Czym się kierować, wybierając kolor mebli łazienkowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czym się kierować, wybierając kolor mebli łazienkowych?

Łazienki naszych domów i mieszkań coraz bardziej przeistaczają się z wstydliwych i lekceważonych miejsc codziennej higieny w dopracowaną wizytówkę naszych aspiracji wnętrzarskich. Staranny dobór wszystkich elementów wyposażenia - obok oczywistych aspektów funkcjonalnych - powinien też uwzględniać świadomie wybraną i przemyślaną kolorystykę.

aktualizacja: 2021-03-19 10:07:12

3 zasady doboru koloru mebli łazienkowych

Przy projektowaniu łazienki pod kątem występujących w niej kolorów należy brać pod uwagę kilka istotnych okoliczności:

Po pierwsze - o wrażeniach kolorystycznych całej łazienki decydują duże powierzchnie - ścian, sufitów i podłóg. Zarówno tych wyłożonych płytkami ale i tych, które zgodnie z najnowszymi trendami są wykończone odpowiednimi farbami lub okładzinami. To oczywiste, i na to najczęściej zwracamy uwagę.

Po drugie - w projekcie kolorystycznym istotne są też powierzchnie elementów wyposażenia, zwłaszcza te o znacznej wielkości. W tym kontekście przede wszystkim należy zwrócić uwagę na meble. Niezależnie od tego czy będziemy chcieli, w modny obecnie sposób, maksymalnie "zgrać" kolorystykę mebla ze ścianami, czy postawimy na efekt kontrastu i wyraźne oddzielenie - zestawienie kolorów musi być harmonijne i przemyślane.

Po trzecie - dobierając kolor mebli warto kierować się kwestiami psychofizycznego wpływu barw na nasze odczuwanie. Nie wchodząc w teorię tego bardzo obszernego zagadnienia - niektóre barwy prowokują czy stymulują nasze określone reakcje czy odczucia. I tak biel jest kojarzona (dosyć powszechnie) z wrażeniem czystości i lekkości. Optycznie będzie też powiększać łazienkę. To ważne w przypadku, przeważnie mniejszych niż chcielibyśmy, wnętrz łazienkowych.

Kolory naturalne - ciepłe odcienie szarości, beże i brązy, zwłaszcza w zestawieniu z drewnem bądź jego imitacją - dają wrażenie przytulności i ciepła, pozostając neutralne dla wrażenia przestrzenności wnętrza. Z kolei również popularne ostatnio kolory ciemne - czarny, ciemna "butelkowa" zieleń czy ciemny granat - są intrygujące i niebanalne a atmosferę tajemniczości przenoszą do naszego wnętrza. Pamiętajmy jednak, iż będą miały skłonność wizualnego pomniejszania pomieszczeń.

Meble łazienkowe - aranżacje (fot. ORiSTO)

Umiejętne skontrastowanie kolorystyki mebli i dodatków łazienkowych

Pamiętajmy też o efektach, jakie daje umiejętne skontrastowanie kolorystyki mebli i dodatków - uchwytów lub akcesoriów. Prostymi sposobami możemy uzyskać czysty, chłodny wizualnie i monochromatyczny efekt przy połączeniu białych szafek z czarnymi dodatkami. Czarny kolor szafek z połyskliwym złotem uchwytów - to z kolei synonim luksusu, elegancji i wysokiego statusu. Dobierając kolorystykę mebli, polecamy zapoznanie się z ofertą ORiSTO - nasze kolekcje występują w wariantach kolorystycznych, dzięki którym Twoja łazienka będzie dopasowana do aktualnych trendów, ale i do Twoich upodobań. Oferujemy również wiele opcjonalnych wykończeń uchwytów, ich zestawienia z kolorami frontów pozwolą odkryć rozwiązania najlepiej pasujące do kontekstu Twojego wnętrza.

Jasne meble łazienkowe - przykładowe aranżacje (fot. ORiSTO)

Kolor mebli łazienkowych - praktyczna porada

Na koniec jeszcze jedna porada praktyczna - im trudniejszy do zmiany element wyposażenia, tym bardziej neutralna i mniej kontrowersyjna powinna być jego kolorystyka. Żywe, intensywne i nietypowe kolory, bogate faktury i dynamiczne wzory - owszem, szybko wpadają nam w oko i często zachwycają. Ale równie szybko ulegają opatrzeniu a z czasem mogą powodować pewien rodzaj wizualnego natłoku i zmęczenia. Lepiej ograniczyć taką kolorystykę do dodatków, które łatwo zmienimy utrzymując naszą łazienkę świeżą i modną. Bez konieczności poważnego remontu ścian czy wnętrza, gdy znudzi nam się ich kolorystyka.

Porada firmy ORiSTO

Może cię zainteresować
Urządzamy łazienkę z czarną armaturą: elegancja i styl z FERRO Jak optycznie powiększyć łazienkę? Instrukcja montażu spłuczki JOMOTech Jaki grzejnik elektryczny do małej łazienki? Wentylatory - istotny element w łazience. Niezmiernie ważny szczegół w kominku Jak czyścić odpływ liniowy - poradnik praktyczny Jak dobrać oświetlenie LED do łazienki? Jak przykleić lustro na ścianie? Silia w łazience i kuchni - udany mariaż art deco i minimalizmu Jak odnowić fugę? Jak prać wełnę? Rosnąca inflacja nie daje spokoju? Dowiedz się, jak oszczędzać wodę i energię w swoim domu Jak powinna wyglądać łazienka bez barier? Ona jest harmonią. Nowa kolekcja ceramiki łazienkowej Roca Jak mądrze zagospodarować przestrzeń pod prysznicem dla wszystkich domowników? Zsyp na pranie w domu Stelaż, misa WC, przyciski - jak dobrać idealny zestaw? Nowoczesne aranżacje prysznica Aqua Blocker® - przeciwwodna masa uszczelniająca Ona jest nowoczesna. Nowe technologie w kolekcji ceramiki Roca Jakie oświetlenie zastosować w łazience? Ma być stylowo i funkcjonalnie Funkcjonalna łazienka na poddaszu - praktyczne porady Efektywna hydroizolacja w łazience - jakie uszczelnienia zastosować? Nowoczesna łazienka - inspiracje i pomysły na modny wystrój Na co należy zwrócić uwagę układając płytki ścienne i podłogowe? Baterie podtynkowe - znakomite rozwiązanie dla osób ceniących wygodę oraz nowoczesny design Nowy poziom luksusu - systemy hydromasażu do wanien akrylowych do zabudowy Zasady dobierania baterii do wanien w różnych stylizacjach Zagłębienie wanny spa - jak zrobić to dobrze?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image