Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak i czym wymienić uszkodzone panele podłogowe?

W trakcie remontu doszło do uszkodzenia dwóch paneli podłogowych w centralnej części pokoju. Mam w zapasie niemal całą paczkę paneli tego samego rodzaju i chciałbym je samodzielnie wymienić. Z informacji, jakie do mnie dotarły, możliwe jest wycięcie uszkodzonych elementów i wstawienie nowych. Będę wdzięczny za informację, jakie narzędzia będą mi do tego niezbędne oraz jak krok po kroku przeprowadzić ten proces.

aktualizacja: 2024-05-15 12:33:10

Panele podłogowe montowane są zazwyczaj jako posadzka pływająca, nie wymagająca mocowania do podłoża. Połączenie paneli systemem złączy zatrzaskowych pióro-wpust tworzy jednolitą powierzchnię podłogi opartą na elastycznej warstwie podkładowej.

Wymiana pojedynczych paneli jest teoretycznie możliwa, ale osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wizualnego i trwałości naprawy jest bardzo trudne. Usunięcie uszkodzonych elementów wymaga użycia wgłębnej pilarki tarczowej z prowadnicą przylgową, którą wycina się środek panelu. Nacięcia w narożnikach pozwalają na wyjęcie pozostałych fragmentów bez uszkodzenia piór i wpustów w sąsiadujących panelach. Po dokładnym odkurzeniu miejsca naprawy należy dokładnie sprawdzić stan pozostałych elementów łączących. Przy użyciu przyciętego fragmentu nowego panelu kontrolujemy jakość połączeń na całym obwodzie i korygujemy ewentualne nierówności.

W przypadku montażu wstawki z nowych paneli, niezbędne jest staranne dopasowanie ich szerokości. Dokonujemy precyzyjnego przeszlifowania brzegu z wpustem i obcięcia pióra w złączu wzdłużnym. Dopasowany panel powinien ciasno wypełniać miejsce naprawy bez wyczuwalnych uskoków na połączeniach. Ostateczne połączenie uzyskujemy po nałożeniu kleju do paneli na łączone krawędzie i obciążeniu miejsca naprawy do czasu utwardzenia kleju.

Istnieje również alternatywna metoda naprawy, polegająca na rozebraniu części podłogi do miejsca uszkodzenia i wstawieniu nowych paneli. Pokrycie można rozbierać większymi fragmentami (po kilka paneli), a przed ponownym montażem należy dokładnie oczyścić wszystkie złącza. Ta metoda zapewnia lepszy efekt wizualny i nie wymaga tak dużej precyzji jak wycinanie fragmentu okładziny. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku uszkodzenia paneli w centralnej części pomieszczenia ten sposób naprawy może być dość pracochłonny.

 

Redakcja BudujemyDom
fot. otwierająca: Wolfcraft

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Jak położyć panele podłogowe w 2 dni? Przewodnik krok po kroku!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!