:57:17

Wykończenie krawędzi okapnikiem

Brzegi tarasu zawsze powinny być wykończone okapnikiem w formie fartucha z blachy, wysuniętego o 3-5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Chroni on nie tylko przed powstawaniem zacieków na ścianie lub cokole, ale przede wszystkim zapobiega przedostawaniu się wody pod nawierzchnię tarasu.

Okapniki mocuje się bezpośrednio do warstwy kleju pod płytki, a część wchodząca pod płytki powinna być perforowana, aby zapewnić dobre ich przyklejenie. Do wykonania okapnika można użyć odpowiednio ukształtowanej powlekanej blachy aluminiowej lub systemowych profili dostosowanych do odwodnienia tarasu.

Schemat: Obróbka krawędzi tarasu ocieplonego
Obróbka krawędzi tarasu ocieplonego

Montaż orynnowania

Na dużych, nieosłoniętych zadaszeniem tarasach, wzdłuż najniżej położonej krawędzi montuje się rynny.

Niewłaściwe osadzenie słupków balustrady - częsta przyczyna przecieków tarasu

Jedną z częstych przyczyn przecieków tarasu jest niewłaściwe osadzenie słupków balustrady. Ze względu na wymaganą wytrzymałość, słupki te są zwykle mocowane w płycie tarasowej, co narusza ciągłość izolacji przeciwwodnej. W miejscu osadzenia słupków niezbędne jest zatem zastosowanie warstwy uszczelniającej z silikonu, wykonanej w formie stożkowego pierścienia otaczającego słupek. Alternatywnym rozwiązaniem jest mocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od spodu lub na krawędzi czołowej.

Szklana balustrada tarasu
W miejscach mocowania balustrady, woda może wsiąkać w głębsze warstwy nawierzchni tarasu - warto ich montaż powierzyć fachowcom (fot. Poz-Bruk)

Połączenia warstw tarasowych ze ścianą budynku

Istotnym elementem wpływającym na szczelność i trwałość tarasu jest prawidłowe wykonanie jego połączenia ze ścianą budynku. Podstawowym warunkiem jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu na wysokość 10-15 cm.

W przypadku stosowania papy jako izolacji przeciwwodnej na warstwie spadkowej, należy ją również wywinąć na ścianę. W narożniku konieczne jest wykonanie skośnego wypełnienia, które umożliwi łagodne zagięcie izolacji. Natomiast w przypadku izolacji podpłytkowej, w narożniku wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada się warstwę płynnej folii.

Ze względu na ochronę przed zabrudzeniem i dodatkowe zabezpieczenie przed wnikaniem wody, pas ściany przy podłodze tarasu warto pokryć płytkami ceramicznymi. Należy jednak pamiętać, aby nie stykały się one bezpośrednio z nawierzchnią tarasu. Na styku ze ścianą należy pozostawić przerwę dylatacyjną, którą wypełnia się sznurem dylatacyjnym i zabezpiecza warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również należy zabezpieczyć silikonem lub masą akrylową.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Zdaniem naszych Czytelników

Gość antek

01 Jun 2016, 09:40

Bardzo ważny jest klej elastyczny lub wysokoelastyczny dobrej firmy - tu nie warto oszczędzać, podobna sytuacja ma miejsce przy wykańczaniu brzegów, coraz częściej zwykła blacha jest zasępowana profilami aluminiowymi, które są o niebo odporniejsze na czynniki zewnętrzne. Tyle ode mnie, pozdro ;)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Odmień swój balkon: proste triki remontowe!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!