Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

Artykuł na: 6-9 minut
Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów
Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.
Pobierz Porównanie 42 domofonów i wideodomofonów w PDF

Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę - wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu.

Zobacz nasze porównanie:

Porównanie 42 modeli domofonów i wideodomofonów

WAŻNE FUNKCJE DOMOFONÓW I WIDEODOMOFONÓW

Domy jednorodzinne opanowuje dziś technologia - nawet domofony są coraz inteligentniejsze, więcej pokazują, rejestrują, mają mnóstwo dodatkowych funkcji i nowoczesną stylistykę. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na posesję oraz zdalne otwieranie furtki. W tym celu można zamontować nawet prostą wersję analogową.

System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych.

Panel bramowy
Panel bramowy musi być solidnie wykonany. Nie warto kupować wyrobów niesprawdzonych marek. (fot. Genway, Zamel)

Bardziej zaawansowane modele - wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione dodatkowych opcji.

Niektóre urządzenia sygnalizują, czy furtka jest zamknięta. Mogą też służyć dodatkowo do obsługi bramy garażowej, drzwi wejściowych czy oświetlenia posesji. Kamera noktowizyjna w wideodomofonie nawet po zmroku zapewnia kontrolę tego, co dzieje się przed furtką. Kamera z czujnikiem ruchu uruchomia się automatycznie, gdy ktoś znajduje się w polu jej zasięgu. Wideodomofon może ponadto rejestrować obrazy (monitoring) oraz historię połączeń - tak, by później dało się je odtworzyć.

Upewnijmy się, ilu żył przewodu wymaga urządzenie (np. pięć lub dwa) - od tego zależy, jakie kable trzeba ułożyć albo czy można wykorzystać istniejącą instalację dzwonkową.

Domofon
Dawniej standardem był dzwonek przy furtce, obecnie - domofon. Proste analogowe urządzenia są łatwe w montażu i często stosowane w małych instalacjach. (fot. Elfon)
Ekran dotykowy od wideodomofonu
Zaawansowany wideodomofon z ekranem dotykowym. Wewnątrz domu urządzenie montuje się zwykle blisko wejścia, ewentualnie w innym, łatwo dostępnym miejscu. (fot. Elfon)

SYSTEMY PRZEWODOWE I BEZPRZEWODOWE

Komunikacja pomiędzy stacją bramową a odbiornikiem odbywa się drogą radiową lub przewodami. To drugie rozwiązanie nadal wybiera bardzo wielu inwestorów, ponieważ jest mniej zawodne i wychodzi taniej w nowo budowanym domu. Natomiast w przypadku doposażania budynku w domofon, najlepiej wykorzystać przewody istniejącej instalacji dzwonkowej (o ile to możliwe). Wkopanie nowych kabli może wymagać rozkopania trawnika czy rozebrania nawierzchni z kostki. Wewnątrz domu trudności przysparza ukrycie przewodów w wykończonych ścianach.

Systemy bezprzewodowe pozwalają uniknąć tych problemów - nie trzeba się martwić, jak poprowadzić przewody. Przesyłanie sygnałów między jednostką zewnętrzną i wewnętrzną nie wymaga okablowania. Koszty montażu są niskie, co rekompensuje wyższą cenę samych urządzeń.

Konieczne jest jednak doprowadzenie zasilania do panelu przy furtce (prądu potrzebuje elektromagnetyczny zaczep zamka) - ale łatwo to zrobić bezpośrednio ze skrzynki złącza elektrycznego, znajdującej się przy ogrodzeniu. W trakcie użytkowania należy pamiętać o okresowej wymianie baterii w sprzęcie.

URZĄDZENIA ANALOGOWE I CYFROWE

Chociaż w domach jednorodzinnych najpopularniejsze są tradycyjne domofony analogowe, warto wziąć pod uwagę nowocześniejsze systemy cyfrowe. Od dawna mają one zastosowanie w budynkach wielorodzinnych - służą do obsługi wielu lokali. W domach jednorodzinnych pozwalają na montaż unifonu na każdej kondygnacji (choć nie jest to powszechne rozwiązanie). Mogą pełnić rolę domowego interkomu, umożliwiając porozumiewanie się domowników z różnych miejsc budynku.

