Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak zapewnić bezproblemową eksploatację pojemnościowych podgrzewaczy gazowych?

Odpowiedź eksperta: Gazowe podgrzewacze pojemnościowe, przy prawidłowej instalacji i eksploatacji, są wydajnym i ekologicznym źródłem ciepłej wody. Podczas eksploatacji mogą jednak pojawić się nieprawidłowości, które mylnie bierzemy za usterkę podgrzewacza.

aktualizacja: 2019-07-17 11:20:26

Kapanie wody z otworu wypływowego zaworu bezpieczeństwa związane jest z rozszerzalnością objętościową wody na skutek jej grzania. Może też wskazywać na zbyt duże ciśnienie wody w instalacji wodociągowej. Nie jest to usterka. Należy zastosować reduktor ciśnienia wody i przeponowe naczynie wzbiorcze. Ważne jest zainstalowanie zbiornika wyrównawczego, jeżeli na wlocie zimnej wody zamontowano zawór zwrotny.

Brak takiego zbiornika może spowodować uszkodzenie zaworu bezpieczeństwa i nawet zbiornika. Po rozpoczęciu grzania, w kontakcie gorących spalin z zimną wodą w zbiorniku, może pojawić się syczenie wody kapiącej na palnik. Kapanie ustanie po wzroście temperatury w zbiorniku do ok. 40°C. Podgrzewacze gazowe posiadają zabezpieczenie - czujnik ciągu kominowego, powodujący odcięcie dopływu gazu do palnika uniemożliwiając wypływ spalin do pomieszczenia w niebezpiecznych ilościach. Jeżeli do tego dojdzie, konieczne jest sprawdzenie drożności komina.

W trakcie eksploatacji każdego typu podgrzewacza następuje wytrącanie się kamienia kotłowego. Słyszalne z wnętrza zbiornika "stuki" podczas palenia się palnika głównego podgrzewacza lub po odkręceniu kranu z ciepłą wodą, świadczą o obecności w zbiorniku kamienia, który w takim przypadku powinien zostać usunięty przez wykwalifikowanego instalatora.

Właściwa instalacja oraz przestrzeganie instrukcji obsługi i eksploatacji są kluczowe, by użytkowanie naszego podgrzewacza przebiegło bez zakłóceń.

Może cię zainteresować
Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak działa sterowanie EOS 6? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu
Zobacz więcej Zwiń

mgr inż. Adam Wojdyła
TERMICA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image