Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przy ażurowych schodach ważna jest regularna renowacja!

Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby - ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która schody użytkuje od 2005 r.

aktualizacja: 2021-02-02 06:36:50

Parametry domu: murowany, powierzchnia 186 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej kondygnacji 3,10 m.

Schody:

  • Zabiegowe, całe z drewna dębu kanadyjskiego, szer. biegu 102 cm. 
  • Konstrukcja - policzkowa. 
  • Stopnie - 17 szt., wys. 18 cm. 
  • Balustrada - wys. 97 cm, poręcze o wym. 6 × 6 cm, słupki 7 × 7 cm. 
  • Oświetlenie - kinkiety na ścianie. 
  • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.

Decyzja: architektka budynku zaprojektowała w salonie jednobiegową i wylewaną z żelbetu konstrukcję schodów na poddasze. Zaakceptowałam lokalizację, lecz wolałam zbudować ażurowe schody z drewna i uzyskać w głębi domu więcej światła.

Bryła żelbetowej konstrukcji stanowiłaby zbyt przysadzisty element w strefie reprezentacyjnej. Parkieciarze, wykańczający posadzki, doradzili mi, żeby zmienić kształt biegu i miejsce, z którego się rozpoczyna. Zauważyli w projekcie, że wejście na poddasze jest nieergonomiczne i zajmuje dużo przestrzeni. Skorzystałam z rady fachowców i jestem z tego zadowolona. Schody zabiegowe z tą samą liczbą stopni, co jednobiegowe, mają krótszy zawinięty bieg i są łatwiej dostępne, a w odzyskanej części salonu zmieściłam aneks telewizyjny.

Tylko 4 stopnice mają kształt trapezu i tworzą wachlarzowy zabieg, reszta to wygodne prostokątne stopnie. Stolarze zbudowali je z tego samego rodzaju drewna, co parkiet. Nie chciałam mieć w domu lakierowanych powierzchni, więc zaolejowali je i zawoskowali. Takie zabezpieczenie wymaga regularnej renowacji.

Schody w kształcie trapezu
Schody w kształcie trapezu

Ażurowe schody z drewna - rady i przestrogi:

Wykonawcy poinstruowali mnie, żeby co półtora roku odświeżać stopnice i poręcze. Renowację przeprowadzam regularnie, bo schody matowieją, a lubię kiedy błyszczą i wyglądają świeżo. Po zmyciu specjalnym środkiem, maluję je olejem do drewna, po upływie doby - ciekłym woskiem. Zajmuje mi to 2 dni. Na co dzień schody odkurzam, albo myję. Myjąc pierwszy raz, wzięłam ciepłą wodą z detergentem i naruszyłam powłoki wosku. Zapomniałam, że trzeba to robić zimną i czystą wodą. Musiałam powtórnie je zawoskować.

Minęło 12 lat, a w klejonym materiale nie ma szpar, stopnice nadal są idealnie równe. Klatka jest stabilna, wygodna i bezpieczna podczas chodzenia. Nie skrzypi, nie trzeszczy. Wysokość balustrady jest komfortowa, bo dopasowałam ją do mojego wzrostu.

Ostrzegam, że z powodu trzykrotnego olejowania, dzień po dniu, i końcowego woskowania oraz polerowania elementów klatki schodowej, może wydłużyć się czas montażu. U mnie trwał przez te czynności o 4 dni dłużej.

Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą
Ażurowa konstrukcja z drewna dębu kanadyjskiego łączy parter z sypialnianą antresolą

Koszty wykonania ażurowych schodów z drewna:

  • kompletne schody 5000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!