Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie są zalety połączenia systemu ogrzewania gazowego z systemem solarnym?

Odpowiedź eksperta: Instalacja solarna to atrakcyjne uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi obniża się zużycie energii kopalnej, a użytkownik oszczędza na kosztach eksploatacji i chroni środowisko.

aktualizacja: 2019-07-17 08:59:30

Instalacja solarna głównie wspomaga proces podgrzewania ciepłej wody użytkowej i dodatkowo wspiera system ogrzewania budynku. Model ten wymaga jednak zastosowania pola kolektorowego o większej powierzchni, dla budynku o powierzchni ok. 200 m2 między 10 a 14 m². Takie rozwiązanie najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Instalacja solarna może dostarczyć w skali roku do 65% energii potrzebnej do podgrzewania wody. Latem może to być nawet do 100%, dzięki czemu w tym czasie można bardzo często zupełnie wyłączyć urządzenie grzewcze na potrzeby podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Instalacje solarne mogą być montowane na dachu, w połaci dachu lub na powierzchni płaskiej. Do instalacji używa się specjalnie przygotowanych zestawów montażowych. W przypadku montażu na dachu, powierzchnia dachu powinna być odpowiednio duża i mieć nachylenie między 30 a 70 stopni. Najbardziej korzystnym dla działania instalacji solarnej jest montaż kolektorów na południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej połaci dachu. Dach nie może stać w cieniu otaczających drzew.

W przypadku pochmurnych dni, lub kiedy już nie możemy korzystać z energii cieplnej ze słońca, potrzebne jest nam dodatkowe źródło ciepła w postaci np. kondensacyjnego kotła gazowego do podgrzania ciepłej wody. Ciepłą wodę podgrzewamy w zasobniku solarnym, wyposażonym w dwie wężownice, gdzie do górnej wężownicy podpięty jest kocioł kondensacyjny, natomiast do dolnej wężownicy kolektory słoneczne. Ogrzewanie solarne w połączeniu z gazowym źródłem ciepła oraz odpowiednim zasobnikiem, może pozwolić na zwiększenie wydajności całego systemu grzewczego do klasy A+.

Dodatkowo zastosowanie najnowocześniejszych systemów sterowania/regulacji gwarantuje inteligentne i oszczędne korzystanie z energii. To system dla wszystkich posiadaczy domów, którzy przykładają dużą wartość do wydajności i znacznej samowystarczalności energetycznej.

Może cię zainteresować
Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak działa sterowanie EOS 6? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym można palić w kotle 5. klasy? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT
Zobacz więcej Zwiń

Mariusz Frączek
Dyrektor Techniczny
Wolf Technika Grzewcza

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image