Schody dwubiegowe z drewna egzotycznego lepsze niż z kamienia

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody dwubiegowe z drewna egzotycznego lepsze niż z kamienia

Drewno egzotyczne sprawdza się na schodach, choć pracuje. Między stopnicami i cokolikami szybko pojawiły się szpary, więc musiałam je wypełnić silikonem. Podczas wnoszenia szafy na drewnie powstało drobne miejscowe wgniecenie. Ze względu na starszych rodziców, cieszę się, że zastosowałam stopnice z drewna, a nie ze śliskiego kamienia - mówi Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2000 r.

aktualizacja: 2022-11-25 08:34:09

Parametry domu: murowany, powierzchnia 220 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 3,25 m.

Schody:

  • Dwubiegowe, z dwoma spocznikami, szer. biegu 1 m. 
  • Konstrukcja - wspornikowa, żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku; 4 dolne stopnice na konstrukcji z aluminium zabezpieczonej proszkowo lakierem. 
  • Stopnie - w dolnym biegu 14 szt., w górnym 3 szt.; wys. stopni 17 cm, gł. 31 cm. 
  • Stopnice i podstopnice z klejonego warstwowo drewna egzotycznego acajou o gr. 4 cm. 
  • Spocznik - dolny o wym. 96 × 105 m, górny 120 × 110 cm. 
  • Balustrada - o wys. 105 cm, z aluminium zabezpieczonego proszkowo lakierem w kolorze szarym. 
  • Oświetlenie - okno połaciowe i kinkiety na ścianach. 
  • Lokalizacja - w reprezentacyjnym holu i salonie.
Drewniane schody
Między dolnym a górnym biegiem schodów nie ma duszy (prześwitu)

Decyzja: zaplanowana w projekcie domu monolityczna konstrukcja z żelbetonu była zbyt stroma, dlatego na etapie budowy złagodziłam jej nachylenie, dodałam spoczniki i 4 dodatkowe schody, które oparłam na konstrukcji z aluminium. Klatka "wchodzi" w przestrzeń salonu i w ciąg komunikacyjny z jadalni, przez salon do holu albo do pokoju telewizyjnego. Nie jest to kłopotliwe w użytkowaniu.

Celowo powiesiłam w jadalni wielkie lustro, żeby odbijały się w niej schody oraz wydłużyłam jedną ze stopnic do 220 cm i wykorzystałam jako półkę przy kominku. Wydłużone schody stały się integralną częścią połączonej przestrzeni dziennej i antresoli na poddaszu, które zrealizowałam na podstawie zdjęcia przedstawiającego wnętrze kamienicy, w której mieszka znany włoski projektant Antonio Citterio. Wnętrza, które zaprojektował dla siebie, bardzo mi się spodobały i powtórzyłam je w swoim podmiejskim domu.

Do wykonania stopni wybrałam drewno, a aluminium na balustradę przy schodach i na antresoli. Ponieważ podłogi wykończyłam egzotycznym drewnem, użyłam je również na schodach. Schody i barierki wykonywały dwie różne specjalistyczne firmy. Trwało to każdorazowo po kilka dni.

Schody jako półka
Jeden ze stopni wydłużono do 220 cm i wykorzystano na półkę
Dolny spocznik przylega do kolejnego
Dolny spocznik przylega do kolejnego
Balustrada - poziome szczeble
Poziome szczeble balustrady ułatwiają chodzenie po schodach dzieciom i dorosłym o różnym wzroście

Schody dwubiegowe z drewna egzotycznego - rady i przestrogi:

Drewno egzotyczne sprawdza się na schodach, choć pracuje. Między stopnicami i cokolikami szybko pojawiły się szpary, więc musiałam je wypełnić silikonem. Jednak to niewidoczny szczegół. Podczas wnoszenia szafy na drewnie powstało drobne miejscowe wgniecenie, też mało widoczne.

Ze względu na starszych rodziców, cieszę się, że zastosowałam stopnice z drewna, a nie ze śliskiego kamienia. Okazało się to bardzo ważne z użytkowego punktu widzenia. Drewno jest olejowane i woskowane, dlatego jego powierzchnia nie stała się zbyt śliska, a przez to niebezpieczna.

Rozmiar spoczników jest wynikowy, ale to lepsze rozwiązanie, niż schody zabiegowe, które mają nieforemne kształty i trzeba na nie ciągle uważać. Dodanie kilku schodów na lekkiej ażurowej konstrukcji z aluminium do monolitycznej lanej sprawiło, że klatka schodowa wydaje się bardziej przestronna i lżejsza, a uzupełniający element nie zakłóca pierwowzoru.

Koszty wykonania schodów dwubiegowych z drewna egzotycznego:

  • schody 6500 zł
  • balustrada 7000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!