Ściany w domu alergika

Artykuł na: 6-9 minut
Ściany w domu alergika
Ściany w domu alergika powinny być przede wszystkim gładkie, by nie osadzał się na nich kurz i by łatwo je było czyścić - także na mokro, gdy zajdzie potrzeba. Nie zaleca się stosować dekoracyjnych tynków fakturowych.

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie należy stosować tynki w domu alergika, a jakich powinno się unikać?
  • Które farby stosować na ściany w domu alergika?
  • Czy w domu alergika można stosować tapety? Jeśli tak, to jakie będą najlepsze?
  • Jaka jest idealny materiał na ściany w domu osoby z alergią?

Tynki dla alergików

Podczas wykańczania pomieszczeń jedną z pierwszych podejmowanych czynności jest tynkowanie i następujące po nim wygładzanie ścian. Najczęściej stosuje się tynki cementowe, cementowo-wapienne, na które można naciągnąć gładź gipsową i jednowarstwowe gipsowe. Dla osób cierpiących na alergie szczególnie polecane są te ostatnie.

Przede wszystkim tynk gipsowy umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, na której trudniej osadza się kurz oraz nie drażni ludzkiej skóry, bo ma podobne do niej pH. Dzięki dobrej paroprzepuszczalności gips potrafi wchłaniać wilgoć z otoczenia i oddawać ją, gdy w pomieszczeniu zrobi się sucho, szybko się go nakłada, a po tynkowaniu wysycha w ciągu dwóch tygodni.

Alternatywą dla niego mogą być płyty gipsowo-kartonowe, świetnie korygujące duże nierówności ścian, które już po kilku dniach od zamontowania można malować lub tapetować. Należy pamiętać, aby tynków gipsowych i płyt g-k nie stosować w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, jak łazienki. Tam dobrze jest położyć na ściany tynk cementowy, na którym można ułożyć następnie płytki ceramiczne.

Alergicy powinni unikać tynków strukturalnych. Nie mają one gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadza się na nich kurz.

Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich
Prawidłowe przygotowanie podłoża to istotny element prac tynkarskich. Idealna ściana powinna być równa, sucha i niepyląca. Ważne jest również, aby równomiernie chłonęła wodę, a podłoże było wolne od wykwitów oraz pozbawione rys i pęknięć. (fot. Baumit)
Gładź tynkarska - nakładanie
Aby uzyskać idealnie gładką ścianę lub sufit, na otynkowaną już powierzchnię trzeba nałożyć gładź tynkarską. (fot. Greinplast)

Malowanie i tapetowanie

Po otynkowaniu ścian dobrym pomysłem jest ich zagruntowanie (uszczelnia podłoże i wyrównuje jego chłonność). Gdy grunt przeschnie, można zrobić pierwsze malowanie. Najlepiej użyć do niego wodorozcieńczalnej, pozbawionej agresywnych rozpuszczalników i amoniaku, paroprzepuszczalnej farby emulsyjnej, która szybko schnie, nie emitując przy tym szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Farby emulsyjne wytwarza się na bazie żywic akrylowych, winylowych lub lateksowych.

Te ostatnie zapewniają zwarte, niepylące powierzchnie, choć mogą wywoływać u niektórych osób lekkie reakcje uczuleniowe. Farby krzemianowe, choć do ich produkcji są używane głównie naturalne składniki, mają porowatą strukturę, co sprzyja osadzaniu się na ścianie kurzu. Nie powinny stosować ich więc osoby uczulone na roztocza.

Podobnie jest z farbami strukturalnymi. Choć pozwalają one uzyskiwać niezwykle oryginalne, dekoracyjne motywy często sprawiające wrażenie przestrzenności i wymiarowości oraz z powodzeniem imitują droższe, bardziej szlachetne materiały, po położeniu na ścianę nie tworzą gładkiej powierzchni, przez co łatwiej osadzają się na nich różnego rodzaju uczulające zabrudzenia.

Farby, którymi będziemy malować pokoje dziecięce lub pomieszczenia zamieszkiwane przez alergików, powinny mieć atest hipoalergiczny. Należy sprawdzić, czy dany wyrób jest oznaczony logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego, znakiem Bezpieczeństwa E bądź znakiem Błękitnego Anioła, którym opatrywane są produkty o zmniejszonej zawartości alergenów produkowane w Niemczech i Skandynawii.

Popularnym materiałem wykończeniowym są także tapety. Nie tylko mają one walory dekoracyjne, ale potrafią świetnie zamaskować nierówności ścian i ubytki w tynku. Najlepsze dla alergików będą te papierowe, które mają gładką, łatwą do utrzymania w czystości powierzchnię.

Alternatywą dla nich mogą być tapety korkowe, posiadające właściwości antystatyczne. Nie wchłaniają one wilgoci oraz nie sprzyjają rozwojowi na ich powierzchni mikroorganizmów. Ponadto świetnie wygłuszają ściany i można czyścić je na mokro. Alergikom nie poleca się natomiast tapet winylowych, które często wydzielają silny zapach, mogący podrażniać górne drogi oddechowe.

Tapety należy starannie przykleić, w przeciwnym razie mogą rozwijać się pod nimi drobnoustroje. Ich powstawaniu sprzyja zwłaszcza duża wilgotność powietrza (powyżej 70%). Dlatego z tego rodzaju okładziny na pewno trzeba zrezygnować w pralni czy łazience. Alergicy powinni wybierać tapety pokryte preparatami aseptycznymi, które będą zapobiegały rozwojowi bakterii i grzybów a także kupować specjalne kleje, przeciwdziałające występowaniu pleśni.

Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne
Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one wytrzymałe, łatwe do nakładania, a przy tym szybkoschnące. (fot. Śnieżka)
Tapeta papierowa - najlepsza dla alergików
Najlepszym rozwiązaniem dla alergików są tapety papierowe o gładkiej powierzchni. Ich czyszczenie jest niezwykle łatwe i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Wystarczy wilgotna szmatka, by zetrzeć kurz, mogący przyczynić się do reakcji alergicznych. (fot. Muraspec)

Bezpieczna ceramika

Idealną wykładziną dla alergików są także wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, które można stosować na ścianach oraz kamień naturalny, z którego często robi się blaty kuchenne, parapety lub wykorzystuje jako okładzinę kominka. Tego typu powierzchnie są nie tylko bardzo trwałe, ale nie emitują żadnych zapachów i są łatwe do czyszczenia.

Należy tylko pamiętać, aby wybierać kamienie i płytki o gładkiej fakturze, unikając wszelkich chropowatości. Do układania płytek, które przeważnie stosuje się w łazienkach i kuchni, dobrze jest użyć klejów, zapraw do spoinowania i silikonów o właściwościach biobójczych, zawierających substancje przeciwdziałające rozwojowi grzybów.

Okładziny ścienne i podłogowe z ceramiki
Płytki ceramiczne (tzw. terakota), gresowe i kamienne przez długie lata układano przede wszystkim w kuchni, łazience czy korytarzu (doskonale nadają się bowiem do miejsc narażonych na zawilgocenie oraz wymagających częstego sprzątania). (fot. Tubądzin)

Tomasz Wojciuk

aktualizacja: 2018-10-12

Zdaniem naszych Czytelników

Komentarz napisał przedstawiciel firmy Beckers/Tinkurilla i ma raczej charakter reklamowy niż istotne zastrzeżenia do artykułu. Uwagi merytoryczne nie maja większego znaczenia dla użytkownika.Spoiwem farb lateksowych są różne polimery w tym również lateks (kauczuk). Co do własności ...

Redakcja

08 Cze 2009, 11:13

Cytat W artkule znalazło się kilka "nieścisłości" :1. Woda nie jest rozpuszczalnikiem farb "wodnych".Farba emulsyjna jest farba dyspersyjną, czyli mamy doczynienia z układem rozproszonym pozostającym w równowadze dzięki ...

Adam123

05 Cze 2009, 08:29

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Poradnik
Najświeższe informacje wprost na Twoją skrzynkę raz w tygodniu!
Pozostałe artykuły z kategorii
Kołki, wkręty, kotwy i śruby - rodzaje zamocowań Ściany wewnętrzne
Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy ...
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych Ściany wewnętrzne
Wybór rodzaju tynku zależy od konstrukcji ścian i tego, w jaki sposób chcemy je wykończyć. Opisujemy najpopularniejsze rodzaje tynków do ścian wewnętrznych.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - instrukcja montażu Ściany wewnętrzne
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się ...
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz Ściany wewnętrzne
Beton na ścianie od kilku lat króluje w aranżacji wnętrz. Pomimo swojego surowego wyglądu, stał się hitem wśród dekoratorów.
Drewno na ścianach ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym Ściany wewnętrzne
Boazeria typowa dla lat 80. ubiegłego stulecia jest prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, kiedy słyszymy o ścianach wykończonych drewnem. Współczesne sposoby wykorzystania ...
Wykańczamy ściany wewnętrzne kamiennymi płytkami Ściany wewnętrzne
Ciekawą propozycją wykończenia ścian wewnętrznych jest położenie na nich płytek z kamienia naturalnego, klinkierowych, czy cegłopodobnych. Fantastycznie sprawdzają ...
Przeczytaj najnowsze wydanie
magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom