Myślisz o zlewie pod oknem? Oto, co musisz wiedzieć

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Myślisz o zlewie pod oknem? Oto, co musisz wiedzieć

Kuchnia, obok łazienki, to najdroższe pomieszczenie pod względem remontu i wyposażenia. Raz wykonane przyłącza wody, czy elektryki i meble w zabudowie nie są łatwe do zmiany i często wymagają wykonania kolejnego remontu, a więc i poniesienia dodatkowych kosztów. To oznacza, że projekt kuchni należy dokładnie przemyśleć, aby była ona nie tylko piękna, ale i praktyczna. Szczególnie ważny jest wybór miejsca montażu zlewu - aktualnie dużą popularnością cieszy się zlewozmywak pod oknem, ale czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

aktualizacja: 2023-11-27 10:53:29
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są wady zlewu pod oknem?
  • Zlew pod oknem – kiedy jest to dobre rozwiązanie?
  • Jak zaplanować kuchnię, aby była praktyczna i wygodna?

Zlewozmywak pod oknem - wady

Zlew pod oknem umieszczany jest przede wszystkim ze względów estetycznych i trzeba przyznać, że aranżacyjnie jest to świetne rozwiązanie, które nadaje kuchni wspaniałego wyglądu.

Dodatkowo zlew pod oknem jest lepiej doświetlony i umożliwia podziwianie widoków, czy obserwowanie bawiących się na zewnątrz dzieci podczas mycia naczyń.

Jednak taką samą funkcję będzie spełniało okno nad blatem - widoki można podziwiać podczas przygotowywania posiłków, a w trakcie krojenia, czy obierania przyda się dodatkowe, dzienne światło. A jakie są wady zlewu pod oknem?

Bateria i inne akcesoria mogą przeszkadzać w całkowitym otwarciu okna, uniemożliwiając mycie szyby po zewnętrznej stronie.
Bateria i inne akcesoria mogą przeszkadzać w całkowitym otwarciu okna, uniemożliwiając mycie szyby po zewnętrznej stronie. (fot. Pixels)

Utrudniony dostęp do okna

Zlewozmywak pod oknem utrudnia do niego dostęp, co może być kłopotliwe podczas porządków, ale też w codziennym życiu. Mycie okna może wymagać wchodzenia na taboret lub blat, a dodatkowo czynność ta może być utrudniona przez wysoką baterię.

Co więcej, bateria i inne akcesoria mogą przeszkadzać w całkowitym otwarciu okna, uniemożliwiając mycie szyby po zewnętrznej stronie. Problemem może być też obsługa rolet, do których będzie trudno dosięgnąć.

Ciągłe zabrudzenie wodą

Zachlapania i pryskając woda, która niekoniecznie jest czysta to kolejny problem, jaki pojawia się przy umieszczeniu zlewozmywaka pod oknem. Można to nieco ograniczyć, wybierając bardzo głęboki zlew, ale ograniczy nam to miejsce w szafce pod zlewozmywakiem.

Dodatkowo nie wyeliminuje to całkowicie problemu, a to oznacza, że okno często będzie wymagało mycia, aby dobrze wyglądało.

Okno uniemożliwia zamontowanie nad zlewem suszarki na naczynia.
Okno uniemożliwia zamontowanie nad zlewem suszarki na naczynia. (fot. Pixels)

Jest to problem nie tylko estetyczny, ale i higieniczny - nadmierna wilgoć wokół okna zwiększa ryzyko powstawania grzybów i pleśni, które są groźne dla zdrowia, a niestety bardzo ciężko jest się ich pozbyć. Dlatego tak ważne jest, aby wokół okna było sucho.

Brak suszarki nad zlewozmywakiem

Co prawda nad zlewem nie montuje się szafek, ale można umieścić tam suszarkę na naczynia, czy wieszaki na przybory kuchenne lub patelnie. 

Okno nad zlewem to uniemożliwia - na rynku są suszarki w formie nadstawki nad zlewem, ale one źle wyglądają i są niepraktyczne, gdyż dodatkowo powodują zachlapanie szyby, zasłaniają widok i utrudniają dostęp do okna.

W zamian za to można wybrać zlewozmywak z dużym ociekaczem, ale na suszarce naczynia schną szybciej. Dodatkowo suszenie naczyń na ociekaczu często sprawia, że zarówno na naczyniach, jak i ociekaczu pozostają mało estetyczne plamy.

