Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wymagania dotyczące działki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-07-05 11:30:15
Przydomowa oczyszczalnia ścieków - wymagania dotyczące działki

Planując budowę oczyszczalni ścieków, musimy pamiętać o możliwych ograniczeniach. Mogą one znacznie skomplikować, bądź wręcz uniemożliwić inwestycję. Najistotniejsza jest wielkość działki.

Przepisy nakazują, aby między zbiornikiem oczyszczalni, a studnią z której pobierana jest woda (niekoniecznie do celów spożywczych), zachować odległość nie mniejszą niż 15 metrów. To zwykle da się zrealizować nawet na małej działce.

Gorzej z odległością między odbiornikiem ścieków oczyszczonych (studnia chłonna, drenaż, tunele rozsączające itp.), a studnią. Tu minimalna odległość wynosi aż 30 metrów. Przepis ten ma zastosowanie do studni istniejących ale również planowanych. Oznacza to, że musimy brać pod uwagę potencjalne studnie, które chcieliby wybudować sąsiedzi w przyszłości (ze względu na możliwe ograniczenie prawa do swobody zabudowy).

Na bardzo małych działkach, może stanowić to nie lada wyzwanie. Nie jest natomiast żadnym problemem wysoki poziom wód gruntowych.

W skrajnym wypadku można zastosować przepompownię i oczyszczone ścieki doprowadzać do odbiornika (poletko drenażowe, studnia chłonna) wyniesionego do nasypu, tzw. kopca infiltracyjnego. Aby zamaskować kopiec, można zaprojektować na nim np. efektowny skalniak, przez co stanie się ciekawym elementem architektury ogrodowej.

Maciej Gruszka
EKO-BIO Sp.j.
fot. Eko-Bio

Może cię zainteresować
Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Wszystko o rurach spustowych Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak działa pompa abisynka? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? System Master3Plus - kanalizacja wewnętrzna, która nie hałasuje Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!