Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

W naszej strefie klimatycznej, każdy dom niezależnie od wielkości musi być ogrzewany oraz mieć zapewnioną ciepłą wodę użytkową. Od rodzaju zastosowanego źródła ciepła zależeć będą przyszłe koszty ogrzewania budynku i komfort ciepłej wody użytkowej.

aktualizacja: 2019-11-27 09:27:40

Warto podkreślić, iż największe koszty utrzymania budynku stanowią koszty związane z jego ogrzewaniem, które wynoszą ok. 70% całkowitego zapotrzebowania energii budynku. Dlatego bardzo istotna staje się sprawność urządzenia, która w dużej mierze przekłada się na wspomniane koszty eksploatacyjne.

Sprawność kotłów kondensacyjnych a tradycyjnych

Ze względu na ten istotny parametr zdecydowanie korzystniej wypadają kotły kondensacyjne, które osiągają sprawność nawet do 98%, podczas gdy w kotłach tradycyjnych wartość ta oscyluje na poziomie 79%. Taka efektywna praca urządzenia możliwa jest dzięki procesowi kondensacji.

W praktyce oznacza to, że oprócz ciepła zawartego w spalinach wykorzystywane jest ciepło utajone - czyli energia zawarta w parze wodnej. Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym jest tak skonstruowany, aby umożliwić wykorzystanie tego ciepła, które w kotłach tradycyjnych ucieka bezpowrotnie przez komin wraz ze spalinami.

Wykorzystanie efektu kondensacji pozwala uzyskać znaczną oszczędność w zużyciu paliwa. Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

Zysk ciepła w gazowych kotłach kondensacyjnych

Dzięki procesowi kondensacji zysk ciepła kotłów gazowych kondensacyjnych w porównaniu z kotłami gazowymi standardowymi wynosi ok. 11%. Dodatkowe oszczędności uzyskiwane są dzięki lepszym rozwiązaniom technicznym stosowanym w kotłach kondensacyjnych tj. palniki o większym zakresie modulacji, wymienniki ciepła o odpowiedniej konstrukcji, czy wentylatory z modulowaną prędkością obrotową, itp.

Może cię zainteresować
Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym można palić w kotle 5. klasy? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak działa sterowanie EOS 6? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf?
Zobacz więcej Zwiń

Porównując gazowe kotły kondensacyjne z kotłami standardowymi oszczędności w zużyciu gazu mogą wynieść nawet 15-20% w skali roku.

Ekspert firmy Termet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image