Zagospodarowanie deszczówki - korzyści dla domu i ogrodu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zagospodarowanie deszczówki - korzyści dla domu i ogrodu

Woda to życie, ale jej zasoby kurczą się w zastraszającym tempie. Coraz częściej susze dają się we znaki, a problem niedoboru wody staje się coraz bardziej realny. Na szczęście istnieje sposób na walkę z tym zjawiskiem - zagospodarowanie deszczówki.

aktualizacja: 2024-04-03 07:46:53

W naszym kraju problem niedoboru wody staje się coraz bardziej poważny, dlatego rośnie zainteresowanie tematyką zagospodarowywania deszczówki. Dość wspomnieć, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ogólnopolski program dofinansowania budowy systemów deszczowych "Moja woda". A przecież wsparcie dla takich inicjatyw oferują również niektóre samorządy.

Najprostszym sposobem na magazynowanie wody jest zakup naziemnego zbiornika, do którego będzie trafiać woda spływająca rynnami i rurami spustowymi. Można ją potem wykorzystywać np. do podlewania ogrodu.

Bardziej efektywne jest umieszczenie w gruncie zbiornika podziemnego, który jest po prostu znacznie pojemniejszy od naziemnego (zazwyczaj do 10 m³). Jeżeli zdecydujemy się na lekki zbiornik z tworzywa sztucznego, do montażu niepotrzebny będzie nawet dźwig.

Jeżeli grunt na działce jest chłonny, można wykonać system drenażu rozsączającego lub umieścić w ziemi skrzynki rozsączające. W pierwszym wariancie woda spływająca z dachu trafia rurami spustowymi do perforowanych rur drenażowych, które rozprowadzone są w gruncie na całej posesji. Z kolei skrzynki rozsączające magazynują wodę opadową i stopniowo oddają ją do gruntu. Mają tę przewagę na drenażem, że są większe, a grunt może mieć dość niską chłonność (o ile zestaw skrzynek jest odpowiednio duży).

Gruntowna modernizacja instalacji wod.-kan., to dobra okazja, aby rozważyć chyba najbardziej efektywne rozwiązanie, czyli kierowanie deszczówki do domowej instalacji wodnej. Oczywiście nie będzie ona wykorzystywana w celach spożywczych, natomiast z powodzeniem można jej używać np. do spłukiwania toalet czy prania. Aby było to możliwe, potrzebny jest odpowiedni zbiornik (można go zakopać w ziemi lub ustawić np. w piwnicy) oraz stacja oczyszczania wody z samooczyszczającymi filtrami mechanicznymi, które zatrzymają piasek, liście itp. Niezbędna jest też pompa do wody, która pozwoli przepompować deszczówkę do dodatkowego zbiornika umieszczonego w domu albo bezpośrednio do instalacji. Przy czym woda opadowa nie może się łączyć z obiegiem wody pitnej. Dodatkowo trzeba zaplanować, gdzie trafi nadmiar wody, który może się pojawić np. w wyniku długotrwałych opadów, ale też jak zapewnić pobór wody z sieci w sytuacji, gdy zabraknie deszczówki.

Chcesz gromadzić deszczówkę w swoim domu? ➡️ Dowiedz się, jak skorzystać z dopłaty do zbiornika na deszczówkę?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podziemny system zbierania, oczyszczania i magazynowania wody deszczowej. (fot. Pipelife)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!