Oczyszczalnia biologiczna - idealne rozwiązanie dla każdego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnia biologiczna - idealne rozwiązanie dla każdego domu

Rosnąca świadomość ekologiczna i poszukiwanie efektywnych metod oczyszczania ścieków przy jednoczesnym minimalizowaniu ich wpływu na środowisko sprawia, że oczyszczalnie biologiczne zyskują na popularności.

aktualizacja: 2024-03-20 07:57:26

Artykuł zapoznaje z zaawansowaną technologią biologicznego oczyszczania ścieków, która jest dostosowana do współczesnych wyzwań ekologicznych. Oferując rozwiązania z osadem czynnym, złożem biologicznym, a nawet modele hybrydowe, oczyszczalnie te wyróżniają się nie tylko wysokim stopniem efektywności, ale i kompaktowymi rozmiarami, co sprawia, że są idealne nawet dla trudnych warunków glebowych.

Przez omówienie mechanizmów działania, zalet oraz wyzwań związanych z doborem i eksploatacją tych systemów, artykuł rzuca światło na ich znaczenie w zrównoważonym zarządzaniu zasobami wodnymi oraz przyczynia się do lepszego zrozumienia, dlaczego stanowią one atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych metod oczyszczania.

Czym charakteryzuje się oczyszczalnia biologiczna?

Taki sposób oczyszczania ścieków oferowany jest w kilku wariantach - oprócz modeli z osadem czynnym, albo ze złożem biologicznym, popularne są odmiany hybrydowe, które łączą obie technologie. Wersje biologiczne mają bardziej skomplikowaną budowę niż drenażowe, za to niewielki rozmiar (zajmują średnio zaledwie 8 m2).

Sprawdzają się dobrze także w trudnych warunkach glebowych - przy wysokim poziomie wód gruntowych i słabo przepuszczalnym podłożu. Ich stosowania nie ogranicza rodzaj gruntu, ani poziom wód gruntowych. Sam proces oczyszczania ścieków zachodzi bowiem w zamkniętych zbiornikach bez względu na to, czy oczyszczalnia oparta jest na technologii ze złożem biologicznym, czy też ścieki oczyszczane są za pomocą osadu czynnego, tj. mikroorganizmów.

Przy ocenie rozmaitych konstrukcji, należy uwzględnić obecność komponentów mechanicznych (i ich zapotrzebowanie na energię elektryczną), takich jak pompy, napowietrzacze. Dodatkowe koszty generuje utrzymanie tych elementów w pełnej sprawności technicznej.

ZDANIEM EKSPERTA: Jakie zalety mają biologiczne oczyszczalnie ścieków?

Do najważniejszych zalet biologicznych oczyszczalni ścieków zaliczamy wysoki stopień oczyszczania oraz stosunkowo niewielką ilość zajmowanego miejsca w ogrodzie. W porównaniu z oczyszczalniami drenażowymi są one też bardziej odporne na nierównomierny dopływ ścieków oraz nadają się również na działki z gruntem gliniastym.

Przy doborze biologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków do domu jednorodzinnego, kierujemy się w pierwszej kolejności docelową liczbą użytkowników oczyszczalni, z uwzględnieniem pewnego zapasu, dzięki któremu oczyszczalnia obsłuży również tymczasowych gości zostających na nocleg lub biorących udział w domowym przyjęciu.

Ważna jest prostota, tzn. zminimalizowanie liczby zbiorników lub komór potrzebnych do uzyskania wymaganego stopnia oczyszczenia ścieków - zmniejsza to awaryjność urządzenia i ułatwia ukrycie go w ogrodzie. Jednokomorowa oczyszczalnia Bio Easy Flow oczyszcza ścieki do takiego stopnia, że na wyjściu są one bezbarwne i bezwonne. Jedna komora to również brak osadnika gnilnego i związanych z nim nieprzyjemnych zapachów.

Przy kupowaniu oczyszczalni, należy też wziąć pod uwagę powierzchnię działki oraz warunki wodno-gruntowe na niej panujące. Drenaże podziemne są szczególnie problematyczne w gruncie słabo przepuszczalnym (np. glina, piasek drobny lub pylisty) oraz na niewielkich działkach.

Między innymi właśnie dlatego dynamicznie rosnącą popularnością cieszy się innowacyjna technologia Green Shower, umożliwiająca napowierzchniowe nawadnianie roślin oczyszczonymi ściekami z oczyszczalni biologicznej. Powyższe rozwiązanie łączy w sobie trzy niezwykle ważne korzyści: odzysk wody, tańszy montaż oraz łatwiejsze wkomponowanie w ogród. Dzięki temu podbija serca polskich użytkowników - z natury gospodarnych i zaradnych.

Rafał Lusina
Prezes HABA Engineering

Dowiedz się więcej o oczyszczaniu ścieków ➡️ Przydomowa oczyszczalnia ścieków - budowa i formalności

Redakcja BD
Fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!