Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny

Artykuł na: 6-9 minut
Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny
Bateria i zlewozmywak - specjaliści od mokrej roboty - to tandem, który powinien doskonale do siebie pasować. Warto zadbać także o to, by był to zestaw idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

ZLEWOZMYWAK I BATERIE - FUNKCJE PODSTAWOWE

W kuchni ten wodny duet jest niezbędny, nawet jeśli większość jego zadań dawno przejęła zmywarka. Jak często używamy zlewu i baterii, dowiadujemy się, gdy unieruchomi je awaria instalacji lub wodociągu; wtedy okazuje się, że nie ma gdzie opłukać rąk, spłukać na szybko noża, którego potrzebujemy do czegoś innego, lub - jeśli woda w naszym domu nadaje się do spożycia - napełnić garnka czy czajnika.

Zwykle w arsenale naczyń stołowych mamy też takie, których w zmywarce myć nie należy - delikatne albo ręcznie zdobione. Warto więc zadbać o ergonomię i funkcjonalność stanowiska "na zmywaku".

Fragranitowy zlewozmywak Maris i awangardowa składana bateria Tetris.
Fragranitowy zlewozmywak Maris i awangardowa składana bateria Tetris. Cena odpowiednio od 837 i 2499 zł. (fot. Franke)
Zlewozmywak Quadrix z kolekcji Monarch
Zlewozmywak Quadrix z kolekcji Monarch, dostępny w kolorach: złoto, miedź, antracyt i brąz. Cena ok. 3399 zł. (fot. Alveus)
Zlew kompozytowy Kizz o wym. 50 x 50 cm i bateria Dijon
Zlew kompozytowy Kizz o wym. 50 x 50 cm i bateria Dijon. Cena odpowiednio ok. 626 i ok. 311 zł. (fot. Ferro)
Bateria Metris z wyciąganą wylewką
Bateria Metris z wyciąganą wylewką; strumień laminarny lub prysznicowy uzyskuje się naciskając przełącznik na wierzchołku wylewki. Cena od ok. 2280 zł. (fot. Hansgrohe)
Zlewozmywak Capella
Zlewozmywak Capella z granitową komorą i obudową z odpornego szkła drukowanego. Cena 1999 zł. DEANTE

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI DLA NAS ZLEWOZMYWAK?

Wybór zlewozmywaków jest dziś tak ogromny, że nad kryteriami decyzji warto dłużej się zastanowić. Zdawać by się mogło, że prosta zasada: duża kuchnia - duży zlewozmywak, będzie w tym przypadku najskuteczniejsza. Czy jednak dwuipółkomorowy zlew z ociekaczem - bo taką budowę mają te największe - jest w każdej kuchni niezbędny?

Owszem, przyda się z pewnością, jeśli przyrządzanie skomplikowanych potraw i wyrafinowanych deserów jest naszą pasją, a w kuchni lubimy pracę grupową. Gdy podczas przygotowywania wystawnej uczty jedna osoba na bieżąco zmywa, druga napełnia garnek wodą, a trzecia obiera warzywa, duży zlewozmywak - najlepiej z zamontowanym w szafce poniżej młynkiem do rozdrabniania odpadków - będzie nieocenioną wygodą.

Oryginalny trójkomorowy zlewozmywak narożny Modus-M 90
Oryginalny trójkomorowy zlewozmywak narożny Modus-M 90 z dozownikiem środka myjącego, dopasowaną deską i dwiema płytkimi komorami, przeznaczonymi do mycia np. owoców i sztućców. Cena 5300 zł. (fot. Blanco)
Zlewozmywak kompozytowy Ozzy w kolorze piaskowym i chromowana bateria Algeo Square
Zlewozmywak kompozytowy Ozzy w kolorze piaskowym i chromowana bateria Algeo Square. Cena odpowiednio ok. 665 i 335 zł. (fot. Ferro)

Jednak zlew o takich rozmiarach w domu, w którym gotuje się niewiele lub sporadycznie, będzie wyłącznie marnotrawstwem przestrzeni i pokusą do gromadzenia brudnych talerzy. Jego funkcję w takich warunkach z powodzeniem spełni model jednokomorowy z ociekaczem, który w kuchni użytkowanej przez osobę praworęczną powinien być umieszczony na prawo od komory. Pozbawionym ociekacza zlewom jednokomorowym - kwadratowym lub okrągłym - trudno odmówić minimalistycznej urody, ale najlepiej sprawdzą się w kuchni, w której kulinarna aktywność ogranicza się do otwarcia butelki wina czy podgrzania pizzy w piekarniku.

