Podjazd idealny: bruk, płyty ażurowe, czy kratki z tworzywa?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2024-04-25 09:31:20
Podjazd idealny: bruk, płyty ażurowe, czy kratki z tworzywa?

Wybór odpowiedniego materiału do utwardzenia podjazdu jest kluczowy dla zapewnienia trwałości, estetyki oraz funkcjonalności tej niezwykle ważnej części naszej posesji. Czy warto zdecydować się na bruk klinkierowy, betonowe płyty ażurowe, czy może nowoczesne kratki z tworzywa?

Każdy z tych materiałów oferuje unikalne zalety, od odporności na obciążenia po zdolność do przepuszczania wody. W naszym artykule przybliżymy różne opcje utwardzania podjazdu, podkreślając ich najważniejsze cechy oraz doradzając, jak wybrać najlepsze rozwiązanie zależnie od specyficznych potrzeb i warunków na danym terenie.

Podjazd do garażu potrzebny jest na każdej posesji, lecz można go wykonać na wiele sposobów. Na większym terenie z domem umiejscowionym w znacznej odległości od ulicy, planuje się dodatkowo drogę od bramy wjazdowej do garażu (może mieć przebieg falisty) i miejsca parkingowe dla gości.

Można też zbudować duży podjazd z rondem. Komfortowe manewrowanie autem zapewni nawierzchnia o szerokości przynajmniej 3 m i długości 6 m. Wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego to co najmniej 2,5 × 5 m. W przypadku traktów, po których mają poruszać się auta, bardzo istotna jest ich wytrzymałość, którą uzyskuje się dzięki grubej podbudowie oraz solidnemu wykończeniu.

Bruk
Nawierzchnię podjazdu można wykonać z bruku klinkierowego, kamiennego oraz grubszego (przynajmniej 6 cm) betonowego. Często stosuje się tzw. wyroby ekologiczne, które ułatwiają wsiąkanie wody opadowej w głąb podłoża. Minimalizują też ryzyko poślizgu. Z betonu łatwo jest uzyskać elementy z otworami bądź wypustami dystansowymi. W ułożonej z nich nawierzchni pozostają wolne przestrzenie, które wypełnia się ozdobnym kruszywem albo ziemią. Produkty takie lepiej sprawdzają się na podjazdach, niż na ścieżkach, bo niezbyt wygodnie się po niech chodzi. Pamiętajmy, że na nawierzchni w ciemnym kolorze mniej widoczne będą plamy po oleju silnikowym.

Płyty ażurowe
Wytrzymałe nawierzchnie powstają także z betonowych płyt ażurowych. W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowoczesne produkty o ciekawych wzorach i w różnych odcieniach. Można też zastosować tradycyjne kraty parkingowe o grubości 10 cm (cieńsze używane są jedynie do zabezpieczania skarp i brzegów zbiorników wodnych). Na ogół mają one kolor szary. Po wypełnieniu otworów kruszywem albo ziemią i obsianiu trawą, płyty stają się mało widoczne. Rosnącą w ten sposób darń można bez problemu strzyc za pomocą kosiarki.

Kratki z tworzywa
Nazywane są inaczej panelami ażurowymi. Choć na pozór delikatne, dobrze znoszą obciążenia dzięki konstrukcji typu plaster miodu. Nie ulegają odkształceniu pod wpływem mrozu ani wysokiej temperatury. Kratki są łatwe w układaniu – elementy łączy się na zaczepy. Dobrą stabilizację w przygotowanym wcześniej podłożu zapewniają wypusty w dolnej części. Wolne przestrzenie, podobnie jak w przypadku płyt ażurowych, wypełnia się ozdobnym kruszywem lub obsiewa trawą. Niektóre wyroby mają kwadratowe otwory przeznaczone do wypełnienia kostką brukową.

Dowiedz się więcej na temat podjazdów do garażu ➡️ Jak zbudować komfortowy podjazd?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: BRUK

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły