Rośliny oczyszczają wodę, czyli hydroponiczna oczyszczalnia ścieków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Rośliny oczyszczają wodę, czyli hydroponiczna oczyszczalnia ścieków

Najbardziej cieszę się z tego, że hydroponiczny system w sposób ekologiczny oczyszcza ścieki, że rośliny, posadzone na głównym reaktorze, wykorzystują uzyskaną ciecz do bujnego wzrostu - mówi Lidka, która hydroponiczną oczyszczalnię użytkuje od 2013 r.

aktualizacja: 2023-10-30 11:25:29

Oczyszczalnia ścieków:

  • Hydroponiczna, z plastikowym i keramzytowym złożem biologicznym, porośniętym roślinnością.
  • Elementy składowe - rura kanalizacyjna o średnicy 160 mm; dwukomorowy żelbetowy osadnik gnilny o pojemności 10 m3 (w drugiej komorze przepompownia); główny reaktor o pojemności 5 m3, zbudowany na zasadzie koncentrycznych rowów cyrkulacyjnych ze złożem filtracyjnym (ma formę walca o średnicy i wysokości 2 m, jest wykonany z tworzywa sztucznego i wypełniony rozmaitymi filtrami), rosną na nim rośliny wodne, m.in. kosaćce wodne; kaskada z elementów betonowych jako odbiornik oczyszczonej wody.

Grunt:

  • Ilasty.
  • Liczba stałych mieszkańców: 2 osoby.

Decyzja: Znajomi podpowiedzieli mi jak rozsądnie rozwiązać problem odprowadzania ścieków z nowego domu. Polecili mi autora innowacyjnej hydroponicznej technologii i wykonawcę oczyszczalni w jednej osobie, który znakomicie wykonał usługę od A do Z. Musiałam tylko przekazać mu mapę posesji i budynku, oraz oświadczenie na druku ze starostwa powiatowego, że jestem ich właścicielką. Wybór technologii okazał się doskonały z wielu względów.

Główny reaktor, w formie walca o średnicy 2 m, obsypano ziemią, na jego zboczu - kaskada wodna.
Główny reaktor, w formie walca o średnicy 2 m, obsypano ziemią, na jego zboczu - kaskada wodna.

Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

Najbardziej cieszę się z tego, że hydroponiczny system w sposób ekologiczny oczyszcza ścieki, że rośliny, posadzone na głównym reaktorze, wykorzystują uzyskaną ciecz do bujnego wzrostu, poza tym - że uniknęłam kłopotliwego użytkowania szamba i wysokich kosztów jego eksploatacji. Z takim typem oczyszczalni mieszka mi się wygodnie, jest ona prawie bezobsługowa. Wystarczy co dwa lata zamówić szambiarkę do opróżnienia osadnika gnilnego, w sezonie wegetacyjnym wyrywać chwasty wyrastające na reaktorze i to wszystko.

Zgodnie z wyraźnym zaleceniem wykonawcy, nie wrzucam do domowej instalacji kanalizacyjnej preparatów bakteryjnych. Zaraz po uruchomieniu systemu oczyszczania, wlał bowiem do niego starter (czyli duży słoik zsiadłego mleka) i pouczył, żeby nie dodawać innych szczepów bakterii. W domu, ani przy elementach składowych oczyszczalni, ulokowanych we frontalnej strefie nieruchomości, nigdy nie pojawił się przykry zapach.

Ja mam dużą działkę, zatem na niej jest dość miejsca na każdy rodzaj urządzenia, natomiast polecam hydroponiczną odmianę właścicielom małych posesji, bo jej składowe zajmują mało przestrzeni. Na końcową kaskadę wypływa czysta i bezwonna woda, dlatego ten element i roślinność porastająca główny reaktor (np. kosaćce wodne, tatarak) wytwarzają przyjemny mikroklimat, ładnie wyglądają. Kiedy przebywam blisko oczyszczalni, słyszę działanie pomp (przelewowej i napowietrzającej), ale nie jest to hałas uciążliwy. Wcześniej wyłączałam je na okres nieobecności w domu, jednak od kilku lat mieszkam tu na stałe i cały czas są czynne. Dotąd nie musiałam żadnej naprawiać, wymieniać, natomiast nasłuchuję, czy płynnie pracują.

Koszty założenia i użytkowania oczyszczalni ścieków:

  • Oczyszczalnia z robocizną 18 000 zł;
  • Co dwa lata wybranie ścieków 250 zł.
Może cię zainteresować
Jak działa pompa abisynka? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Wszystko o rurach spustowych Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych
Zobacz więcej Zwiń

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Pod roślinnością znajduje się żelbetowy dwukomorowy osadnik gnilny (w II komorze przepompownia).

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!