Beton architektoniczny w łazience to wielkie rozczarowanie!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Beton architektoniczny w łazience to wielkie rozczarowanie!

Miodowa tonacja drewna i głęboki czarny odcień welurowej tkaniny kontrastują z nowoczesną farbą-masą, imitującą beton architektoniczny, którą malarze pokryli ściany przy wannie w podłodze i wyjściu na balkon - mówią Beata i Bartek, którzy ściany w master bedroom wykańczali w 2019 r.

Ściany: z ceramiki poryzowanej, wykończone maszynowo tynkiem gipsowym; wysokość do 4 m.

Materiały wykończeniowe:

  1. Okładzina ścienna i lamele z dębowym fornirem.
  2. Farba imitująca beton architektoniczny.
  3. Ceramiczna farba lateksowa w kolorze białym, grafitowym, jasnoszarym.
  4. Zagłówek welurowy za łóżkiem.
  5. Tafle luster.

Niezbędne narzędzia i dodatkowe materiały: stolarskie oraz wałki, pędzle, pace do nakładania i zacierania, drabina, grunty, kleje itp.

Decyzja: Małżeńską sypialnię na piętrze, z panoramicznym widokiem na ogród, urządziliśmy w taki sposób, żeby osiągnąć atmosferę wyciszenia i komfort. Do wykończenia ścian przeznaczyliśmy kontrastujące ze sobą materiały - część z nich jest tradycyjna, część nowoczesna.

Koniecznie chcieliśmy mieć elementy z drewna (w całym domu wykorzystywaliśmy tylko dąb w jasnym kolorze). U stolarza, który umeblował m.in. kuchnię, zamówiliśmy fornirowaną okładzinę ścienną (do zamontowania wokół łóżka i w garderobie), ozdobny element z fornirowanych lameli (do strefy z umywalką) oraz zabudowę szafową (do garderoby). Zamówiliśmy wysoki zagłówek, obciągnięty grubą welurową tkaniną, którym wykończyliśmy obszerny fragment powierzchni za łóżkiem.

Miodowa tonacja drewna i głęboki czarny odcień welurowej tkaniny kontrastują z nowoczesną farbą-masą, imitującą beton architektoniczny, którą malarze pokryli ściany przy wannie w podłodze i wyjściu na balkon. Farbą lateksową w trwalszej wersji ceramicznej pomalowali ściany i sufity, ta przy łóżku ma kolor antracytowy, reszta jest biała i jasnoszara. Na wybranych fragmentach przegród przykleili tafle luster (od posadzki do sufitu).

W sypialni - okładzina z fornirem dębowym, welurowy zagłówek
W sypialni - okładzina z fornirem dębowym, welurowy zagłówek.

Wykończenie ścian dębowym fornirem i betonem architektonicznym - rady i przestrogi:

  • Tkaniny i elementy z fornirem dębowym świetnie wyglądają w master bedroom, zapewniają osiągnięcie efektu przytulności i elegancji. Fornir znakomicie wytrzymuje okresowo wyższą wilgotność powietrza, jaka wytwarza się po kąpieli w wannie i pod prysznicem. Połączone wnętrze jest wysokie i dobrze wentylowane, więc zaimpregnowana okładzina nie chłonie zbyt dużej ilości wilgoci, nie odkształca się, wciąż cieszy oczy.
  • Wielkim rozczarowaniem jest natomiast beton architektoniczny, który miał optycznie wydzielać strefę kąpielową z wanną. Chociaż wykonawcy zapewnili nas o tym, że przeszli szkolenie dotyczące aplikowania tego typu masy, sami ją wybrali, to efekt końcowy jest marny zarówno pod względem fakturowym (na uzyskanej powłoce brakuje charakterystycznych wżerów, porów, ziarnistości itp.), jak też kolorystycznym (powłoka ma za jasną barwę, nie jest cieniowana, wygląda jednolicie). Wniosek? Przeprowadzenie testów farb i mas, najlepiej w docelowym miejscu, jest niezbędne (szczególnie w przypadku niestandardowych, dekoracyjnych). Żeby uzyskać efekt "łał", radzimy starannie dobrać wyroby tego typu - obecnie jest ich w sklepach sporo, lecz nie wszystkie dobrze imitują np. surowy beton. Nie pomyliliśmy się natomiast, jeśli chodzi o farby ceramiczne i dopasowanie ich kolorystyki do aranżacji. Tego rodzaju emulsje rzeczywiście mają wysoką trwałość, są, zmywalne, "oddychające", niepłowiejące.

Koszty wykończenia ścian:

  • Farba ceramiczna 202 zł za 2,7 l.
  • Elementy z dębowym fornirem na zamówienie.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Ściany wokół wanny wykończono farbą- -masą imitującą beton (efekt nieudany), dalej fornirowane lamele i wielkie lustra.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!