Norweska technologia oczyszczania ścieków VFL w praktyce

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Norweska technologia oczyszczania ścieków VFL w praktyce

Po trzech latach od przeprowadzki oceniam, że model oczyszczalni jest świetny. Natomiast co do tuneli, to ten położony przy reaktorze ścieków powinien być nieco dłuższy - mówią Ania i Bartek, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2020 r.

aktualizacja: 2023-10-30 11:44:51

Oczyszczalnia ścieków:

  • Certyfikowana biologiczna z osadem czynnym; norweska opatentowana technologia oczyszczania VFL; efektywność oczyszczania 98,2% (BZT5).
  • Elementy składowe - cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik (m.in. z komorą beztlenową, napowietrzania, klarowania końcowego, retencyjną), wykonany ze wzmocnionego polipropylenu; dyfuzory drobnopęcherzykowe do napowietrzania; pompa mamutowa; elektroniczny regulator itp.

Grunt:

  • Ilasty, okresowo podmokły.
  • Liczba stałych mieszkańców: 2.

Decyzja: Ania - Posesja ma ilasty grunt i rozciąga się w zagłębieniu terenu, ponadto - na terenie nieskanalizowanym, znajdującym się przy parku krajobrazowym. Nawiązaliśmy zatem kontakt z pracownikiem Nadleśnictwa i Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" (w jednej osobie) i poprosiliśmy o dobranie aparatury do - oczyszczania ścieków oraz zagospodarowania wody opadowej na działce.

Od niego dowiedzieliśmy się, że nie możemy zastosować drenażowej oczyszczalni, za to polecił firmę, zajmującą się montażem odmian biologicznych i systemów retencyjno-rozsączających. Jeżeli chodzi o ścieki, to wykonawca zarekomendował innowacyjny i energooszczędny model biologiczny z osadem czynnym. Taki zajmuje bowiem mało miejsca, można go zastosować bez względu na rodzaj gruntu, wysokość wód gruntowych. W umówionym terminie realizował oba systemy.

Oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

Bartek: Ekipa jednym transportem przywiozła wszystkie elementy składowe (też do pięciu tuneli rozsączających o różnej długości). Sam musiałem zamówić koparko-ładowarkę oraz dostawę 30 t żwiru frakcji 8/16 lub 16/32. Montaż trwał dzień.

Po trzech latach od przeprowadzki oceniam, że model oczyszczalni jest świetny. Natomiast co do tuneli, to ten położony przy reaktorze ścieków powinien być nieco dłuższy, żeby lepiej odebrać deszczówkę z dachu domu i oczyszczoną ciecz, która sporadycznie wylewa się z komory retencyjnej. Jest nieszkodliwa dla środowiska, nadmiar wypompowuję (1-2 razy w roku) i przez długi wąż przekazuję dalej do ogrodu, unikając grzęzawiska przy budynku. Rada - warto zlecić badanie geotechniczne i przesiąkliwości gruntu w różnych porach roku (wykonaliśmy takie tylko w październiku) i zaplanować system rozsączający z zapasem.

Polecam ten model oczyszczalni, bo ma wiele zalet. Pionowy, cylindryczny reaktor zajmuje mało miejsca, wszystkie procesy dotyczące ścieków odbywają się w jego obrębie, obsługa nie jest skomplikowana - raz w roku w wiadrze rozpuszczam w wodzie preparat z bakteriami, wlewam do systemu, zamawiam usługę wybrania osadu nadmiernego. Chociaż w systemie jest elektroniczny regulator, to zwracam uwagę na odgłosy działania pompy mamutowej, dyfuzorów napowietrzających, oraz czy przy reaktorze nie ma rozlewiska. Wykonawcy zabronili wrzucania do instalacji kanalizacyjnej resztek jedzenia, dopuścili jedynie papier toaletowy. Przestrzegamy tego.

Może cię zainteresować
Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak działa pompa abisynka? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem
Zobacz więcej Zwiń

Do tej pory oczyszczalnia działa bezusterkowo, bezwonnie. Jest efektywna, energooszczędna, dzięki zaawansowanej technologii VFL spełnia wszelkie wymagania z zakresie ochrony środowiska. Koszt inwestycyjny zamortyzował się po dwóch latach.

Cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik oczyszczalni biologicznej ulokowano w odległości kilkanaście metrów od domu
Cylindryczny, sześciokomorowy zbiornik oczyszczalni biologicznej ulokowano w odległości kilkanaście metrów od domu.

Koszty założenia i użytkowania oczyszczalni ścieków:

  • Biologiczna oczyszczalnia ścieków, tunele rozsączające deszczówkę z dachu, montaż 16 500 zł;
  • Wybranie ścieków raz w roku 350 zł;
  • Preparat bakteryjny 100 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!