Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak można zoptymalizować pracę kotła kondensacyjnego?

Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa, tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

aktualizacja: 2020-09-22 12:40:12

W przypadku kotłów kondensacyjnych, ważne jest również zastosowanie odpowiedniej automatyki, która ma istotny wpływ na ekonomiczną pracę urządzenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór regulatorów temperatury pomieszczenia. Począwszy od prostych przewodowych z komunikacją on/off, poprzez regulatory bezprzewodowe, a skończywszy na zaawansowanych rozwiązaniach opartych na protokole Open-Therm, czy LIN, które umożliwiają komunikację dwustronną.

Niezależnie jednak od tego, na jaki regulator się zdecydujemy, będzie on sterował pracą naszego urządzenia w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu. Dzięki temu kocioł będzie uruchamiał się tylko wówczas, kiedy temperatura w domu spadnie poniżej oczekiwanej. Dzięki temu ograniczamy zużycie gazu, co przynosi wymierne korzyści finansowe.

Większość oferowanych dzisiaj regulatorów pozwala na ułożenie tygodniowego harmonogramu pracy kotła, co pozwoli nam na dopasowanie temperatury w domu do naszego rytmu dnia na przestrzeni całego tygodnia.

Innym rozwiązaniem, pozwalającym na optymalizację pracy kotła, jest zastosowanie czujnika temperatury zewnętrznej. Daje on możliwość automatycznej regulacji temperatury wody w instalacji centralnego ogrzewania w zależności od wzrostu, bądź spadku temperatury zewnętrznej. Steruje on funkcją pogodową na bazie krzywej grzania.

Obecnie bardzo popularne są rozwiązania umożliwiające zarządzanie pracą kotła przez Internet. Taką możliwość oferuje m.in. system "Termet Comfort", którego działanie oparte jest na nowoczesnym interfejsie LIN. System ten umożliwia zoptymalizowanie pracy urządzenia, a nawet całego systemu grzewczego przy pomocy darmowej aplikacji na smartfona.

Wojciech Korościk
Specjalista ds. Systemów Grzewczych Termet
fot. Termet

Może cię zainteresować
Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Czym można palić w kotle 5. klasy? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jak działa sterowanie EOS 6? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image