Najważniejszą zaletą urządzeń cyfrowych jest jednak możliwość otwierania furtki bez użycia klucza, poprzez wybranie na klawiaturze kodu.

Domofon lub wideodomofon można zintegrować z telefonem komórkowym
Dzięki zintegrowaniu domofonu czy wideodomofonu z telefonem komórkowym, przy jego użyciu można otwierać furtkę i prowadzić rozmowy z gośćmi. (fot. GDE Polska)

ODPOWIEDNIA JAKOŚĆ DOMOFONÓW LUB WIDEODOMOFONÓW

Kupujmy urządzenia sprawdzonych marek, obecnych na rynku od lat - zapewnią bezawaryjne działanie instalacji. Szczególną uwagę zwróćmy na rodzaj materiału, z którego wyprodukowany jest panel bramowy, oraz na solidność jego wykonania. Zamontowany na zewnątrz będzie stale narażony na niszczący wpływ warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, dużych zmian temperatury), działanie czynników zakłócających (światła słonecznego, wiatru) czy na ataki wandali. Najlepiej by cały system pochodził od jednego producenta - dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko jest ze sobą kompatybilne.

Odpowiednie muszą być też przewody. Do układania w ziemi przeznaczone są kable oznaczone symbolem YKY (wersje używane wewnątrz pomieszczeń się do tego nie nadają, bo nie mają wystarczająco odpornej izolacji). Warto stosować się do tych zaleceń, gdyż wymiana przewodu zakopanego już pod nawierzchnią to spory kłopot.

Podczas montażu domofonów i wideodomofonów pamiętaj...

  • Kable instaluje się w wykopie na głębokości 60-70 cm (pod podjazdem może być płycej) i obsypuje kilkucentymetrową warstwą piasku, co eliminuje naprężenia związane z ruchami gruntu. Przynajmniej 10 cm ponad kablem rozkłada się pas niebieskiej folii ostrzegawczej, która chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem podczas prac ogrodowych, budowlanych.

  • Przewody biegnące wewnątrz domu ukrywa się w bruzdach wykonanych w tynku. Aby uniknąć kucia ścian czy sufitów, w wykończonym budynku przewody przykleja się niekiedy do ich powierzchni, przy użyciu kleju montażowego, lub umieszcza w specjalnych listwach elektroinstalacyjnych.

  • Bardzo ważne jest zamontowanie wideodomofonu na odpowiedniej wysokości. Jeżeli panel urządzenia będzie za nisko lub za wysoko, nie będziemy widzieć twarzy osoby stojącej przy furtce.

Małgorzata Kolmus

aktualizacja: 2018-10-02

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Domofony i wideofony - w czym możemy wybierać? Dom bezpieczny i inteligentny
Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.
Montaż domofonu i instalacji alarmowej w istniejącym budynku Dom bezpieczny i inteligentny
Montaż zabezpieczeń elektronicznych - domofonu czy instalacji alarmowej - w istniejącym budynku zawsze jest możliwy, jednak zakres i stopień skomplikowania związanych ...
Jakie możliwości daje system inteligentny? Dom bezpieczny i inteligentny
Remont to świetna okazja, żeby unowocześnić dom. Tym bardziej, że standardy wyposażenia bardzo się podniosły. A zamiast biegać po budynku i zmieniać ustawienia rozmaitych ...
Okna, okucia, rolety i drzwi antywłamaniowe, czyli zabezpieczamy dom przed włamaniem Dom bezpieczny i inteligentny
Do każdego domu da się włamać - kwestią jest tylko, ile złodziej będzie potrzebował na to czasu. Aby maksymalnie go wydłużyć, warto zabezpieczyć obwód budynku, ...
Jakie wybrać okna i drzwi, by zabezpieczyć dom przed włamaniem? Dom bezpieczny i inteligentny
W artykule odpowiadamy na pytania, jakie wybrać drzwi wejściowe i okna, by zminimalizować ryzyko włamania. Podpowiadamy także, czy lepiej zamontować antywłamaniowe ...
Zabezpieczenie antywłamaniowe domu - jak zniechęcić włamywacza? Dom bezpieczny i inteligentny
Okazuje się, że jest wiele sposobów na to, aby powstrzymać włamywacza przed wtargnięciem do naszego domu. Skuteczne zasieki można postawić już na samym początku ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom