Jakie są rodzaje pędzli do malowania?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są rodzaje pędzli do malowania?

Malowanie różnych powierzchni, w tym ścian i sufitów, to popularna czynność wykonywana podczas prac remontowych i renowacyjnych. Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu niezbędny jest właściwy wybór farby oraz odpowiedni dobór narzędzia malarskiego.

aktualizacja: 2023-08-08 13:33:36

Na rynku dostępnych jest wiele typów i rodzajów pędzli - zakup tego właściwego może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Przy wyborze pędzla trzeba wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni przeznaczonej do malowania, jej wielkość, strukturę nawierzchni, a nawet to, czy jest do niej swobodny dostęp. Istotny jest także oczekiwany efekt końcowy, tzn. czy zależy nam na uzyskaniu gładkiej i jednolitej powierzchni, czy jednak na otrzymaniu ciekawego efektu dekoracyjnego.

Pędzle płaskie to najpopularniejsze narzędzia malarskie. Są to uniwersalne pędzle wielozadaniowe. Płaska główka pędzla radzi sobie z każdą powierzchnią i zapewnia równomierne oraz szybkie malowanie. Pędzle o najmniejszych rozmiarach sprawdzą się w miejscach wymagających precyzji, np. przy kontaktach, włącznikach lub dekorach.

Pędzle okrągłe są idealne do malowania narożników, krawędzi i innych trudno dostępnych miejsc oraz ogrodzeń, prętów i masztów. Będą też odpowiednie do malowania powierzchni strukturalnych. Pędzle owalne sprawdzą się świetnie do malowania stolarki okiennej i drzwiowej.

Pędzle kątowe przeznaczone są do malowania trudno dostępnych powierzchni, takich jak kaloryfery oraz przestrzenie za nimi. Charakterystyczną cechą tych pędzli jest wygięta główka.

Ławkowce oraz nieco mniejsze ławkowczyki, zwane także potocznie tapetówkami, to pędzle o dużych rozmiarach sięgających nawet 190 mm. Idealnie nadają się do malowania dużych powierzchni, takich jak elewacje, a także do odpylania i gruntowania ścian i sufitów oraz do nanoszenia klejów pod tapety.

Pędzle dekoracyjne przeznaczone są do tworzenia starannych dekoracji i deseni na ścianach, tapowania, a także do malowania pasków i dekorów. Będą również bardzo przydatne przy malowaniu trudno dostępnych miejsc, krawędzi, narożników i listewek.

Pędzel powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju rozprowadzanego preparatu. Do farb na bazie rozpuszczalników najlepsze będą wyroby zawierające w składzie naturalną szczecinę, odporną na działanie agresywnych środków; do farb na bazie wody, bejc i impregnatów sprawdzą się pędzle z wytrzymałym włóknem syntetycznym, które nie absorbuje wody, lecz "oddaje" ją na malowaną powierzchnię.

Warto zwracać uwagę na źródło pochodzenia produktu i wybierać te wyprodukowane w polskiej fabryce, najlepiej posiadającej odpowiednie certyfikaty i spełniającej wysokie standardy jakościowe, ekologiczne i społeczne. Jest to nie tylko gwarancja niezawodności produktu, ale i realne wsparcie lokalnego biznesu oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Patrycja Kanik
Dyrektor Produkcji Befaszczot Sp. z o.o.
fot. otwierająca: Befaszczot

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Zrób to sam! Przewodnik po szpachlowaniu ścian gładzią polimerową
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!