Niezależnie od rozmiarów, zlewozmywak może mieć dziś dowolny kolor i fakturę. Nawet wśród modeli stalowych znajdziemy misy o różnych odcieniach, od brązu, przez miedź, mosiądz, aż po złoto i platynę. Praktyczne, trwałe i przyjazne w dotyku zlewy kompozytowe z drobnych frakcji kruszywa mineralnego spajanego żywicami występują w całej gamie barw, a eleganckie zlewozmywaki ceramiczne, doskonałe do kuchni tradycyjnych, bywają zdobione ornamentami niczym prawdziwe dzieła sztuki.

Minimalistyczny jednokomorowy zlewozmywak Franke Box ze stali szlachetnej
Minimalistyczny jednokomorowy zlewozmywak Franke Box ze stali szlachetnej o wymiarach 57 x 51 cm. Cena od 1999 zł. (fot. Franke)
Jednouchwytowa bateria Eurocube o eleganckich geometrycznych kształtach
Jednouchwytowa bateria Eurocube o eleganckich geometrycznych kształtach; wyciągana główka natrysku, umieszczona na sprężynowej wylewce o zakresie obrotu 360°, pozwala uzyskać dwa rodzaje strumienia. Cena od ok. 1450 zł. (fot. Grohe)

AKCESORIA DO ZLEWOZMYWAKA

Dla tych, którzy w kuchni nie mają zbyt wiele miejsca, a nie chcą rezygnować z dużego pojemnego zlewozmywaka, producenci stworzyli bogatą gamę akcesoriów uzupełniających. Dopasowane do kształtu komory deski do krojenia, wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych lub poddanego głębokiej impregnacji drewna - często o ciekawym wzornictwie - z powodzeniem zastąpią fragment blatu, a stalowe odsączarki i koszyki przydadzą się na etapie wstępnej obróbki produktów. Dostaniemy też bardzo praktyczne, nakładane na zlew tarki do warzyw, które ułatwią nam utrzymanie kuchni w czystości.

JAKIE WYBRAĆ BATERIE ZLEWOZMYWAKOWE?

W palecie baterii co roku przybywa kształtów, kolorów i materiałów. Stal chromowana i nierdzewna bywa bowiem łączona z elementami ceramicznymi (w modelach klasycznych, naśladujących dawne wzory), a także z tworzywami sztucznymi typu solid surface. Firmy oferujące jednocześnie zlewy i armaturę proponują zestawy z metali lub kompozytów, które łączy wspólna stylistyka i tworzywo.

Równie efektownie prezentują się duety mieszane; nic nie stoi na przeszkodzie, by do zlewozmywaka z kolorowego tworzywa dobrać baterię ze stali, a urodę tradycyjnego zlewu ceramicznego wspaniale podkreśli armatura w odcieniu mosiądzu lub miedzi.

Chromowana bateria OS 200 z ruchomą wylewką
Chromowana bateria OS 200 z ruchomą wylewką, mieszczącą dwa osobne ujścia na wodę z wodociągu i filtrowaną. Cena od ok. 480 zł (bateria) i od ok. 340 zł (system filtrujący). (fot. Teka)

Jednak nowoczesne baterie mają nie tylko błyszczeć. Ich podstawową funkcję - dostarczanie wody o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu - wzbogacają dziś rozliczne udogodnienia. Wśród nich oszczędzające wodę perlatory, przyciski start-stop i ograniczniki wypływu weszły już do kanonu. Najbardziej zaawansowane modele dostarczą nam smacznej wody pitnej, wrzątku do herbaty, a nawet - wody gazowanej.