Okno nad zlewem ogranicza też możliwości w zakresie wyboru baterii, która powinna być odpowiednio niska.

Brak grzejnika

Montaż zlewozmywaka pod oknem utrudnia umiejscowienie grzejnika, który powinien znajdować się w kuchni. Jest to możliwe, ale wymaga stworzenie odpowiedniej zabudowy - maskownic z otworami wentylacyjnymi, które zagwarantują odpowiednią cyrkulację powietrza.

Trzeba jednak się liczyć z tym, że zawsze odsłonięty grzejnik będzie bardziej funkcjonalny i praktyczny.

Otwór okienny umieszczony nieco wyżej rozwiąże część problemów ze zlewem. Jednak rzadko mamy na to wpływ.
Otwór okienny umieszczony nieco wyżej rozwiąże część problemów ze zlewem. Jednak rzadko mamy na to wpływ. (fot. Pixels)
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zlew pod oknem - kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Niektórym osobom zlewozmywak pod oknem tak bardzo się podoba, że postanawiają go zamontować mimo jego wad. W takim przypadku należy dobrze zaplanować jego montaż i odpowiednio wybrać akcesoria: głęboki zlew z ociekaczem, odpowiednia bateria, która pozwoli otwierać okno i akcesoria do mycia okien o długiej rączce.

Warto przy tym pamiętać, że zlew pod oknem nie będzie dobrym pomysłem, jeśli nie lubi się myć okien, gdyż zachlapania będą wymagać częstego czyszczenia. Przestrzeń przy oknie powinna być też odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią, potrzebny jest więc odpowiedni parapet.

Niektórym osobom zlewozmywak pod oknem tak bardzo się podoba, że postanawiają go zamontować mimo opisanych wad.
Niektórym osobom zlewozmywak pod oknem tak bardzo się podoba, że postanawiają go zamontować mimo opisanych wad. (fot. Pixels)

Jak zaplanować kuchnię, aby była praktyczna i wygodna?

Odpowiednie zaprojektowanie kuchni jest podstawą, aby przygotowanie posiłków było wygodne i przyjemne. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że wnętrze będzie naprawdę ergonomiczne.

  • Funkcjonalność nad wyglądem - kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna i dopasowana do potrzeb domowników. Szafki na wysoki połysk, wiele szklanych powierzchni, czy zlew pod oknem sprawdzą się u osób, które rzadko gotują lub lubią sprzątać - taka kuchnia wymaga mycia po każdym gotowaniu, aby całość wyglądała estetycznie.
  • Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania - w kuchni muszą się zmieścić garnki, naczynia, sprzęty AGD, akcesoria kuchenne i produkty, dlatego niezbędna jest odpowiednia ilość szuflad i szafek. W małej kuchni warto wybrać szafki wiszące, które będą sięgać do samego sufitu - pozwoli to lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest też słupek, w którym można umieścić piekarnik i mikrofalówkę oraz szafki bądź szuflady.
  • Dobre rozmieszczenie kontaktów - poza sprzętami podłączonymi na stałe trzeba wziąć pod uwagę również mniejsze urządzenia, których użytkowanie jest okazjonalne np. malakser, blender ręczny, czy robot kuchenny. Dodatkowe kontakty powinny znaleźć się przy blacie roboczym.
  • Odpowiednio duży blat roboczy - nie ma nic gorszego niż mały blat i brak miejsca na przygotowywanie posiłków. Blat powinien mieć co najmniej 80 cm długości, zlewozmywak i kosz na śmieci powinny być obok, co ułatwi wykonywanie prac kuchennych.
  • Dopasowana wysokość - planując wysokość blatów i rozmieszczenie szafek należy wziąć pod uwagę wzrost domowników tak, aby krojenie produktów, czy chowanie i wyciąganie akcesoriów było wygodne.

Dokładne rozmieszczenie wyposażenia uzależnione jest od wielkości kuchni, ale też indywidualnych upodobań i potrzeb. Dlatego warto dobrze się zastanowić, jakie sprzęty będą nam potrzebne, czy ile potrzebujemy miejsca do przechowywania wszystkich akcesoriów.

Opracowanie: Sebastian Malinowski

Fot. otwierająca: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły