Wymienniki ciepła w instalacji c.w.u. - zasada działania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wymienniki ciepła w instalacji c.w.u. - zasada działania

Wydajna instalacja c.w.u. (ciepłej wody użytkowej) jest jednym z istotnych elementów decydującym o komfortowym użytkowaniu domu. Przy wyborze urządzeń podgrzewających musimy brać pod uwagę dostępne dla nas źródła energii i ich lokalizację oraz przewidywane zużycie ciepłej wody. Systemy c.w.u. współpracują najczęściej z instalacją centralnego ogrzewania, która pełni funkcję źródła ciepła, przekazując energię w sposób przepływowy lub za pośrednictwem zasobnika.

aktualizacja: 2022-01-17 11:57:23
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są systemy podgrzewania c.w.u.?
  • Jak instalacja c.w.u. współpracuje ze źródłami ciepła?
  • Jak instalacja c.w.u. współpracuje z kotłem gazowym dwufunkcyjnym?
  • Jak instalacja c.w.u. współpracuje z kotłem gazowym jednofunkcyjnym?

Systemy podgrzewania c.w.u.

W zależności od możliwości technicznych, rozległości instalacji c.w.u. oraz wymaganej wydajności montowane są urządzenia przepływowe lub pojemnościowe. Urządzenia przepływowe umożliwiają czerpanie wody przez nieograniczony czas, ale intensywność strumienia i jej temperatura zależy od mocy grzewczej podgrzewacza. Natomiast urządzenia pojemnościowe zapewniają uzyskanie dowolnej intensywności czerpania, jednak przez czas ograniczony pojemnością zbiornika c.w.u. i akceptowalnym spadkiem temperatury wypływającej wody.

Urządzenia przepływowe podgrzewają wodę na bieżąco, a źródło ciepła - zazwyczaj w postaci kotła gazowego - załącza się automatycznie po otwarciu zaworu czerpalnego baterii. Te kotły mogą zasilać tylko jeden punkt czerpania ciepłej wody lub pracować jako urządzenie wieloczerpalne, a o ich wydajności decyduje moc grzewcza limitująca przepływ wody o pożądanej temperaturze.

Przyjmuje się, że przy wydajności 5 l/min i podgrzaniu wody do 35°C (temperatura wypływu 40-45°C zależnie od temperatury doprowadzonej zimnej wody) - moc grzejna powinna wynosić co najmniej 12 kW. Jest to moc wystarczająca przy korzystaniu z jednej baterii umywalkowej, zlewozmywaka czy natrysku, ale w praktyce pożądana moc podgrzewania to ponad 20 kW, co zapewni komfortowy, pobór ciepłej wody, np. z dwóch baterii i szybkie napełnienie wanny. Wadą podgrzewaczy przepływowych jest zmienność strumienia wody, gdy korzystamy jednocześnie z dwóch punktów czerpania, a także oczekiwanie na wypływ ciepłej wody, gdy podgrzewacz znajduje się w dużej odległości od baterii.

Urządzenia pojemnościowe - zasilane z instalacji centralnego ogrzewania - instalowane są jako oddzielne zbiorniki nazywane zasobnikami. Mogą współpracować praktycznie z dowolnym źródłem ciepła - kotłem gazowym, na paliwo stałe, pompą ciepła czy instalacją solarną - a ich wielkość dobierana jest do planowanej wydajności poboru c.w.u..

W domach jednorodzinnych instalowane są najczęściej zasobniki o pojemnościach 100-200 l. Pracują one cyklicznie w trybie ładowania, magazynowania i poboru ciepłej wody, dlatego istotny jest stosunek mocy ładowania do pojemności zbiornika. Duża moc zapewnia szybki wzrost temperatury po wyczerpaniu ciepłej wody i utrzymanie stabilnego poziomu temperatury podczas poboru c.w.u.. Z magazynowaniem ciepłej wody, zwłaszcza przez dłuższy czas, łączą się straty cieplne, zależne od izolacyjności termicznej zbiornika i osprzętu oraz temperatury otoczenia. Orientacyjnie można przyjąć, że w ciągu doby ze zbiornika uchodzi ok. 1 kWh energii na każde 100 l jego pojemności.

Zasobnik c.w.u. Galmet
W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się zasobniki o pojemności 100-200 l, fot. Galmet.

Współpraca instalacji c.w.u. ze źródłami ciepła

Najczęściej montowanymi urządzeniami do całorocznego przygotowania ciepłej wody są kotły gazowe dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne, współpracujące z zasobnikiem. Kotły dwufunkcyjne podgrzewają wodę w sposób przepływowy, zatem ich moc powinna zapewniać uzyskanie dostatecznej wydajności wypływu c.w.u. i zawiera się w granicach 24-28 kW. Często tak duża moc nie jest potrzebna do zasilania instalacji centralnego ogrzewania, ale nowoczesne kotły wyposażone są w modulowane palniki, które pozwalają na optymalną pracę przy obciążeniu w zakresie 20-100% mocy nominalnej. Niekiedy kotły wyposażone są w niewielki zbiornik buforowy, co umożliwia uzyskanie natychmiastowego wypływu ciepłej wody i podłączenie obiegu cyrkulacyjnego.

Kotły dwufunkcyjne to kompaktowe urządzenia zawierające wszystkie elementy niezbędne do zasilania centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W trybie c.w.u. kocioł automatycznie po odkręceniu kranu z ciepłą wodą przełącza zawór trójdrogowy na mały obieg, odłączając czasowo zasilanie c.o.. Podgrzana woda kotłowa krąży wtedy między komorą spalania a wymiennikiem płytowym, który przekazuje ciepło do przepływającej przez niego zimnej wody. Dzięki temu wymiennikowi następuje też hydrauliczne rozgraniczenie obiegu wody kotłowej i w instalacji c.w.u.. W nowoczesnych kotłach układy elektroniczne utrzymują nastawioną temperaturę na stałym poziomie - niezależnie od intensywności przepływu wody mierzonej przez turbinę elektryczną.

Wbudowany w kocioł wymiennik płytowy ma odpowiednie parametry przekazywania ciepła, dostosowane fabrycznie do maksymalnej wydajności przepływu c.w.u. o regulowanej temperaturze - najczęściej do 60°C.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny
Kompaktowy kocioł gazowy dwufunkcyjny zasila instalację c.o. i przygotowuje c.w.u., Immergas.

Kotły gazowe jednofunkcyjne współpracują z instalacją c.w.u. za pośrednictwem zasobnika, który pełni funkcje wymiennika ciepła i magazynowania ciepłej wody. Funkcjonowanie takiej instalacji przebiega podobnie jak w kotle dwufunkcyjnym, ale załączanie podgrzewania wody w zasobniku następuje po obniżeniu się jej temperatury poniżej nastawionej wartości. W tym momencie przełącza się zawór trójdrogowy kotła, kierując ciepłą wodę do obiegu w zasobniku, gdzie następuje wymiana ciepła poprzez wężownicę lub płaszcz zbiornika. Gdy woda osiągnie nastawioną temperaturę, przełącza się zawór trójrożny i kocioł przechodzi w tryb zasilania centralnego ogrzewania.

W celu zapewnienia komfortowego korzystania z ciepłej wody, oprócz dostatecznej pojemności zasobnika, trzeba ocenić efektywność przekazywania ciepła przesyłanego z kotła. W dokumentacji zasobnika powinny być podane wartości mocy wymiany ciepła dla określonych parametrów wody grzejnej i zmagazynowanej. Przykładowo w zasobniku o pojemności 100 l przekazywana moc grzejna, określona przez producenta to 8 kW, pod warunkiem zasilania z kotła wodą o temperaturze 70°C, a w zbiorniku utrzymywana będzie temperatura 45°C przy zasilaniu z sieci wodociągowej wodą o temperaturze 10°C. Wartości te odnoszą się do określonego przepływu po stronie grzejnej, który zależy od wydajności pompy obiegowej kotła. Moc wymiany ciepła w zasobniku wpływa na stabilność temperatury c.w.u., zwłaszcza przy dłuższym i intensywnym jej czerpaniu. Zbyt mała moc spowoduje odczuwalny, powolny spadek temperatury wody.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem
Kocioł gazowy jednofunkcyjny zintegrowany z zasobnikiem c.w.u., fot. Viessmann.

Wymiana ciepła w zasobniku może odbywać się dzięki rurowej wężownicy lub jego dwupłaszczowej konstrukcji. Pod względem użytkowym ma to wpływ na:

  • rozkład temperatur zgromadzonej wody,
  • efektywność wymiany ciepła,
  • tzw. straty postojowe.

Zasobniki dwupłaszczowe mają z reguły większą powierzchnię wymiany ciepła, ale generują też wyższe straty energii przez gorącą warstwę zewnętrzną. Współpraca instalacji c.w.u. z innymi źródłami zasilającymi centralne ogrzewanie w postaci kotłów węglowych, pomp ciepła czy kolektorów słonecznych odbywa się poprzez wykorzystanie wymiany ciepła w zasobnikach, przy czym ich konstrukcja powinna być dostosowana do parametrów zasilania i umożliwiać, np. ładowanie warstwowe.

Przy współpracy z kotłami na paliwo stałe zasobniki z reguły wyposażane są w dodatkowe grzałki elektryczne, co pozwala na podgrzewanie wody poza sezonem grzewczym. Ładowanie ciepłem tych zasobników z kotła węglowego odbywa się bezpośrednio wodą grzejną z instalacji c.o. lub oddzielnym obiegiem z własną pompą i układem załączania termostatem. Współpraca z pompą ciepła przebiega podobnie jak przy zasilaniu z jednofunkcyjnego kotła gazowego. Natomiast zasobniki do współpracy z kolektorem słonecznym mają podwójną wężownicę, co umożliwia podłączenie kotła na okres zimowego zasilania, gdy ograniczone nasłonecznienie nie pozwala na efektywne pozyskiwanie c.w.u. z solarów.

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Viessmann

Może cię zainteresować
Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Wszystko o rurach spustowych Jak podłączyć pływak do pompy wody? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak działa pompa abisynka? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!