Awangardowa bateria jednouchwytowa Arc o asymetrycznej konstrukcji
Awangardowa bateria jednouchwytowa Arc o asymetrycznej konstrukcji, z ruchomą wylewką i perlatorem obracanym w zakresie 360°; dostępna w wykończeniach: chrom, stal, chrom/czarny i stal/czarny. Cena od 2139 zł. (fot. Damixa)
Ukształtowana z rozmachem bateria Zoe Touch Light Pro marki KWC
Ukształtowana z rozmachem bateria Zoe Touch Light Pro marki KWC, wyposażona m.in. w wyciąganą wylewkę z systemem wielokolorowego podświetlania strumienia LumiAqua® (kolor odpowiada temperaturze wody); sterowanie elektroniczne z modułem dotykowym, automatyczny tryb czyszczenia. Na zamówienie. (fot. Franke)
Bateria K7 z systemem Grohe Blue® filtrującym, chłodzącym i nasycającym wodę gazem
Bateria K7 z systemem Grohe Blue® filtrującym, chłodzącym i nasycającym wodę gazem; obrotowa wylewka, regulowany ogranicznik strumienia, osobne ujścia wody filtrowanej i niefiltrowanej, oddzielne pokrętło dla trzech ustawień wody pitnej: niegazowanej, lekko gazowanej i gazowanej. Cena baterii wraz z systemem filtrującym od ok. 7100 zł. (fot. Grohe)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

aktualizacja: 2018-07-24

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Połączone artykuły
Zlewozmywak i akcesoria Kuchnia
Współczesny zlewozmywak pełni nie tylko tradycyjne funkcje może być też blatem roboczym umożliwiający obróbkę produktów (rozpakowywanie, mycie, ...
Zlewozmywaki z nowoczesnych tworzyw Kuchnia
Zlewozmywak nietrudno dziś dobrać do wystroju kuchni. Nowoczesne tworzywa – efektowna stal, odporne kompozyty, urokliwy kamień i ceramika – ułatwiają formowanie ...
Nowoczesne zlewozmywaki - przegląd i ceny Kuchnia
Zlewozmywaki jednokomorowe, czy dwukomorowe? Prezentujemy nowoczesne modele zlewozmywaków wraz z cenami!
Nowoczesne baterie kuchenne - przegląd i ceny Kuchnia
Przedstawiamy nowoczesne baterie kuchenne. Zobacz naszą galerię i ceny!

Pozostałe artykuły z kategorii
Nowoczesne mechanizmy i wyposażenie mebli kuchennych Kuchnia
Technika stale posuwa się naprzód i dziś nawet meble kuchenne mogą być wyposażone w inteligentne rozwiązania i sprytne urządzenia. Zapewniają one wygodę, bezpieczeństwo, ...
Dobieramy oświetlenie kuchenne Kuchnia
Oświetlenie kuchenne to wygoda i bezpieczeństwo prac kulinarnych. To także nastrój wnętrza, w którym wielu z nas lubi przebywać, ale i wdzięk eksponowanych mebli czy ...
Jak udekorować stół i dobrać zastawę stołową? Kuchnia
Można bawić się nią bez wielkiego wysiłku i kiedy przyjdzie nam ochota. Aranżacja stołu zaspokoi naszą potrzebę zmian i doda smaku codzienności.
Kuchenne AGD, czyli wybieramy sprzęt gospodarstwa domowego Kuchnia
Wyręczają nas w żmudnych mechanicznych czynnościach, ale także - coraz częściej - w pracach wymagających precyzji. Bywają też pomocne w liczeniu, mierzeniu, planowaniu, ...
Nowoczesne czy tradycyjne? Wybieramy meble kuchenne Kuchnia
Wybór tworzywa, koloru i faktury kuchennej zabudowy to zaledwie początek. Nie mniej ważne jest to, co kryje się na zapleczu. Rozwiązania, jakie proponują nam producenci, ...
Okładziny na ściany i podłogę w kuchni. Co znajdziemy na rynku? Kuchnia
Nawet najlepszemu kucharzowi zdarza się nachlapać, rozlać olej czy upuścić nóż. Dlatego tak ważna jest odporność kuchennych ścian i podłogi. Na szczęście dziś ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom